14:27 | 01.03.19 | Հարցազրույցներ | exclusive 54986
Ավստրալահայ ներդրող եւ գործարար Ռոբերտ Բասսիլին, որի կարողությունն, ըստ տեղեկությունների, $93 մլն է, Ramsis Capital LLC ընկերության հիմնադիրն ու նախագահն է: Ընկերությունը ներդրումներ է կատարում Ուկրաինայում, Եգիպտոսում եւ Չինաստանում:
Իր գործունեությունը Ավստրալիայում սկսած Բասսիլին 2007թ. ձերբակալվել է Ինտերպոլի կողմից Լոնդոնի Հիթրոու օդանավակայանում` Ավստրալիայի կառավարության խնդրանքով` ներդրողներին $175 հազ. ապակողմնորոշման մեղադրանքով: Արդյունքում, նա 2 տարի անցկացրել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Ավստրալիայի խստացված ռեժիմի բանտում:
Վերջին տարիներին Ուկրաինայում հաստատված Բասսիլին առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 2018թ. փետրվարին: Հույն հայր եւ հայ մայր ունեցող գործարարն այս օրերին նորից Հայաստանում է եւ մտադիր է 3 ամիս աշխատել այստեղից, քանի որ ցանկանում է Հայաստանում մի շարք լուրջ ներդրումներ կատարել:
Itel.am-ը ներկայացնում է նրա հետ հարցազրույցի ուշագրավ հատվածները:
Բանտային տարիները՝ մրցակցային առավելություն
2 տարի եմ անցկացնել խիստ ռեժիմով բանտում եւ բազմաթիվ դասեր եմ քաղել այդ մութ ժամանակներից: Ամենամեծ դասերից էր հարաբերությունների կառուցման կարեւորությունը: Հարաբերություններն ամեն ինչ են՝ դրանք օգնում են քեզ շատ գումար ստանալ, բայց որ ամենակարեւորն է, փրկում են քո կյանքը:
Մյուս դասը համբերության կարեւորությունն է, սրա մասին չի խոսվում, բայց բիզնեսում համբերությունը ամենակարեւոր բաղադրիչներից է:
Երրորդն այն է, որ ինչպես բանտը, այնպես էլ բիզնեսը մեկ մեծ մանիպուլյացիա է, եւ հենց սովորում ես խաղի կանոնները, դա արդեն ընդհանրապես խաղ չէ, եւ կարող ես սկսել զարգացնել քո բիզնեսը: Արդյունքում՝ բանտում անցկացրած տարիներն իմ մրցակցային առավելությունն է այլ ներդրողների եւ գործարարների հանդեպ՝ Ուկրաինայում, Եգիպտոսում, Հայաստանում եւ այլ երկրներում:
Ներդրումներ միայն կայացած եւ ձախողած բիզնեսներում
Մինչեւ Հայաստան գալը տեւական ժամանակ հետազոտել եմ երկրի բիզնես պայմանները: Պետք է նշեմ, որ տպավորված եմ Հայաստանում առկա ինտելեկտի բարձր մակարդակով: Վերջին 12 ամիսների ընթացքում սա իմ 6-րդ այցն է Հայաստան:
photo © Անձնական արխիվից
Ես ներդրումներ եմ կատարում արդեն կայացած բիզնեսներում, որոնք հիմնաքարային խնդիր են ունեցել՝ ֆինանսական, ռազմավարական կամ էլ կապված մարդկային կապիտալի հետ, մի խոսքով՝ ձախողել են: Ձախողած բիզնես ունեցող մարդու հետ աշխատելիս կարող ես հասկանալ, թե տվյալ մարդը ինչպես է կարողանում դուրս գալ բարդ իրավիճակներից: Իսկ այն մարդը, որը երբեք չի ձախողել, չի կարող հասկանալ, թե իրականում ձախողումն ինչ է:
Ներդրում կատարելուց հետո փորձում եմ վերակառուցել այն բիզնեսը, որտեղ ներդրում եմ կատարել:
Հայաստանում ստարտափների մենթորության պակաս կա
Չնայած ստարտափներում ներդրում չեմ կատարում, սակայն մենթորության մեծ կողմնակից եմ:
Վերջին ամիսներին բավական ժամանակ եմ անցկացնում հայկական ստարտափ համայնքի հետ: Մի քանի ստարտափների խորհրդատու եմ:
Կարծում եմ՝ Հայաստանում մենթորության, որը էկոհամակարգի կարեւոր բաղադրիչ է, պակաս կա: Մենթորությունն ինձ համար հետեւյալ իրավիճակն է՝ մենք ավարտում ենք աշխատել երեկոյան 10-ին եւ պլանավորում հանդիպել հաջորդ առավոտ՝ շարունակելու համար: Հետո այդ ստարտափի հիմնադիրն ինձ ասում է՝ Ռոբերտ, ես հոգնած եմ, արի ոչ թե վաղը հանդիպենք, այլ մյուս օրը: Իրական մենթորը կպատասխանի՝ դու ծույլ ես, եւ, այնուամենայնիվ, մենք պետք է վաղը հանդիպենք եւ շարունակենք միասին աշխատել:
