13:01 | 17.11.25 | Նորություններ | 9465
Ucom-ի աջակցությամբ Արեւորդի ՀԿ-ն 10 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան է տեղադրել Վայոց ձորի մարզի Կեչուտ բնակավայրում՝ համայնքի էներգաարդյունավետությունը եւ ֆինանսական կայունությունը բարձրացնելու նպատակով։
Կեչուտի վարչական շենքում տեղադրված արեւային կայանը կապահովի ոչ միայն շենքի, այլեւ՝ դրան կից գործող համայնքապետարանին պատկանող կառույցների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը։ Նախնական հաշվարկներով՝ համայնքը տարեկան կխնայի մոտ 800 000 ՀՀ դրամ գումար, որը կուղղվի համայնքի զարգացման եւ ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրերին։
«Ucom-ում մենք կարեւորում ենք երկարաժամկետ, համայնքներին ուղղված ծրագրերը, որոնք իրական դրական արդյունք են ունենում մարդկանց կյանքի վրա։ Կեչուտում իրականացված նախագիծը ոչ միայն աջակցում է համայնքի ֆինանսական կայունությանը, այլեւ խթանում է «կանաչ» մտածողության եւ պատասխանատու ներդրումների մշակույթը», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս ծրագիրը վկայում է այն մասին, որ բնապահպանական լուծումները նաեւ տնտեսական կայունության հզոր գործիք են։ Խնայված գումարը Կեչուտի նման համայնքի համար փոփոխություն ստեղծող ռեսուրս է, որը թույլ է տալիս ինքնուրույն զարգացնել այլ ուղղություններ։ Մենք շնորհակալ ենք Ucom-ին հանրային նշանակության այս նախաձեռնությունները միասին իրականացնելու պատրաստակամության համար», - նշել է Արեւորդի ՀԿ-ի նախագահ Սոնա Քալանթարյանը:
Ucom-ի եւ Արեւորդի ՀԿ-ի համագործակցության երեք տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 16 արեւային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում եւ ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

13:01 | 17.11.25 | Новости | 9421
При поддержке компании Ucom, НПО SunChild установил солнечную электростанцию мощностью 10 кВт в селе Кечут Вайоцдзорской области с целью повышения энергоэффективности и финансовой устойчивости общины.
Солнечная электростанция, установленная на административном здании Кечута, обеспечит электроэнергией не только само здание, но и расположенные рядом муниципальные объекты. По предварительным расчетам, община сможет ежегодно экономить около 800 000 драмов, направляя эти средства на развитие инфраструктуры и местных инициатив.
«В Ucom мы придаем большое значение долгосрочным программам, ориентированным на развитие общин и оказывающим реальное положительное влияние на жизнь людей. Проект, реализованный в Кечуте, способствует не только финансовой устойчивости, но и развитию культуры “зеленого” мышления и ответственных инвестиций», — отметил Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Этот проект является доказательством того, что экологические решения могут быть мощным инструментом обеспечения экономической стабильности. Для такой общины, как Кечут, сэкономленные средства становятся ресурсом, который позволяет самостоятельно развивать и другие направления. Мы благодарны Ucom за готовность совместно реализовывать инициативы общественной значимости», — подчеркнул директор НПО SunChild Сона Калантарян.
За три года сотрудничества между компанией Ucom и Sunchild уже установлено 16 солнечных станций в детских садах, общественных зданиях и инфраструктуре различных регионов Армении, что способствует укреплению экологической устойчивости и повышению экономической эффективности.