13:27 | 20.11.25 | Նորություններ | 9831
Հայաստանում 5G ցանցի հասանելիությունն այսօր արդեն իրականություն է․ Ucom-ն ավարտել է նոր սերնդի կապի ներդրումն երկրի մասշտաբով։
Այն հասանելի դարձնելով ՀՀ 49 քաղաքից 48-ում եւ հարյուրավոր բնակավայրերում, ինչպես նաեւ Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երեւան–Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա եւ Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Այսօր արդեն Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ եւ հուսալի շարժական ինտերնետից՝ միանալով մեծ թվային աշխարհին։
2024 թվականի նոյեմբերին մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում՝ ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում Ucom-ը 5G-ն հասանելի է դարձրել երկրի բոլոր խոշոր բնակավայրերում։
«5G-ի ընդլայնումը մեզ համար պարզապես տեխնոլոգիական առաջընթաց չէ, այլ Հայաստանի բնակիչների համար ժամանակակից, արագ եւ կայուն կապ ապահովելու կարեւոր քայլ։ Մենք կատարեցինք մեր խոստումը. ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում կարողացանք ապահովել 5G ծածկույթ՝ երկրի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսի համար, դարձնելով այն իսկապես ազգային մասշտաբի տեխնոլոգիական նախագիծ։ Ենթակառուցվածքների արդիականացումն ու նորարար լուծումների ներդրումը շարունակելու են մնալ մեր հիմնական առաջնահերթություններից։ Մենք հավատում ենք, որ հուսալի եւ արագ ինտերնետը հնարավորություն է՝ կրթության, աշխատանքի, առողջապահության ու բիզնեսի համար», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ենթակառուցվածքների արդիականացման շարունակական, լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդները ստանում են ոչ միայն ավելի արագ, այլեւ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, կայուն եւ հուսալի կապ։ 5G տեխնոլոգիան բացում է թվային կյանքի նոր փուլ, որտեղ հնարավոր է ունենալ բարձրորակ տեսազանգեր աշխատանքի եւ ուսման համար, իրական ժամանակում փոխանցել մեծածավալ տվյալներ եւ լիարժեք օգտվել նոր սերնդի խելացի լուծումներից։
Ֆիքսված եւ շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաեւ 5G ցանցի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։
Ucom-ից հայտնում են, որ 5G ցանցի ծածկույթում ընդգրկված չէ միայն Դաստակերտ քաղաքը՝ տեխնիկական եւ ենթակառուցվածքային սահմանափակումների պատճառով։

Доступ к сети 5G в Армении сегодня уже стал реальностью.
Ucom завершил внедрение связи нового поколения по всей стране, обеспечив покрытие в 48 городах и сотнях населённых пунктов, а также на курорте Myler Mountain Resort, вдоль трассы Ереван–Дилижан и на пограничных пунктах Баграташен, Бавра и Агарак. На сегодняшний день более 94 % населения Армении имеет возможность пользоваться быстрым и надёжным мобильным интернетом, становясь частью большого цифрового мира.
Стартовав в ноябре 2024 года, Ucom всего за один год смог обеспечить доступность 5G во всех крупных населённых пунктах Армении.
«Расширение сети 5G для нас — это не просто технологический прогресс, а важный шаг к обеспечению современного, быстрого и стабильного соединения для жителей Армении. Мы выполнили своё обещание: всего за год обеспечили покрытие 5G для более чем 94 % населения, превратив проект в действительно национальную технологическую инициативу. Мы и дальше будем рассматривать модернизацию инфраструктуры и внедрение инновационных решений как одни из наших основных стратегических приоритетов. Мы верим, что надёжный и быстрый интернет открывает новые возможности для образования, работы, здравоохранения и бизнеса», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Благодаря масштабной и непрерывной модернизации инфраструктуры абоненты компании Ucom получают не только более высокие скорости, но и стабильное, надёжное соединение, соответствующее международным стандартам. Технология 5G открывает новый этап цифровой жизни, обеспечивая высококачественные видеозвонки для работы и учёбы, передачу больших объёмов данных в режиме реального времени и полноценное использование решений нового поколения.
Перечень городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также подробную информацию о сети 5G можно найти на официальном сайте компании.
Компания Ucom сообщает, что только в городе Дастакерт сеть 5G недоступна из-за объективных технических и инфраструктурных ограничений.