Հայաստանում գործող հեռանկարային ստարտափներից կարող եմ նշել Magic Cup-ը, որը «Սեւան Ստարտափ Սամմիթ» 2018-ի հաղթողներից էր: Ստարտափի ներկայացրած բաժակը կարող է տաքացնել կամ սառեցնել պարունակությունը՝ անվնաս քիմիական ռեակցիաների միջոցով։ Այսօր մենթորություն եմ տրամադրում այդ ստարտափին:
Բիզնեսում մոնոպոլիան վատ բան չէ
Ներդրում կատարելուց առաջ ունեմ մի քանի կետեր, որոնցով առաջնորդվում եմ: Պետք է գտնեմ բիզնես, որն ունի հիմնաքարային խնդիր: Ապա պետք է վստահ լինեմ, որ այդ բիզնեսը վերակառուցելու միջոցով կարող եմ այն դարձնել շուկայի առաջատար, մոնոպոլիստ:
Չեմ կարծում, որ բիզնեսում մոնոպոլիան վատ բան է: Իրականում, որպես գործարար, բոլորն էլ ցանկանում են մոնոպոլիստ լինել: Չես ցանկանում որեւէ մեկի հետ մրցակցության մեջ գտնվել: Իմ կատարած բոլոր հաջողակ ներդրումները մոնոպոլիաներ են: Եվ ընդհանրապես, աշխարհում հաջողակ բիզնեսների մեծ մասը մոնոպոլիաներ են:
Հայաստանում ներկայում տեսնում եմ շատ բիզնեսներ, որոնք իրականում կարիք չունեն ներդրման, նրանց այս պահին ավելի շատ հաճախորդների հետ կապեր են անհրաժեշտ:
Հայաստանին պետք են արտերկրից անհատ ներդրողներ
Հայաստանում հեղափոխությունից հետո հաստատված դեմոկրատիան դրական երեւույթ է, բայց այն բավարար չէ ներդրումներ եւ բարգավաճում Հայաստան բերելու համար:
Երկիր գումարներ գալիս են ինստիտուցիոնալ ներդրողների կողմից, ինչպես Համաշխարհային բանկը, Ասիական զարգացման բանկը, բայց, իմ կարծիքով, Հայաստանն ունի արտերկրից եկող անհատ ներդրողների պակաս: Այստեղ է, որ կառավարությունը իսկապես պետք է գործի: Նման ներդրողները կարեւոր են Հայաստանում փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման համար, իսկ յուրաքանչյուր առողջ դեմոկրատիա փոքր եւ միջին բիզնեսում առողջ ներդրումների կարիք ունի:
Ներդրում ստանալը տոնելու առիթ չէ
Հայաստանում հանդիպել եմ բազմաթիվ իսկապես տաղանդավոր մարդկանց: Բայց նրանց մեջ եղել են շատերը, որոնք չափազանց շատ են կենտրոնանում գաղափարի վրա եւ գերագնահատում են իրենց գաղափարը: Միաժամանակ, նրանք թերագնահատում են կատարումը, որն ամենակարեւոր բաներից է:
Եւս մեկ բան, որ ինձ զարմացնում է այստեղ այն է, որ երբ ինչ-որ մեկը Հայաստանում ներդրում է ստանում, սկսում է տոնել դա: Իսկ ես չեմ հասկանում, թե ինչն են տոնում: Մի՞թե այն, որ դուք այլ մարդուց գումար եք վերցնում, չի փաստում, որ դուք այդքան էլ լավ ձեռներեց չեք: Միգուցե սրանք ռադիկալ մտքեր են, բայց սա է ճշմարտությունը:
Երբ ես ներդրում եմ կատարում որեւէ բիզնեսում եւ դրա հիմնադիրները ցանկանում են տոնել այդ փաստը, ես հրաժարվում եմ տոնել նրանց հետ:
Կարծում եմ, ներդրումները պետք են, գումարը պետք է, բայց դա պետք է անել ճիշտ ժամանակին:
Լավ թիմի եւ պատասխանատվության մասին
Մարդիկ ամենաարժեքավոր ակտիվն են, եւ ես դրան իսկապես հավատում եմ: Եթե շատ ուզես, վերջիվերջո կգտնես $1 մլն ներդրում քո ստարտափի համար, բայց այ լավ թիմ գտնելը տարիներ կարող է տեւել: Սա ինձ համար ամենակարեւոր խնդիրն է այսօր:
Հայաստանում այսօր կան հիանալի գաղափարներ եւ մարդկային ռեսուրսներ, բայց երիտասարդները չունեն պատասխանատվության զգացում: Իսկ պատասխանատվությունը սկսում է հանդիպմանը ճիշտ ժամանակին ներկայանալուց:

14:27 | 01.03.19 | Interviews | exclusive 54934
Investor, businessman of Armenian descent Robert Bassili began his professional career in Australia. He is the founder and president of Ramsis Capital LLC, the company investing in Ukraine, Egypt and China, and his current net worth is estimated at USD 93 million.
