16:20 | 20.11.19 | Նորություններ | 10663
Այսօրվանից Ucom ընկերության շարժական կապի այն բաժանորդները, ովքեր ունեն iOS 13 օպերացիոն համակարգի վերջին թարմացված տարբերակն իրենց iPhone սմարթֆոններում, կարող են զանգել 4G+ (LTE Advanced) ցանցում VoLTE տեխնոլոգիայի օգնությամբ։
Դեռեւս 2017 թվականից Ucom-ն իր շարժական կապի բաժանորդների համար իր ցանցում գործարկել է VoLTE (LTE ցանցում ձայնի փոխանցում) տեխնոլոգիայով զանգեր կատարելու հնարավորությունը, սակայն հեռախոս արտադրող ընկերություններն առ այսօր պատրաստ չէին հայաստանյան շուկայում ներկայանալ Voice over LTE տեխնոլոգիայով աշխատող սմարթֆոններով։ Նշյալ տեխնոլոգիայով աշխատող հեռախոսների միջեւ զանգի միջոցով կապի հաստատումը պահանջում է 2 վայրկյանից քիչ ժամանակ, մինչդեռ 3G ցանցում այդ ժամանակահատվածը 6-10 վայրկյան է։
«Ucom-ի տեխնիկական անձնակազմն ամիսներ շարունակ հետեւողական աշխատանք է իրականացրել սմարթֆոններ արտադրող մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ Apple-ի հետ, որպեսզի Ucom շարժական կապի բաժանորդները վերջապես ունենան հեռախոսներ, որոնք Ucom-ի ցանցում համատեղելի են VoLTE տեխնոլոգիայի հետ։ Ուրախ ենք, որ iPhone նախընտրողներն արդեն ունեն այս հնարավորությունը, եւ այս ուղղությամբ շարունակելու ենք բանակցել մյուս սմարթֆոն արտադրող ընկերությունների հետ»,- նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Նշենք, որ Ucom ընկերության LTE ցանցի ծածկույթը ներառում է Հայաստանի ավելի քան 880 բնակավայր: Բազային կայանների ծրագրային ապահովումն ու բջջային հեռախոսների թարմացված օպերացիոն համակարգը Ucom-ի բաժանորդներին հնարավորություն կտան լիարժեք կերպով օգտագործել Voice over LTE տեխնոլոգիայի բոլոր գործառույթները եւ օգտվել նոր սերնդի մուլտիմեդիա ծառայություններից։ VoLTE զանգի ընթացքում հեռախոսը կշարունակի տվյալների բարձր արագությամբ փոխանցումը LTE ցանցի միջոցով։ VoLTE տեխնոլոգիայի կարեւոր առանձնահատկություններից է ոչ միայն միացման արագությունը, այլեւ ձայնի զգալի բարձր որակը։
Հավելենք, որ ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է iOS 13 օպերացիոն համակարգով աշխատող iPhone-ի կարգավորումներից նախ ակտիվացնել VoLTE ծառայությունը՝ մուտք գործելով Settings –> Cellular –> Cellular Data Options –> Voice & Data: Այնուհետեւ պետք է ընտրել 4G, VoLTE On տարբերակը։ Ի դեպ, որոշ մոդելների վրա նշյալ տարբերակը կարող է գտնվել Settings –> Cellular –> Cellular Plans –> [ընտրել քարտը] -> Voice & Data հաջորդականությամբ։ Դրանից հետո հարկավոր է հավաքել *436#, սեղմել զանգի կոճակը եւ հետեւել հրահանգներին։ VoLTE-ն կակտիվանա թռիչքի ռեժիմն ակտիվացնելու եւ ապաակտիվացնելու արդյունքում։

16:20 | 20.11.19 | News | 9663
As from today, Ucom mobile subscribers, who have the latest update of iOS 13 on their iPhones, can call on the 4G+ (LTE Advanced) network using VoLTE technology.
Ucom has launched the VoLTE (Voice over LTE) technology for its mobile subscribers on its network since 2017. However, the mobile phone manufacturers have not yet been ready to introduce VoLTE supported smartphones to the Armenian market. Establishing connection between VoLTE supported phones requires less than 2 seconds, while on the 3G network it takes 6-10 seconds.
"Ucom technical staff has been working consistently for months with a number of smartphone manufacturers, including Apple, to ensure that Ucom mobile subscribers finally have phones that are compatible with VoLTE technology on the Ucom network. We are glad that those who prefer iPhone already have this opportunity, and we will continue negotiations with other smartphone manufacturers in this direction," said Hayk Yesayan, Co-Founder and Director General at Ucom.
It should be noted that the LTE network of Ucom covers more than 880 settlements of Armenia. The software of base stations and the latest update of the operating system of mobile phones will allow Ucom subscribers to make full use of the VoLTE technology and enjoy the new generation multimedia services. During a VoLTE call, the phone will continue to ensure high-level transmission of data over the LTE network. One of the important features of VoLTE technology is not only the connection speed, but also the significant high sound quality.
It should be added that in order to use the service, users must first activate the VoLTE service in the settings of their iPhones running iOS 13 by going to Settings - > Cellular - > Cellular Data Options - > Voice & Data and selecting 4G, VoLTE On. By the way, on some models the specified option can be found in Settings - > Cellular - > Cellular Plans - > [select card] -> Voice & Data. Once this has been done, users need to dial *436#, press Call button and follow the instructions. VoLTE will be enabled after the activation and deactivation of an Airplane mode.