17:44 | 12.06.25 | Հարցազրույցներ | exclusive 32370
Ամերիկյան առաջատար AMD ընկերության հայաստանյան գրասենյակը բացվել է 2019 թվականին եւ տարիների ընթացքում աճել՝ ձեւավորելով շուրջ 100 մասնագետներից բաղկացած թիմ։
AMD-ի փոխնախագահ Դեն Գիբոնսը, որ առաջին անգամ էր Հայաստանում, Itel.am-ի հետ բացառիկ զրույցում կիսվել է իր տպավորություններով երկրի տեխնոլոգիական ոլորտի մասին, պատմել AMD-ի ներկայիս եւ ապագա նախաձեռնություններից, ինչպես նաեւ անդրադարձել ներդրումային գրավչության հնարավոր գործոններին։
- Սա Ձեր առաջին այցն է Հայաստան։ Ի՞նչն է ամենից շատ տպավորել Ձեզ այս ընթացքում։
- Այո, չնայած հագեցած օրակարգին՝ այցը բավական արդյունավետ է անցել։ Ամեն օր փորձում ենք առավելագույնը քաղել։ Շատ են տպավորությունները, բայց ամենից շատ՝ Հայաստանում տեխնոլոգիաների հանդեպ կրքոտ վերաբերմունքը։ Ես գիտեի, որ Հայաստանն ունի տեխնոլոգիական ռազմավարություն, բայց այն, թե որքան լուրջ է այդ ռազմավարության կատարումը, իսկապես, զարմանալի է։ Սա շատ ոգեւորող է այնպիսի մարդկանց համար, ովքեր գնահատում են ներդրումային հնարավորությունները։
- Ի՞նչ հնարավորություններ եք տեսնում հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում։
- Հիմքում, իհարկե, տաղանդն է։ AMD-ն գիտելիքահեն ընկերություն է եւ մեր ամենամեծ ակտիվը հենց աշխատակիցներն են։ Կան բազմաթիվ ուղղություններ, որտեղ կարող ենք ինչ-որ բան անել։
photo © Enterprise Armenia
Սկսել ենք մեկ նախաձեռնությամբ, բայց այստեղ արդեն կան ընկերություններ, ինչպիսիք են Siemens-ը եւ Synopsys-ը, որոնք եւս գործունեություն են ծավալում։ Հայաստանն, իհարկե, փոքր տարածաշրջան է, բայց ունի բարձրակարգ համալսարաններ եւ տաղանդի զարգացման վրա շեշտադրում, ինչը շատ գրավիչ է։ Գալիք հնարավորությունները կախված են մի շարք գործոններից։
- Որո՞նք են այդ գործոնները։
- Ընկերության ընդլայնման հնարավորությունը, տարածաշրջանում գործունեության պայմանները եւ ամենակարեւորը՝ այստեղից ստացվող արդյունքները։ Դա իմ թիմի գլխավոր նպատակն է՝ ապահովել կայուն եւ որակյալ արդյունք։ Եթե սա կարողանանք իրականացնել, ապա նոր ներդրումներն անխուսափելի կլինեն։
- AMD-ն նախատեսո՞ւմ է Հայաստանում հետազոտական եւ զարգացման (R&D) կենտրոն բացել կամ այլ երկարաժամկետ ծրագրեր իրականացնել։
- Ներկայում չունենք արդեն իսկ իրականացվող նախաձեռնություններից դուրս ծրագրեր։ Մեր ուշադրության կենտրոնում առկա գործունեության հաջող կատարումն է։ Ապագա որոշումները կախված կլինեն դրանց հաջողությունից։
- AMD-ն արհեստական բանականության (AI) ոլորտում առաջատար խաղացողներից է։ Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ընկերության դերը նոր սերնդի AI լուծումների ապահովման գործում, հատկապես մեր տարածաշրջանում։
- AI-ը ներկայում մեր ամենախոշոր ներդրումային ուղղությունն է։ Մեր առաջնահերթությունը սարքավորումներից բացի, նաեւ ծրագրային ապահովումներ մշակելն է։ Այս պահին չունենք ծրագրեր Հայաստանում AI ծրագրային ուղղությամբ ընդլայնվելու, բայց ճիշտ հնարավորության դեպքում չի բացառվում։
- Հայաստանն ունի ուժեղ ինժեներական համայնք։ Ի՞նչ համագործակցության հնարավորություններ եք տեսնում տեղական մասնագետների, ստարտափների կամ գիտահետազոտական կենտրոնների հետ։
- Սա մի ուղղություն է, որով ցանկանում ենք ավելի ակտիվորեն զբաղվել։ Առայժմ այդ առումով մեծ աշխատանք չենք արել։ Մեր առաջնահերթությունը համալսարանների հետ համագործակցությունն է՝ մեր տեխնոլոգիաները ներկայացնելով եւ տաղանդի զարգացմանը նպաստելով։
Միջազգային մասշտաբով ունենք համագործակցության, ներդրումների եւ ստարտափների ձեռքբերման փորձ։ Հայաստանում դեռ չենք սկսել, բայց սա էլ մի ուղղություն է, որը կդիտարկենք ժամանակի ընթացքում։
- Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտն ունի մեծ պոտենցիալ, բայց նաեւ՝ մարտահրավերներ։ Ի՞նչ խնդիրներ եք տեսել եւ ինչպե՞ս կարելի է դրանք լուծել։
- Մեր ամենամեծ մարտահրավերը ներկայում ծրագրավորողների արտադրողականությունն է, հատկապես այն դեպքերում, երբ աշխատում ենք հաճախորդների զգայուն տվյալների հետ։ Մենք փորձում ենք այդ ուղղությունը բարելավել։ Ծրագրավորողները Հայաստանում պետք է լինեն նույնքան արդյունավետ, որքան աշխարհի ցանկացած այլ վայրում։
Մյուս մտահոգությունը տաղանդների հասանելիությունն է։ Որպեսզի ավելի շատ ընկերություններ գան Հայաստան, անհրաժեշտ են նոր տաղանդներ։ Այստեղ նաեւ փորձառու ավագ մենեջերների եւ տեխնիկական մասնագետների պակաս կա։ Սա պետք է լուծվի տեղական զարգացմամբ կամ արտաքին փորձի ներգրավմամբ։ Առանց ուժեղ առաջնորդության՝ դժվար է մեծ աճ ապահովել։
- Ի՞նչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Հայաստանը՝ AMD-ի նման խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններից նոր ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ։
- Հայաստանն այսօր գլոբալ մրցակցության մեջ է։ Կան տարբեր մեխանիզմներ՝ խրախուսումներ տրամադրելու համար։ Այս թեման քննարկել ենք նաեւ Բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության հետ։ Կարեւոր է, որ նրանք կապ հաստատեն հենց կորպորատիվ ղեկավարների հետ՝ ներկայացնելու Հայաստանի արժեքային առաջարկը։ Սա շուկայական մրցակցության պես է։ Այլ երկրներ նույնպես ցանկանում են աճ գրանցել։ Կառավարությունը եւ «Enterprise Armenia»-ի նման կառույցները պետք է շարունակեն իրենց ակտիվ եւ հետեւողական աշխատանքը։

17:44 | 12.06.25 | Interviews | exclusive 31392
