12:09 | 18.10.24 | Նորություններ | 17977
Հոկտեմբերի 7-11-ը Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվել է միջազգային ամենահեղինակավոր Միջազգային CMC համաժողովը՝ հայաստանյան խորհրդատվական եւ գործարար համայնքի կարեւորագույն իրադարձություններից մեկը։
Ավելի քան 150 մասնակից եւ խորհրդատու 30 երկրից ժամանել էին Հայաստան՝ քննարկելու խորհրդատվական ոլորտի նորամուծությունները եւ առաջնահերթությունները։
Համաժողովի ընթացքում Հայաստան են այցելել ավելի քան 30 ներկայացուցիչ եւ 35 հյուր ու խոսնակ տարբեր երկրների առաջատար խորհրդատվական ընկերություններից։
«Համաժողովի հաջողությունն ակնհայտ է, եւ ես հատկապես կարեւորում եմ այն, որ Հայաստանում անցկացվեց այսպիսի հեղինակավոր միջոցառում։ Համաժողովի ընթացքում ձեւավորվեցին մի շարք կարեւոր գործընկերային պայմանավորվածություններ, որոնք ապագայում կունենան էական ազդեցություն մեր երկրի խորհրդատվական եւ գործարար համայնքների զարգացման վրա։ IMC Armenia-ի տարեկան համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան էին ժամանել նաեւ ավելի քան 45 պատվիրակներ, եւ միջազգային խորհրդի կողմից Հայաստանում անցկացված խորհրդատվական կոնֆերանսը գնահատվեց որպես լավագույնը»,- ասել է IMC Armenia-ի գործադիր տնօրեն Սիլվա Մեսրոպյանը։
Ucom ընկերությունը CMC համաժողովի տեխնոլոգիական գործընկերն էր։ Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաժողովում հանդես է եկել որպես խոսնակ՝ «Տեխնոլոգիական առաջընթացը եւ կայուն շրջակա միջավայրը» թեմայի շուրջ։ Միջազգային CMC համաժողովն ընդգրկում էր թեմաների լայն շրջանակ՝ ուղղված տեխնոլոգիաների, կայունության եւ բիզնեսի վերափոխմանը:
«Շատ ուրախալի է տեսնել, որ կայուն զարգացման թեման Հայաստանում լուրջ քննարկման առիթ է դառնում, առավել եւս այսպիսի միջազգային մակարդակով եւ առաջատար մասնագետների ներգրավմամբ: Ucom-ն էլ մեծ նշանակություն է տալիս կայունությանը, մասնավորապես, մեր կորպորատիվ սոցիալական նախագծերի միջոցով, ուստի չէինք կարող անմասն մնալ նման միջոցառմանը: Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կայուն մոտեցումները կլինեն մեր երկրում բոլոր գործընթացների հիմքում, եւ մենք արագ զարգացում կունենանք փոխգործակցության շնորհիվ», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Հիմնական ելույթներն անդրադարձել են արհեստական բանականության եւ մարդանման ռոբոտների զարգացմանը, ինչպես նաեւ թվայնացման ու բիզնեսում կայունության ապագային: Թվային փոխակերպման եւ կայուն զարգացման խորհրդատվության մասին ելույթները կարեւորել են կայուն գործելակերպի ու կառավարման դերը ժամանակակից ընկերություններում:
Համաժողովի պանելային քննարկումներն անդրադարձել են ապագայի աշխատաշուկայի դինամիկային, արհեստական բանականության ազդեցությանը արդյունաբերության վերափոխման գործընթացում եւ թվային միջավայրում բիզնեսների առջեւ ծառացած մարտահրավերներին՝ կարեւորելով նորարարական գործիքների կիրառումը փոփոխվող աշխարհում:
Վարպետության դասերը հնարավորություն են տվել ձեռք բերել գործնական գիտելիքներ՝ անդրադառնալով տեխնոլոգիաներին, կայունությանը, թվային փոխակերպմանը եւ ղեկավարման մի շարք նորարար գործիքներին:
Համաժողովի օրերին՝ հոկտեմբերի 9-ին, տեղի է ունեցել նաեւ «Կոնստանտինուս» միջազգային մրցանակաբաշխությունը, որը համարվում է խորհրդատվական ոլորտի «Օսկարը»։ «Կոնստանտինուսը» մրցանակներ էր սահմանել խորհրդատվական ոլորտում նորարարական լուծումներ առաջարկող ծրագրերի համար, եւ հաղթող են ճանաչվել 9 երկրից ներկայացված նախագծեր։ Այս տարի առաջին անգամ մասնակցում էին նաեւ հայկական ընկերություններ ու նախաձեռնություններ։
Հայաստանի ազգային հաղթողի կոչմանն է արժանացել «Հայաստանում օրգանական պարարտանյութերի ոլորտի գնահատում եւ աջակցություն ՀՀ կառավարությանը՝ ծախս-շահույթ եւ արժեշղթայի ուսումնասիրությունների գործում» (Assessment of organic origin fertilizers sector status in Armenia and support to the GoA with cost-benefit and VC studies) նախագիծը։
Համաժողովի ընթացքում տարբեր ձեւաչափերով ելույթ են ունեցել ITC-ի Առեւտրի կայուն զարգացման բաժնի ղեկավար Ջոզեֆ Վոզնյակը, ամերիկացի գործարար Դեյվիդ Յանգը, ամերիկյան McKinsey կորպորացիայի Ցյուրիխի գրասենյակի ներկայացուցիչ Լեոնիդ Կիրակոսյանը եւ առաջնորդության խորհրդատու Լարս Սուդմանը։ Ելույթներով եւ պանելային քննարկումներով հանդես եկան նաեւ ոլորտի առաջատարներ Սանովբար Այուբովան (Sanovbar Ayubova), Վեսլի Փաթերսոնը (Wesley Paterson), Դանկո Դիմկովը (Dancho Dimkov), Նիկ Վարնը (Nick Warn), Նատալիա Մակովա (Natalia Makova), Ֆանի Զայլըրի (Fani Xylori) եւ շատ ուրիշներ։
2024 թվականի համաժողովը, որը կրում է «Թվային հորիզոններ. Միավորելով նորարարությունները կայուն ապագայի համար» խորագիրը, նախաձեռնել է Կառավարման խորհրդատվության Հայաստանի ինստիտուտը (IMC Հայաստան)։

12:09 | 18.10.24 | Новости | 17978
С 7 по 11 октября в Армении впервые прошла самая престижная Международная конференция CMC, одно из важнейших событий для армянского консультативного и делового сообщества.
