13:48 | 15.05.19 | Նորություններ | 8396
Հայաստանում էկոգյուղերի ցանցի զարգացման ծրագիրը շարունակվում է: Գործընկեր կառույցների՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ջանքերով, գյուղերում ներդրվում է արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգ, որն ապահովում է տնտեսական ու բնապահպանական արդյունավետություն:
Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Չինարի գյուղը երեք կողմից սահման ունի հակառակորդի հետ: Ուղիղ գծով՝ սահմանի հեռավորությունը երբեմն հասնում է 600 մետրի: Չնայած ունեցած դիրքին ու հակառակորդի վարքագծի անկանխատեսելիությանը՝ գյուղում պահպանում են կյանքի բնականոն ռիթմն ու զբաղվում գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Ենթակառուցվածքների բացակայության ու տարբեր խնդիրների պատճառով, դա այդքան էլ հեշտ չի տրվում սահմանապահ գյուղի բնակիչներին: Տարբեր խնդիրերից, չինարեցիներն առաջնահերթ լուծման են համարել փողոցային լուսավորության ապահովումը՝ իրիկնամուտին այգուց տունդարձն ապահով անցնելու համար:
Դեռեւս 2018-ին մեկնարկած ծրագրի արդյունքում, Չինարի գյուղում տեղակայվել է 51 LED լուսարձակից բաղկացած փողոցային արտաքին լուսավորության համակարգ: Լուսավորվել են գյուղի՝ հարավից հյուսիս ձգվող, 1,700մ երկարությամբ հիմնական փողոցները:
Չինարիում նախկինում իրականացվել են խմելու եւ ոռոգման ջրի մի քանի ծրագրեր, իսկ մինչեւ տարեվերջ, կողմերը կիրականացնեն հերթական ծրագիրը. կընդլայնվի LED լուսավորության համակարգը՝ լուսավորելով գյուղի արդեն երկրորդական փողոցներն ու գյուղի մուտք հանդիսացող գլխավոր ճանապարհահատվածը:
Ժամանակակից էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը, բնակավայրի վարչական ղեկավար Սամվել Սաղոյանը եւ գյուղի բնակիչները:
«Դարձյալ Չինարիում ենք՝ իրականացրած հերթական ծրագիրը գնահատելու համար: Կարեւոր եմ համարում այստեղ գործադրված ջանքերը: Առհասարակ, սահմանապահ գյուղերում ներդրում կատարելով՝ լուծում ենք ոչ միայն կոնկրետ բնակավայրի, այլեւ, ինչ-որ առումով՝ մեզանից յուրաքանչյուրի խնդիրը: Այս գյուղերում բնակվողներն իրենց ամենօրյա ջանքերով ապահովում են եւ՛ իրենց, եւ՛ յուրաքանչյուրիս ընտանիքի անվտանգությունը: Մենք էլ, տարբեր նախաձեռնություներով, հղում ենք կարեւոր պատգամ. շարունակեք ապրել ու շենացնել հայրենի հողը: Մենք ձեր կողքին ենք»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

13:48 | 15.05.19 | Новости | 8345
Программа развития экосел в Армении продолжается. Благодаря совместным усилиям ВиваСелл-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), в селах внедряется энергосберегающая система внешнего освещения, которая обеспечивает экономическую и экологическую эффективность.
Село Чинари общины Берд Тавушской области с трех сторон граничит с Азербайджаном. В результате программы, стартовавшей еще в 2018-м, в Чинари была установлена система внешнего, уличного освещения, состоящая из 51 LED фонаря. Освещены основные улицы села протяженностью 1, 700 м – от юга к северу.
Ранее в Чинари были осуществлены несколько программ по обеспечению питьевой и оросительной водой. А до конца года будет завершена еще одна программа: будет расширена система LED освещения уже периферийных улиц и главной части дороги, являющейся въездом в село.
В запуске современной энергосберегающей системы участвовали гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, координатор программы Мартин Маралчян, глава сельской администрации Самвел Сагоян и жители села.
«Мы снова в Чинари, чтобы оценить очередную программу. Считаю важными затраченные здесь усилия. Как правило, осуществляя инвестиции в приграничные села, мы решаем проблему не только конкретного населенного пункта, но и, в каком-то смысле, проблему каждого из нас. Жители этих сел своими ежедневными усилиями обеспечивают как свою безопасность, так и безопасность семей каждого из нас. А мы, в свою очередь, различными инициативами доносим важный посыл: продолжайте жить и благоустраивать свою родную землю. Мы с вами»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.