11:20 | 08.10.18 | Նորություններ | 19038
Հայ-ամերիկյան PicsArt ընկերությունը պլանավորում է Մոսկվայում արհեստական բանականության լուծումներ մշակող լաբորատորիա հիմնել:
VC-ru-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է PicsArt-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը: Նրա խոսքով, լաբորատորիայի ստեղծման համար կարող է ծախսվել մինչեւ $2 մլն:
Նշվում է, որ PicsArt-ը 20 տեղացի ինժեների աշխատանքի կվերցնի: Լաբորատորիայում կմշակվեն արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ, որոնք PicsArt-ն օգտագործում է ֆոտո ֆիլտրերում, լրացված իրականության տեսախցիկներում, ինչպես նաեւ ցուցադրվող գովազդի ընտրության համար:
PicsArt-ի համահիմնադիրը նշել է, որ Մոսկվայի ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ Ռուսաստանում առկա է մաթեմատիկական ուժեղ դպրոց եւ արհեստական բանականության ուղղությամբ մասնագիտացած մեծ թվով ինժեներներ:
2012թ. ստեղծված PicsArt-ը, որն ունի գրասենյակներ Երեւանում եւ Սան Ֆրանցիսկոյում, ներկայացնում է լուսանկարների մշակման, կոլաժների պատրաստման, նկարելու եւ համատեղ խմբագրելու համար նախատեսված հավելված եւ սոցիալական ցանց: Հավելվածից օգտվում է շուրջ 120 մլն մարդ, որոնք ամեն ամիս ստեղծում են շուրջ 1 մլրդ պատկեր: Ընկերությունը մինչ օրս $45 մլն է ներգրավել:

Armenian-American company PicsArt plans to open an AI lab in Moscow. According to PicsArt cofounder and CEO Hovhannes Avoyan, the project could cost up to USD 2 million, VC.ru reports.
The company is going to hire 20 local engineers. The Russian lab will work on AI technologies which PicsArt uses for photo filters, augmented reality cameras and ad selection.
Avoyan said they chose Moscow for the good Russian math school and the large number of engineers specializing in artificial intelligence.
Founded in 2012, PicsArt has an app and social network for photo editing, collage making, drawing and joint editing. The company has offices in Yerevan and San Francisco, and around 120 million users, who create near 1 billion pictures monthly. PicsArt has raised USD 45m so far.