Более 150 участников и консультантов из 30 стран прибыли в Армению, чтобы обсудить инновации и приоритеты в сфере консалтинга.
В рамках конференции Армению посетили более 30 представителей и 35 гостей и спикеров от ведущих консалтинговых компаний различных стран.
«Очевиден успех конференции, и я хочу особенно подчеркнуть важность того, что такое престижное мероприятие, как Международная конференция CMC, состоялось в Армении. В ходе конференции было заключено множество важных партнерских соглашений, которые в будущем окажут значительное влияние на развитие консультативного и делового сообществ нашей страны. Для участия в ежегодной конференции IMC Armenia в страну прибыли более 45 делегатов, а международный совет оценил проведенную в Армении конференцию как лучшую», – сказала исполнительный директор IMC Armenia Сильва Месропян.
Компания Ucom стала технологическим партнером конференции CMC. В рамках сотрудничества генеральный директор Ucom Ральф Йирикян выступил на конференции как спикер на тему «Технологический прогресс и устойчивая окружающая среда».
«Очень приятно видеть, что тема устойчивого развития становится предметом серьезного обсуждения в Армении, тем более на международном уровне с участием ведущих специалистов. Ucom также придает большое значение устойчивому развитию, в частности через наши корпоративные социальные проекты, поэтому и не могли остаться в стороне от такого мероприятия. Надеемся, что в ближайшем будущем устойчивые подходы станут основой всех процессов в нашей стране, и мы добьемся быстрого развития благодаря сотрудничеству», – сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Международная конференция CMC охватила широкий спектр тем, посвященных технологиям, устойчивости и трансформации бизнеса.
Основные доклады касались развития искусственного интеллекта и человекоподобных роботов, а также будущего цифровизации и устойчивости в бизнесе. В выступлениях о цифровой трансформации и консультировании по вопросам устойчивого развития подчеркивалась роль устойчивых практик и управления в современных компаниях.
Панельные дискуссии конференции затронули динамику рынка труда будущего, влияние искусственного интеллекта на процесс трансформации промышленности и вызовы, с которыми сталкивается бизнес в цифровой среде, подчеркивая важность использования инновационных инструментов в меняющемся мире.
Мастер-классы предоставили возможность получить практические знания, посвященные технологиям, устойчивости, цифровой трансформации и ряду новых инструментов управления.
9 октября в рамках конференции состоялось также международное награждение «Константинус», которое считается «Оскаром» в области консалтинга. Премия была учреждена для программ, предлагающих инновационные решения в сфере консалтинга. Победителями в этом году стали проекты из 9 стран. В этом году впервые в конкурсе участвовали и армянские компании и инициативы.
Национальный победитель Армении – проект «Оценка сектора органических удобрений в Армении и поддержка правительства Армении в проведении исследований затрат и выгод, а также цепочки создания стоимости» (Assessment of organic origin fertilizers sector status in Armenia and support to the GoA with cost-benefit and VC studies).
Во время конференции выступили с докладами в разных форматах руководитель отдела устойчивого развития торговли ITC Джозеф Возняк, американский бизнесмен Дэвид Янг, представитель цюрихского офиса американской корпорации McKinsey Леонид Киракоссян и консультант по лидерству Ларс Судман. Также с докладами и на панельных обсуждениях выступили лидеры отрасли Сановбар Аюбова, Уэсли Патерсон, Данко Димков, Ник Уорн, Наталия Макова, Фани Зайлори и многие другие.
В 2024 году конференция, которая носит название «Цифровые горизонты: объединение инноваций для устойчивого будущего», организована Институтом управленческого консультирования Армении (IMC Armenia).