In 2007 Bassili was arrested in London Heathrow Airport by Interpol and Scotland Yard on the request of the Australian Government for accusation of misleading investors for USD 175,000. He served 2 years in high security prisons ‎in UK and Australia.
Bassili is based in Ukraine in recent years. His first visit to the historical homeland, Armenia, took place in February 2018. The son of a Greek father and Armenian mother is in Yerevan once again, and this time he plans to spend three months here to make a series of large investments.
Itel.am presents the most noteworthy remarks from the interview with Mr. Bassili.
Prison experience as a competitive advantage
Considering that I spent 2 years in high security prison between UK and Australia (on the same allegation), there were many lessons learnt in that dark period. The biggest lesson was the importance of building relationships. Relationships are everything; they make you a lot of money but more importantly, they save your life.
I also learned the importance of patience. This is something that is not spoken about or appreciated, but in business patience is one of most important attributes.
Lastly, much like prison, business is one big head game and once you learn how to play it, then it’s not a game at all, and you can start executing and growing your business. Ultimately, my time in prison is my competitive advantage over other investors and businessmen in Ukraine, Egypt, Asia and Armenia.
Investment in mature and failed businesses only
I was doing a lot of investigation trying to research business environment in Armenia. My first visit to Armenia was actually in February 2018. It was before the revolution, and this is my 6th trip here in one year.
Official announcement  of USD 1bn investments of Infrastructure in Kharkov, Ukraine Official announcement of USD 1bn investments of Infrastructure in Kharkov, Ukraine
photo © From personal archive
I generally invest in mature businesses and businesses that have fundamentally a problem in them - financially, strategically, or with human capital.
I am interested in investing in someone that has already failed, because I understand how this person dealt with that situation. The person that has never failed does not know what failing actually is.
I try to reconstruct the business that I invest in.
Lack of mentorship for startups in Armenia
I normally do not invest into startups, but I am a huge supporter of mentorship. I have been spending a lot of time with startup community in Armenia through mentorship, talks, and I have been an advisor to a couple of startups.
I think there is a lack of mentorship in Armenia, which is such an important element in the ecosystem. Mentorship is this: I work with you on a project. We finish working at 10 p.m. and we are going to meet again next morning. And you say: “Robert, I feel tired, let’s meet on Monday.” A real mentor would answer: “You are lazy, and we need to meet tomorrow morning and continue.”
Among promising startups in Armenia I can mention Magic Cup, which is a winner of Sevan Startup Summit 2018. The cup that this startup presents can heat and cool the content with the help of harmless chemical reactions. I am currently providing mentorship to this startup.
Monopoly in business isn’t bad
I have several points that lead me. I need to see a business that has a fundamental problem. I also need to believe that through reorganization we can turn this business into market leader, into a monopoly.
I don’t think monopoly is a bad thing in business. As a businessman and entrepreneur you want to set a monopoly. You don’t want to be in a competition with anyone. The most successful investments that I had, they are all monopolies. And in general, all successful businesses in the world are monopolies.
I see many businesses that do not need investment at this moment; they just need to establish ties with customers.
Armenia needs private investors from abroad
The democracy in Armenia, established after the revolution is a positive phenomenon, but it’s not enough for bringing investments and prosperity to Armenia.
Official Launch “BIG U” Business Incubator Group Ukraine Official Launch “BIG U” Business Incubator Group Ukraine
Money comes into the country from institutional investors, like World Bank, ADB, etc., but there is a lack of private investors coming here. This is where the government really needs to put efforts. These investors are crucial for the development of SMEs in Armenia, as any healthy democracy has healthy SME investments.
Getting investment isn’t occasion to celebrate
I have met many really talented people. However, entrepreneurs are focusing way too much on the idea and that’s a problem. They are overvaluing the idea and undervaluing the execution which is the most critical part.
Another thing is when someone gets an investment, particularly in Armenia, people celebrate this. I don’t know why they are celebrating. What are you celebrating? The fact that you need to bring money from someone probably means you are not a very good entrepreneur. It’s radical thinking probably, but it’s true.
When I invest in services, the founders generally want to celebrate this, and I refuse to celebrate with them.
I think that investments are needed, money is needed, but it should be done on the right time.
Good team and sense of responsibility
People are the most valuable asset, and this is something I passionately believe in. You will eventually find USD 1m investment for your startup, but finding a good team can take years. This has been the most difficult part for me so far.
There are some great ideas and human capital in Armenia now, but I would say there is no sense of responsibility among the young community. The responsibility starts from coming to the meeting on time.