17:50 | 24.03.23 | Հոդվածներ | exclusive 28927
Bridge IT-ն օգնում է արտասահմանյան ընկերություններին ընդլայնվել Հայաստանում եւ հակառակը: Այն ներառում է ֆինանսական, իրավական, գործառնական ծառայություններ, ինչպես նաեւ աջակցում PR-ի, տաղանդների ներգրավման ու մարդկային ռեսուրսների կառավարման հարցերում։
Թանիա Սահակյանը Bridge IT-ի հիմնադիրն ու խորհրդականն է։ Նա եղել է INC 5000-ի ամենաարագ զարգացող ընկերություններից մեկի՝ DISQO-ի տարածաշրջանային տնօրենը։ Հիմնադրել է Երեւանի գրասենյակը, ղեկավարել տաղանդների ներգրավումը եւ բրենդի ճանաչելիության աճը, ներառյալ ֆինանսական, իրավական, լոգիստիկ ու կառավարության մարմիների հետ կապերը:
iTel.am-ը նրա հետ զրուցել է Bridge IT-ի առաջին քայլերի եւ զարգացման հեռանկարի մասին։
Bridge IT-ի գաղափարը եւ առաջին քայլերը
Ազդեցություն ստեղծելու համար ընկերությունների եւ համայնքների կառուցումն ու ընդլայնումն իմ կիրքն է: Աշխարհի տարբեր երկրներում մեծանալն ինձ օգնել է կամուրջ լինել մշակույթների, հասարակությունների եւ մարդկանց միջեւ: Մասնագիտական գործունեություն եմ ծավալել ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածներում:
2011-ին Հայաստան տեղափոխվելուց ի վեր իմ դերը եղել է Հայաստանն ու արտաքին աշխարհը կամրջելը: Թումոյում աշխատելիս հաճախ էի մարդկանց եւ բիզնեսներին Հայաստանի տաղանդների հետ կապելու խնդրանքներ ստանում:
Հայաստանում կարելի է գտնել որակյալ ինժեներական եւ դիզայներական տաղանդներ: Դե ֆակտո հավաքագրող էի դարձել։ Այնուհետեւ, երբ Հայաստանում գործարկեցինք եւ ընդլայնեցինք DISQO-ի գրասենյակը, որտեղ մշակում էինք մեր հիմնական պրոդուկտը, խնդրանքները մեծացան ոչ միայն տաղանդների, այլեւ՝ Հայաստանում ընկերությունների հաստատման ուղղությամբ:
Հայաստանը, որպես «Սիլիկոնյան լեռներ», սկսում էր ավելի շատ ճանաչելիություն ունենալ: Հակամարտությունն ու պատերազմը չխանգարեցին դրան։ Նախ, Սփյուռքի հայերը հասկացան, որ տեխնոլոգիական ոլորտում կարող են ներդրումներ կատարել եւ վերադարձնել դրանք, հետո միջազգային ընկերությունները նկատեցին դա։
Ի վերջո, ընկերությունները փնտրում են տաղանդներ եւ գնում այնտեղ, որտեղ տաղանդն է: Մեր տաղանդն ապացուցեց, որ հակամարտության գոտում ապրելը չի խանգարում Հայաստանից արտահանվող պրոդուկտների որակին։ Իսրայելը դա արել է տարիներ շարունակ՝ դառնալով աշխարհում ամենաշատ տեխնոլոգիական ընկերություններ ունեցող եւ հակամարտության գոտում ապրող երկիր։
Քանի որ ժամանակի ընթացքում խնդրանքների քանակն ավելի էր շատանում, տրամաբանական էր խորհրդատվական սեփական ընկերություն հիմնելը:
ՀՀ-ում ընդլայնվել ցանկացող միջազգային ընկերությունների խնդիրները
Միջազգային ընկերությունները հնարավորություն են փնտրում ընդլայնելու իրենց թիմերը բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներով: Գիտելիքի, փորձի ու կապերի պակաս ունեն նաեւ այն ընկերությունները, որոնք Հայաստանը դիտարկում են որպես ընդլայնման ուղղություն։ Մենք օգնում ենք ընկերություններին գործարկել եւ ընդլայնվել Հայաստանում, իսկ հայկական ընկերություններին՝ ընդլայնվել դեպի ԱՄՆ, Կանադա:
Հայաստան տեղափոխվելիս ընկերությունների 60%-ը ձախողում է, քանի որ նրանք երկրին չեն վերաբերվում նույն բիզնես չափանիշներով ու գործելակերպով, ինչպես ընդունված է տեղական մակարդակում։ Երբեմն մարդիկ իրենց բիզնեսն առաջ տանելու հարցում ապավինում են ոչ մասնագիտական աղբյուրներին ու կապերին:
Հիմնական բարդություններն են՝
• չունեն կայացած տեղական ցանց,
• անծանոթ են տեղի մշակույթին,
• թերագնահատում են բրենդի առաջխաղացումն ու PR-ի արդյունավետությունը,
• բացակայում է միջֆունկցիոնալ կառավարումը,
• թերագնահատում են հավաքագրման ծախսերը,
• բացակայում է ուղղորդող փորձառու թիմը:
Հետեւաբար մենք հիմնականում ծածկում ենք բացերը՝ մշակելով եւ իրականացնելով ռազմավարություններ, այդպիսով օգնում բիզնեսներին կենտրոնանալ իրենց երկարաժամկետ նպատակների վրա:
Bridge IT-ի առանձնահատկությունը եւ կատարած գործառույթները
Մեր առավելությունն է Հայաստանի, ԱՄՆ-ի ու Կանադայի բիզնես միջավայրի խորը իմացությունը, մեծ փորձն ու կապերը, որոնք ընդլայնման գործընթացը դարձնում են սահուն եւ արագ: Առայժմ միջազգային ընկերություններին կապում ենք Հայաստանին, իսկ հայկական ընկերություններին՝ ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի շուկայի հետ՝ դժվար թվացող խնդիրներն արագ ու սահուն լուծելու համար:
Թիմը
Թիմը դեռ նոր է, շուտով այն կհամալրենք մասնագետներով Հայաստանից, ԱՄՆ-ից եւ Կանադայից։ Այժմ նախագծի ձեւաչափով համագործակցում ենք լավագույն մասնագետների հետ, որոնք ունեն տարիների փորձ բիզնեսի զարգացման, իրավական հարցերի, ֆինանսական կառավարման, մարքեթինգի, PR-ի, լոգիստիկայի եւ մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում:
Առաջիկա ծրագրերն ու զարգացման տեսլականը
Արդեն ունենք հաճախորդներ, որ սպասարկում են ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում։ Հաջորդ քայլը մեր դիրքերի ամրացումն է, բարի համբավի պահպանումը, որպեսզի իրական ու հաջողված օրինակների միջոցով ավելի շատ ընկերություններ ներգրավենք:
