00:28 | 21.07.25 | Հարցազրույցներ | exclusive 34358
2025թ. հունիսի 12-ին հայտնի դարձավ, որ արհեստական բանականության ամպային ծառայություններ մատուցող Firebird ընկերությունը, Հայաստանի կառավարությունը, NVIDIA-ն եւ Team Group-ը Հայաստանում համատեղ առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածք են կառուցելու։ Նշվում էր, որ նախագծի շրջանակում կիրականացվի 500 միլիոն դոլարի ներդրում,  կտեղակայվեն հազարավոր NVIDIA Blackwell GPU-ներ եւ կձեւավորվի ավելի քան 100 մեգավատտ հզորությամբ ենթակառուցվածք:
iTel.am-ը զրուցել է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանի հետ:
- Նախաձեռնության իրականացնողների կազմը բավական հետաքրքիր է՝ աշխարհի ամենաթանկ գնահատվող կորպորացիաներից մեկը, հայկական սփյուռքը  ներկայացնող գործարարներ, Հայաստանի կառավարություն, տեղական խոշոր ընկերություն: Թերեւս, հեշտ չէր այսպիսի «կազմ» հավաքագրել:
- Սկզբում շատ քչերն էին հավատում, որ հնարավոր կլինի, եւ միգուցե հենց դա նպաստեց հաջողությանը (ծիծաղում է-խմբ.): Եթե լուրջ խոսենք, ապա, կարծում եմ, հաջողությանը գրավականն այն է, որ բոլոր մասնակիցները ճիշտ մոտեցում ցուցաբերեցին՝ ճիշտ ժամանակին:
Ռեւ Լիբարիդյանի, Ռազմիկ Հովակիմյանի եւ Նուբար Աֆեյանի ներգրավման շնորհիվ մեր գաղափարը մասշտաբայնություն ձեռք բերեց, եւ սա այն դեպքերից է, երբ «տեխնոլոգիական հայերի» հավաքական ներուժը լավագույնս օգտագործվեց: Իսկ NVIDIA-ի մասնակցությունը նախագծին միջազգային մակարդակի «կնիք» ապահովեց, ինչն անչափ կարեւոր է:
Team-ի մասով կարող եմ ասել, որ մենք նախկինում էլ տվյալների կենտրոն կառուցելու գաղափար ունեինք, սակայն գիտակցում էինք, որ Հայաստանի ներքին օգտագործման ծավալները բավարար չեն լինելու եւ նպատակահարմար չէ նման նախագիծ անել միայն ներքին շուկայի համար:
Մենք շատ վաղուց հասկացել ենք, որ «վաղվա օպերատորը» այլեւս միայն կապի ծառայություններով տարբերվելու էական հնարավորություն չի ունենալու: Հետեւաբար, մենք պետք է տարբերվենք այլ լուծումներով եւ հիմա այդ ուղղությամբ ենք ընթանում, քանի որ կոմունիկացիան այսօրվա աշխարհում պարտադիր ոչ բավարար պայման է, ինչպես էլեկտրաէներգիան կամ ջուրը:
- Ի՞նչ ժամկետներում պետք է կառուցվի կենտրոնը:
- Աշխատանքը բավական ծավալուն է, բայց մեր առջեւ նպատակ ենք դրել այն ավարտին հասցնել 6-ից 8 ամսվա ընթացքում՝ նախապես ծրագրված 1 տարվա փոխարեն: Իհարկե, շատ բան կախված կլինի մատակարարումների ժամկետներից: Եթե նման կենտրոն կառուցվելու լիներ ԱՄՆ-ում կամ Եվրոպայում, ամեն ինչ ավելի արագ կլիներ՝ Հայաստանի պարագայում կան լոգիստիկ դժվարություններ: Մյուս կողմից, վստահություն ունենք, որ աշխատանքները, որոնք գտնվում են մեր ընկերությունների խմբի տիրույթում, նախատեսվածից ավելի արագ կկատարենք:
Բոլոր գործընթացները ավելի արագ կազմակերպելու հարցում մեզ աջակցել են ազգությամբ հայ շատ գործարարներ՝ հաճախ օգտագործելով անձնական կապերը, ինչի համար իսկապես շատ շնորհակալ ենք բոլորին:
- Եթե ճիշտ եմ հասկանում, խոսելով կենտրոնի տարածաշրջանային կարեւորության մասին, նկատի ունեք ոչ միայն Հարավային Կովկասը:
- Այսօր մեր տարածաշրջանում նման դատա-կենտրոն չկա, որը միավոր ժամանակում նման ծավալի տվյալների մշակման հզորություն ունենա:
Կենտրոնը զարգանալու մեծ ներուժ ունի։ Խոսքը նույնիսկ ոչ թե տարածաշրջանի մասին է, այլ դրա աշխարհագրական սահմաններից շատ արագ դուրս գալու։
- Ովքե՞ր են օգտվելու կենտրոնի ծառայություններից:
- Բոլորը՝ մեծ կորպորացիաներից մինչեւ համալսարաններ եւ փոքր հետազոտական ընկերություններ: Բնականաբար, կարիքները եւ խնդիրները շատ տարբեր կլինեն, բայց կենտրոնը նախագծվելու է այնպես, որ անհրաժեշտ ճկունություն ապահովի:
Հայկ Եսայանը Հայկ Եսայանը
Օրինակ՝ եթե դուք համակարգչային գրաֆիկայի ստուդիա եք, ապա, հավանաբար, տեսահոլովակի rendering կոչվող գործողության համար սովորաբար ծախսում եք մեկ գիշեր՝ կատարելով այն սեփական համակարգչի վրա: Օգտագործելով մեր դատա-կենտրոնի հզորությունները՝ այդ նույն գործողությունը կանեք 15 վայրկյանում:
- 500 միլիոն դոլարը շատ տպավորիչ թիվ է. կարո՞ղ եք ներկայացնել ներդրումների աղբյուրները եւ բաշխվածությունը:
- Այս պահին այդ տեղեկատվությունը բացահայտման ենթակա չէ՝ ելնելով իրավական եւ պայմանագրային պարտավորություններից: Բայց ես ցանկանում եմ այլ շեշտադրում անել, որը, միգուցե, կարող է տարօրինակ հնչել: Նման մասշտաբի նախագծում ֆինանսավորում գտնելն ամենաբարդ խնդիրը չէ: Այսօր աշխարհում նման նախագծերի համար բավականաչափ ֆինանսական միջոցներ կան:
Շատ ավելի բարդ խնդիր է Հայաստանում նման կենտրոնի կառուցումը եւ շահագործումը, բայց, ինչպես ասացի, մենք վստահ ենք, որ պատվով եւ նախատեսված ժամկետից շուտ ենք այն կյանքի կոչելու: Մոտիվացիայի հիմնական աղբյուրներից մեկն այն է, որ այս նախագիծը մեզ հնարավորություն է տալիս քարտեզի վրա Հայաստանը շատ արագ տեսանելի դարձնել։ Սա կարող է «բանալի» դառնալ դուռը բացելու եւ մեր իրական ներուժը ցույց տալու համար: Ես կարծում եմ, որ մեր երկրի համար ամենակարեւոր խնդիրն այսօր մարդկային ռեսուրս վաճառողից պրոդուկտ վաճառող դառնալն է:

00:28 | 21.07.25 | Interviews | exclusive 32956
On June 12, 2025, it was announced that Firebird – a cloud provider of artificial intelligence services – the Armenian government, NVIDIA, and Team Group will jointly build an advanced AI infrastructure in Armenia. It was noted that the project includes a $500 million investment, the deployment of thousands of NVIDIA Blackwell GPUs, and the creation of infrastructure with a capacity exceeding 100 megawatts.
iTel.am spoke with Hayk Yesayan, co-founder of the Team group of companies.
– The composition of the initiative’s participants is quite remarkable: one of the world’s most valuable corporations, entrepreneurs from the Armenian Diaspora, the Armenian government, and a major local company. It must not have been easy to bring together such a team.
- In the beginning, very few believed it could be done, and perhaps that helped us succeed (laughs - ed.). Seriously, I believe the key to success was that all participants approached the project at the right time with the right mindset.
Thanks to the involvement of Rev Libaridian, Razmik Hovakimyan, and Noubar Afeyan, our idea gained scale. This is one of those cases when the collective potential of “technological Armenians” was used to its fullest. And NVIDIA’s participation gave the project an international “seal”, which is extremely important.
As for Team, we had considered building a data center earlier, but realized that it would be impractical to pursue such a project solely for the local market.
We have long understood that the “operator of tomorrow” will no longer be able to stand out solely through communication services. That’s why we must differentiate ourselves through other solutions and we’re moving in that direction, as communication is a necessary but not sufficient condition in today’s world, like electricity or water.
– When is the center expected to be completed?
– The scope of work is quite extensive, but we have set a goal to complete it within 6 to 8 months, instead of the initially planned one year. Naturally, much will depend on delivery timelines. If this center were being built in the U.S. or Europe, the process would be quicker. In Armenia, we face certain logistical challenges. On the other hand, we are confident that the work falling under the responsibility of our group of companies will be completed ahead of schedule. We have also received support from many Armenian entrepreneurs, who have helped expedite various processes – often through personal connections – for which we are deeply grateful.
- If I understand correctly, when you speak about the regional significance of the center, you mean not only the South Caucasus.
- Currently, there is no such data center in our region that has the capacity to process such a volume of data in a given time. The center has great potential for development. It is not even about the region, but about rapidly expanding beyond its geographical boundaries.
- Who will use the center’s services?
- Everyone – from large corporations to universities and small research companies. Naturally, the needs and problems will vary, but the center will be built with the flexibility to accommodate them all.