12:44 | 24.06.19 | Նորություններ | 8493
Ucom ընկերության աջակցությամբ հունիսի 22-ից 23-ը Երեւանում կայացել է «ԲարՔեմփ Երեւան 2019» թվով 11-րդ (չ)կոնֆերանսը, որը մեկ հարկի տակ է միավորել ՏՀՏ ոլորտի հազարավոր մասնագետների:
Արդեն 6 տարի է, ինչ ԲարՔեմփ Երեւանի գլխավոր գործընկերն է Ucom ընկերությունը:
(Չ)կոնֆերանսի նպատակն է գիտելիքների, հմտությունների եւ փորձի փոխանակումը, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը:
«Որպես կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն կրող հայկական ընկերություն, Ucom-ն այս տարի ոգեշնչել է իր աշխատակիցներին կիսվել սեփական փորձով բարքեմփերների հետ։ Դասական պատկերացումները հեռահաղորդակցության ոլորտի մասին հնացել են, նեղ մասնագիտացման դարն անցել է։ Մասնագիտական շատ լուծումներ մոտ ապագայում տալու են մեքենաները կամ ալգորիթմները։
Big Data եւ IoT-ի դարաշրջանը, որն այսօր առաջ է բերում անհամեմատ ավելի բարդ խնդիրներ, քան երբեւէ, պարտադրում է բիզնեսին ինքնուրույն դարբնել սեփական կադրերին, հույսն այլեւս չդնել դասական կրթության վրա եւ անընդհատ կիսվել առկա փորձով։
Մեր ընկերության տեխնիկական, ինչպես նաեւ պրոդուկտ մշակող անձնակազմն աշխատանքի բերումով շատ համակարգերի հետ գործ ունի եւ միշտ պատրաստ է կիսվել ոչ թե մեկ, այլ մի շարք ոլորտներին վերաբերող արժեքավոր փորձով ու գիտելիքներով։ Վստահ եմ՝ բազմաթիվ ստարտափերի հիմնադիրներ սա կիրառելի ու օգտակար կգտնեն»,- ասել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ucom-ի մասնագետները (չ)կոնֆերանսին խոսել են թվային ինքնության ու ցանցում դրա հետքերի, աշխատող պրոդուկտը զրոյից ստեղծելու, մասնագիր փաստաթղթերում տեխնիկական հատվածը ճշգրիտ ձեւակերպելու, պատրաստի պրոդուկտի առցանց հարթակներում ներկայացման առանձնահատկությունների մասին։ Ելույթներով հանդես են եկել նաեւ միջազգային հյուրեր՝ Յուրա Պարսամովը (Ռուսաստան), Անաստասիա Կալաշնիկովան (Ռուսաստան), Ամիր Սարաբադանին (Գերմանիա), Թոմաս Արոուն (Գերմանիա), Ստեֆան Ասադորյանը (Իսպանիա) եւ Լաշա Շոնիան (Վրաստան):
Այս տարի եւս «ԲարՔեմփ Երեւան 2019»-ին ՏՀՏ ոլորտի լավագույն մասնագետները վարպետության դասեր անցկացրեցին։ Ընթացքում գործում էր ավանդական աշխատաշուկան, որին մասնակցել են տասնյակ ՏՀՏ ընկերություններ:
Բարքեմփ Երեւանը կարելի է գտնել Facebook-ում, Twitter-ում` @barcampam, Instagram-ում։ (Չ)կոնֆերանսի պաշտոնական հաշթեգն է #barcampevn19:
ԲարՔեմփը ոչ ֆորմալ մթնոլորտում բաց քննարկումներ եւ մտքերի ազատ փոխանակում ապահովող միջոցառման ձեւաչափ է: ԲարՔեմփ Երեւան միջոցառումները ամբողջությամբ կազմակերպվում են կամավորների ջանքերով, որոնք հայաստանյան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներ են: Հայաստանում ԲարՔեմփը անցկացվում է 2009թ.-ից: Առաջին ԲարՔեմփ Երեւանի մասնակիցների թիվը հասնում էր 300-ի, իսկ 10 տարի անց հասնում է երեք հազարի:

12:44 | 24.06.19 | Новости | 8529
При поддержке компании Ucom с 22 по 23 июня в Ереване прошла популярная в сфере информационных технологий 11-ая по счету (не)конференция «БарКемп Ереван 2019», которая объединила под одной крышей тысячи специалистов в области медиа и информационных технологий.
Уже 6 лет подряд генеральным партнером “БарКемпа Ереван” является компания Ucom. Целью (не)конференции является обмен знаниями, умениями и опытом, а также создание новых связей в сфере ИТ.
«Как армянская компания с корпоративной социальной ответственностью Ucom в этом году вдохновила своих сотрудников на то, чтобы поделиться собственным опытом с баркемперами. Классические представления о сфере телекоммуникаций устарели, век узкой специализации прошел. Многие специализированные решения в ближайшем будущем нам будут давать машины или алгоритмы. Эпоха Big Data и интернета вещей (IoT), которая сегодня предлагает наиболее сложные задачи, чем когда бы то ни было, заставляет бизнес самому создавать свои кадры, не полагаться более на классическое образование и постоянно делиться текущим опытом. Технический и создающий продукты персонал нашей компании работает со множеством систем и всегда готов поделиться своим ценным опытом и знаниями не в одной, а в целом ряде областей. Уверен, что основатели многих стартапов найдут это применимым и полезным», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
В рамках (не)конференции специалисты Ucom рассказали о цифровой идентификации и ее «следах» в сети, о создании работающего продукта с нуля, о необходимости точных определений в технической части спецификаций и об особенностях представления готового продукта в интернете. На (не)конференции выступили также международные гости: Юра Парсамов (Россия), Анастасия Калашникова (Россия), Амир Сарабадани (Германия), Томас Ароу (Германия), Стефан Асадорян (Испания) и Лаша Шония (Грузия).
В этом году также для участников «БарКемп Ереван 2019» были проведены мастер-классы лучших ИКТ-специалистов. Был проведен также традиционный рынок труда, в котором приняли участие десятки компаний ИКТ.
БарКемп Ереван можно найти вFacebook-е, Twitter-е: @barcampam, Instagram-е. Официальным хэштегом (не)конференции является #barcampevn2017.
БарКемп – это формат мероприятия, обеспечивающий открытые дискуссии и свободный обмен мнениями в неформальной атмосфере. Мероприятия БарКемп Ереван полностью организуются усилиями волонтеров, которые являются представителями армянской сферы медиа и информационных технологий. В Армении БарКемп проводится с 2009 года. Число участников первого БарКемпа составило от 200 до 300 человек, а по истечении 10 лет превысило 3000.