11:08 | 22.03.19 | Տեխնոլոգիաները եւ կանայք | exclusive 102718
Եթե ոչ վաղ անցյալում Հայաստանում ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչ ասելիս պատկերացնում էիր բացառապես արական սեռի ներկայացուցչի, ապա վերջին տարիներին միջազգային շուկաներում հայկական տեխնոլոգիական պրոդուկտների հաջողությունները, ինչպես նաեւ ստարտափների զարգացմանը նպաստող մեծաթիվ ծրագրերը ոլորտն ավելի գրավիչ են դարձրել նաեւ կանանց համար:
Կո՞դ գրել, զբաղվել պրոդուկտի առաջխաղացմա՞մբ, թե՞ թիմին մեկ այլ բանով օգտակար լինել. հնարավորությունները բազմաթիվ են:
Itel.am-ը «Տեխնոլոգիաները եւ կանայք» շարքում ներկայացնում է ՏՏ ոլորտում ներգրավված հայուհիներին:
Անուշիկ Տոռոզյանը UX դիզայնի (User Experience Design) մասնագետ է: Նա աշխատում է դոմեյնների գրանցմամբ զբաղվող ամերիկյան առաջատար GoDaddy ընկերությունում՝ որպես UX խորհրդատու: Անուշիկը նախկինում աշխատել է PicsArt ընկերությունում՝ որպես ղեկավար UX Architect:
Անուշիկ Տոռոզյանը
Սկսել եմ աշխատել ուսմանս առաջին տարիներից, երբ արդեն իսկ հետաքրքրված էի նորագույն տեխնոլոգիաներով: Ուսում էի ստանում որպես նկարիչ-դիզայներ եւ որոշեցի հենց այդ ուղղության մեջ փորձել ուժերս: Ինձ ոգեւորեցին նաեւ ոլորտի հեռանկարները, եւ այդ ամենը հաշվի առնելով՝ սկսեցի սովորել համապատասխան ծրագրերը:
ՏՏ ոլորտում աշխատանքը եւ ընտանիքը համատեղելն ունի մեկ հիմնական բարդություն. շատ ընկերություններ աշխատում են ամերիկյան ու այլ արտասահմանյան ընկերությունների հետ ու երբեմն անհրաժեշտություն է առաջանում աշխատել ուշ ժամերի, ինչն էլ անդրադառնում է ընտանիքի վրա:
ՏՏ ոլորտում աշխատող կանայք առանձնահատուկ են: Նրանք տարբերվում են աշխատասիրությամբ ու պատասխանատվության մեծ զգացողությամբ: Իմ շրջապատից դատելով կարող եմ ասել, որ ՏՏ ոլորտի կանայք չափազանց շատ են կարեւորում ինքնազարգացումը:
Կասեի, որ մասնագիտությունիցս ելնելով պետք է միշտ տեղյակ լինեմ բոլոր տեխնո նորարարություններից: Նոր iPhone ունենալն ինձ համար պարտադիր չէ, բայց, աշխատանքի բնույթից ելնելով, շատ ժամանակ եմ անցկացնում հետեւելով տարբեր ծրագրերի դիզայններին ու փոփոխություններին:
Յուրաքանչյուր նոր սմարթֆոն իր հետ նոր գործառույթներ է ի հայտ բերում եւ ցանկալի է փորձարկել այդ հնարավորությունները ու հասկանալ, թե ինչպես է հնարավոր տվյալ սմարթֆոնի հարմարավետ օգտագործման համար ծրագրեր ստեղծել:
Կնոջ աչքերով կարող եմ ասել, որ ՏՏ ոլորտի մարտահրավերներից է այն, որ պետք է որքան հնարավոր է շատ տեղեկացված լինես ծրագրերից, նորություններից ու քանի որ ամեն ինչ փոխվում է շատ արագ, պետք է կարողանալ հեշտորեն սովորել բոլոր ծրագրերը ու մեթոդներ, անգամ նոր մասնագիտությունները: Ի դեպ, իմ մասնագիտությունն էլ է բավական նոր:
Կանանց եւ աղջիկներին, որոնք առաջին քայլերն են անելու ՏՏ ոլորտում, կոչ եմ անում չհանձնվել, չհիասթափվել, այլ համբերատար գնալ առաջ։ Դժվարություններ կան, բայց դրանք հաղթահարելի են: Եթե սիրեն այն, ինչ անում են, հաջողությունների կհասնեն:

11:08 | 22.03.19 | Girls in Tech | exclusive 102671
We pictured exclusively a man when we said “IT specialist in Armenia” a few years ago, but the success of Armenian technological products on international markets and the numerous projects promoting startup development have made the industry more attractive for women as well in recent times.
Whether it’s coding, developing products or making other contribution to the team, the opportunities are numerous.
Itel.am presents Armenian women engaged in IT industry in the “Girls in Tech” series.
Anushik Torozyan is a User Experience Design expert. She is UX consultant at GoDaddy, taking the position at the U.S.-based domain registrar after working as Lead UX Architect at PicsArt.
Anushik Torozyan
I started working as soon as I became a university student, because I was already interested in new technologies. I studied painting and design and decided to try my hand in related programming too. The prospects of that field were encouraging, so I started learning relevant programs.
Combining family and work in IT industry has one main difficulty: many companies collaborate with foreign partners, so sometimes you have to work late hours, which has an impact on your family.
Women in tech are especially hard-working, responsible and committed. I know other women in IT and I can testify that they attach significant importance to self-development.
Given my profession, I should always be informed about tech news. I don’t believe I have to own a new iPhone, but I spend a lot of time just following the changes to the design of multiple programs.
Every new smartphone brings new functions and it’s better to test them and see how you can develop programs that will be convenient to use on the given phone.
From my point of view, the challenges of IT industry are that you need to be as well-informed as possible about the latest developments, be able to learn programs, methods and even new professions easily because everything changes so quickly. By the way, my current profession is quite new.
My message to women and girls making their first steps in IT industry is don’t give up, don’t get disappointed, just be patient and keep working. The difficulties can be overcome. If you love what you do, success will follow.