Երկարաժամկետ հեռանկարում ծրագրում ենք դառնալ «Արի աշխատիր Հայաստանից» եւ «Ներդրի՛ր հայկական ընկերություններում» բրենդինգային պատմության մի մասը։

17:50 | 24.03.23 | Articles | exclusive 28843
Bridge IT helps companies to expand into or within Armenia, it supports business from A to Z. Bridge IT incorporates financial, legal, operational services as well as recruiting, PR and team management.
Tania Sahakian is the founder and advisor of Bridge IT. She acted as the Regional Director of one of INC 5000’s Fastest Growing Companies - DISQO - leading the Yerevan office foundation, talent and brand growth, and operations including financial, legal, logistics and government relations.
iTel.am spoke with her about Bridge IT’s idea, first steps and its development perspective.
The idea of Bridge IT and the first steps
Building, scaling companies & communities to create impact is my passion. Growing up all over the world has given me the blessing to be a bridge between cultures, societies and people. I have moved through various industries in my professional life in both public and private sectors and my one constant has been community building, connecting people and resources to make big things happen.
Since I moved to Armenia in 2011, my role has been bridging the gap between Armenia and the outside world. While I was at TUMO I received constant requests to connect people and businesses with talent in Armenia. The secret was out that you can find quality engineering and design talent in Armenia. I had become a de facto recruiter. Then as we launched and grew the DISQO offices in Armenia were we building our main products here, the requests grew to not just talent but building companies in Armenia.
Armenia as a silicon mountain was starting to have more of a brand awareness. The war and conflict did not deter this. First, Armenians in the diaspora understood that the tech industry was something you could invest in and get a return on your investment. Then, international companies noticed. Ultimately, companies are looking for talent and they will go where the talent is. And our talent proved that living in a conflict area does not interrupt the quality production coming out of Armenia. Israel has done this for years and become the country with the highest number of tech companies in the world living in a conflict zone.
As I was receiving more and more requests to consult companies expanding into Armenia, and vice versa, Armenian companies expanding into the Northern American market, it was a natural move to launch a consulting firm to help make the process smooth for this transition.
Problems faced by international companies wishing to expand in Armenia
International companies are looking for opportunities to expand their teams with highly qualified professionals. Those companies that consider Armenia as a direction of expansion also lack knowledge, experience and connections. We help companies launch and expand in Armenia and Armenian companies expand to the USA, Canada.
60% of companies that failed when moving to Armenia, failed because they didn't treat Armenia with the same business standard and practices that are locally accepted. The main gaps are:
• not having an established local network,
• understanding of the local culture,
• underestimated effectiveness of brand visibility & PR,
• lack of cross-functional management,
• underestimated recruitment costs,
• lack of an experienced team to guide them.
So we basically cover the gaps by developing and executing strategies and help businesses focus on their long term goals.
The feature of Bridge IT and functions the company perform
Our advantage is in-depth knowledge of the business environment in Armenia, the USA and Canada, extensive experience and connections that make the expansion process smooth and fast. We connect international companies to Armenia and Armenian companies with the US and Canadian market for now, acting as a bridge to solve seemingly difficult problems quickly and smoothly.
The team
For now, the team is new, and soon we will start to fill it with specialists from Armenia, the US and Canada. Now we collaborate in a project format with the best professionals who have years of experience in business development, legal affairs, financial management, marketing, PR, logistics and human talent management.
Bridge IT’s upcoming projects and development perspective
We already have clients were serving both in Armenia and the US. The next steps are to make sure we establish ourselves, deliver and keep our reputation to attract more companies through our work. Long term we need to be part of the branding story of ‘Come work from Armenia’ and ‘Invest in Armenian companies’.