AMD’s Armenian office was established in 2019 and has grown steadily over the years, forming a team of around 100 professionals.
Dan Gibbons, Vice President of AMD, who visited Armenia for the first time, shared his impressions of the country’s tech sector in an exclusive interview with Itel.am. He spoke about AMD’s current and future initiatives, as well as the potential factors influencing investment attractiveness.
This is your first visit to Armenia, what has impressed you the most during this trip?
Yes, this is my first visit. It’s been quite productive despite the tight agenda. We’ve been trying to make the most out of every day. A lot has impressed me, but what stood out the most is the passion for technology in Armenia. I was aware that Armenia had a tech strategy, but the level of commitment to making technology a central component of the country’s growth strategy is truly amazing. It’s very reassuring for someone like me, who’s evaluating investment potential.
What opportunities do you see in the Armenian tech ecosystem?
At the core of it all is talent. AMD is a knowledge-driven company. Our employees are our biggest asset. There’s a lot we could potentially do here. We started with one initiative, and we have peer companies like Siemens and Synopsys also operating here, which initially encouraged us. Armenia, despite being a smaller region, offers high-quality universities and a strong focus on talent development, which is very attractive. There are certainly future possibilities, but they depend on several factors.
photo © Enterprise Armenia
What are those factors that determine future growth?
The company’s ability to afford expansion, the operating conditions in the region, and most importantly, the results we achieve here. That’s my team’s top priority to produce consistent, high-quality results. If we can do that, it inspires further investment.
Is AMD considering opening an R&D center or another long-term presence in Armenia?
At the moment, we don’t have plans beyond what we’re currently doing. Our focus is on making our existing operations successful and scalable. Any future decisions will depend on our success with what we are already doing
AMD is a major player in AI hardware. How do you envision the role of AMD in powering the next generation of AI workloads, especially in our region?
AI is currently the biggest area of investment for AMD. In fact, there’s a major event happening this week in the U.S. focusing on AI advancements. Our priority isn’t just hardware, but also software. Right now, we don’t have plans to expand AI software efforts in Armenia. But with the right opportunities, it's always a possibility.
Armenia has a strong engineering community. What opportunities do you see for collaboration with local professionals, startups, or research institutes?
That’s something we’re definitely interested in pursuing more. So far, we haven’t done much of that. Our first priority would be collaboration with universities introducing our technologies and contributing to talent development. Globally, we also have a history of partnering with, investing in, and acquiring startups. While we haven’t explored that in Armenia yet, it’s a strategy we would consider over time.
Armenia’s tech industry has great potential, but also faces challenges. What challenges have you observed, and how can they be addressed?
Our biggest challenge currently is productivity among software developers, particularly when dealing with sensitive customer information that can’t be widely shared. We’re working to improve that. Ultimately, developers here need to be as productive as those anywhere else to avoid limitations.
Another long-term concern is talent availability. As more companies arrive, the country must be able to produce enough talent. Additionally, there’s a shortage of experienced senior managers and senior technical professionals. This has to be addressed either through local development or by bringing in experience from outside. Without strong senior leadership, it's hard to grow big.
What steps can Armenia take to attract more investment and partnerships from leading tech companies like AMD?
Armenia is competing globally. There's different ways to incentivize. We discussed this with the Ministry of Technology as well. I think their outreach at the corporate locations and levels of companies like ours to help market and share the incentives and the possibilities.
Incentives are important, but just as critical is proactive outreach. We discussed this with the Ministry of Technology, they need to engage with corporate leadership levels to effectively communicate Armenia’s value proposition. Think of it as market competition, other regions also want to grow bigger. I encourage the government and organizations like Enterprise Armenia to continue their work actively and progressively.