11:20 | 08.10.18 | Նորություններ | 19038
Հայ-ամերիկյան PicsArt ընկերությունը պլանավորում է Մոսկվայում արհեստական բանականության լուծումներ մշակող լաբորատորիա հիմնել:
VC-ru-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է PicsArt-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը: Նրա խոսքով, լաբորատորիայի ստեղծման համար կարող է ծախսվել մինչեւ $2 մլն:
Նշվում է, որ PicsArt-ը 20 տեղացի ինժեների աշխատանքի կվերցնի: Լաբորատորիայում կմշակվեն արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ, որոնք PicsArt-ն օգտագործում է ֆոտո ֆիլտրերում, լրացված իրականության տեսախցիկներում, ինչպես նաեւ ցուցադրվող գովազդի ընտրության համար:
PicsArt-ի համահիմնադիրը նշել է, որ Մոսկվայի ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ Ռուսաստանում առկա է մաթեմատիկական ուժեղ դպրոց եւ արհեստական բանականության ուղղությամբ մասնագիտացած մեծ թվով ինժեներներ:
2012թ. ստեղծված PicsArt-ը, որն ունի գրասենյակներ Երեւանում եւ Սան Ֆրանցիսկոյում, ներկայացնում է լուսանկարների մշակման, կոլաժների պատրաստման, նկարելու եւ համատեղ խմբագրելու համար նախատեսված հավելված եւ սոցիալական ցանց: Հավելվածից օգտվում է շուրջ 120 մլն մարդ, որոնք ամեն ամիս ստեղծում են շուրջ 1 մլրդ պատկեր: Ընկերությունը մինչ օրս $45 մլն է ներգրավել:

11:20 | 08.10.18 | Новости | 19142
Армяно-американская компания PicsArt планирует основать в Москве лабораторию по разработке решений в сфере искусственного интеллекта.
Как отмечает VC․ru, об этом сообщил соучредитель и гендиректор PicsArt Оганес Авоян. По его словам, на создание лаборатории может уйти до $2 млн.
Отмечается, что PicsArt возьмет на работу 20 местных инженеров. В лаборатории будут разрабатываться технологии по искусственному интеллекту, которые PicsArt использует в фотофильтрах, камерах дополненной реальности, а также для подбора рекламы.
Соучредитель PicsArt отметил, что выбор Москвы обусловлен тем, что в России – сильная математическая школа и большое число инженеров в сфере искусственного интеллекта.
Основанная в 2012г. компания PicsArt, офисы которой находятся в Ереване и Сан-Франциско, представляет приложения для обработки фотографий, создания коллажей, рисования и совместного редактирования, а также социальную сеть. Приложением пользуется около 120 млн человек, которые ежемесячно создают около 1 млрд изображений. За это время компания привлекла инвестиций на $45 млн.