11:06 | 22.04.19 | Նորություններ | 6065
Ապրիլի 15-19-ը Հայաստանի պատվիրակությունը, որտեղ ընդգրկված էին Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, Գյումրիի եւ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների, Ինժեներական քաղաքի ներկայացուցիչներ, այցելել է Սլովենիայի մայրաքաղաք Լյուբլյանա:
Այցն իրականացվել է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում:
Լյուբլյանայի տեխնոպարկ կատարած այցի նպատակն էր ստանալ եւ փոխանցել գիտելիքներ՝ բիզնես աջակցության եւ ինովացիոն միջավայրի ձեւավորման հարցերի շուրջ:
photo © ՁԻՀ
Լյուբլյանայի տեխնոպարկը հիմնադրվել է շուրջ 2 տասնամյակ առաջ եւ այսօր համարվում է Հարավարեւելյան Եվրոպայի ամենախոշոր եւ ազդեցիկ տեխնո կենտրոնը: Այստեղ են տեղակայված 300-ից ավելի ընկերություններ եւ ինովացիոն թիմեր: Իր գործունեությամբ տեխնոպարկը նպաստում է երկրում նորարարական եւ ձեռներեցական էկոհամակարգերի զարգացմանը՝ Սլովենիայի կառավարության հետ համատեղ: Ներկայում տեխնոպարկն ամբողջությամբ հոգում է սեփական ծախսերը եւ կայուն ներդրում ունի Սլովենիայի հարկային համակարգում:
Այցի շրջանակում հայաստանյան պատվիրակության անդամները հանդիպել են տեխնոպարկի ղեկավար կազմի եւ ներկայացված ընկերությունների հետ, տեղեկություններ ստացել կառույցի կոմերցիոն նախագծերի, ինչպես նաեւ ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող այն նախաձեռնությունների մասին, որոնք օգնում են երիտասարդ ձեռներեցներին՝ խթանելով սմարթ մասնագիտությունների զարգացումը եւ ձեռներեցության զարգացմանը միտված պիլոտային նախագծերը:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ Սլովենիայի կառավարությունում` Կրթության, Գիտության եւ Սպորտի, Տնտեսական զարգացման եւ տեխնոլոգիաների նախարարությունների, Զարգացման եւ եվրոպական ինտեգրման կառավարական գրասենյակի, Սլովենիայի ձեռներեցության հիմնադրամի, Լյուբլյանայի քաղաքապետարանի հետ:
Այցի վերջին օրը ՁԻՀ-ը եւ Լյուբլյանայի տեխնոպարկը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի շրջանակում կհամագործակցեն ինժեներության, տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ու նորարարության ուղղություններում:
Ստորագրված հուշագիրը կնպաստի համատեղ տեխնոլոգիական հմտությունների զարգացմանը, հետազոտության եւ զարգացման (R&D) նախագծերի իրականացմանը, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ համագործակցության հաստատմանը՝ արհեստական բանականության, կիբերանվտանգության, ինժեներության եւ տեխնոլոգիական այլ ուղղություններում:
Հուշագրով նաեւ նախատեսվում է համատեղ ծրագրերի իրականացում ստարտափների աջակցության, աքսելերացիայի, հետազոտությունների իրականացման եւ փորձագետների փոխանակման ուղղություններում:

11:06 | 22.04.19 | News | 6016
From April 15-19, 2019 the managers and leading staff of Enterprise Incubator Foundation and Armenian Technology centers: Gyumri Technology Center, Vanadzor Technology Center and Engineering City, visited Ljubljana’s Technology Park in Slovenia.
The study visit took place in the framework of Support to SME Development in Armenia (EU-SMEDA) project and aimed at learning and knowledge transfer on business support and innovation ecosystem environment in Technology park of Ljubljana, Slovenia.
Ljubljana’s Technology Park was established 2 decades ago and since then has proven to be the biggest and most impactful technology hub in Southeast Europe, serving as a home to 300+ member companies, innovative teams and individuals. It has sound experience in boosting the innovation and entrepreneurial ecosystems, knowledge commercialisation and globalisation in the country in close collaboration with the Government of Slovenia. As to date, the techno park is fully self-sustainable with steady contribution into country’s taxation system.
In the course of the short visit, the Armenian Delegation had the chance to meet the management and tenants of Ljubljana’s Techno park, learn on its commercial programmes and community, EU and nationally funded initiatives for supporting young entrepreneurs, boosting smart specializations and entrepreneurial pilot projects.
Furthermore, meetings were held with the Government of Slovenia: Ministry for Education, Science and Sports, Ministry of Economic Development and Technology, Government Office for Development and European Cohesion Policy, Slovene Enterprise Fund, the Municipality of Ljubljana.
On the last day of the visit, a Memorandum of Understating was signed between the Enterprise Incubator Foundation of Armenia and Technology Park Ljubljana for Cooperation in the fields of Information technology and communications, engineering, high-tech and innovation.
This is certainly a big success leading to joint technological skill development projects, joint ventures, research and development (R&D), collaboration between countries to empower development of Artificial intelligence, cybersecurity, engineering and many other technological fields in both countries. Furthermore, the MoU entails joint projects on startup support, acceleration and grant programmes, joint research, mission of experts and exchange.