17:41 | 16.01.26 | Նորություններ | 8260
Viva-ն հայտարարում է IMAST թվային հարթակի հետ համագործակցության մասին․ գործընկերների նպատակն է աջակցել թրոմբոցիտոպենիա ունեցող հինգ երեխայի համար անհրաժեշտ դեղորայքի ձեռքբերմանը։
IMAST-ն իր առաքելության շրջանակում իրականացնում է դրամահավաք, որի ընթացքում հավաքագրված յուրաքանչյուր դրամը կկրկնապատկվի Viva-ի կողմից։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր նվիրատվություն կունենա կրկնակի ազդեցություն։ Հավաքագրված միջոցներով ձեռք կբերվի երեխաների բուժման համար անհրաժեշտ «Ռեւոլեյդ» (Revolade) դեղորայքը։
Նախաձեռնության նպատակն այս երեխաների համար թանկարժեք եւ կենսական նշանակություն ունեցող դեղորայքի հասանելիությունն ապահովելն է՝ կարեւոր խնդրի շուրջ միավորելով անհատների եւ ընկերության ջանքերը։ Կրկնապատկման մեխանիզմը հնարավորություն է տալիս էականորեն մեծացնել աջակցության ծավալը։
Մովսեսը, Էրիկան, Ալեքսանդրը, Էսթերն ու Ռաֆայելը պայքարում են իմուն թրոմբոցիտոպենիայի դեմ․ այս հիվանդության դեպքում արյան թրոմբոցիտների մակարդակը կարող է իջնել վտանգավոր աստիճանի։ Երեխաների կյանքի որակը կախված է «Ռեւոլեյդ» դեղամիջոցի շարունակական ընդունումից, որը որոշ դեպքերում կարող է նաեւ կանխել կյանքի հետ անհամատեղելի իրավիճակներ, բայց նույնիսկ կարճատեւ ընդհատումը կարող է բերել հիվանդության սրացման։ Դրամահավաքը կօգնի երեխաներին ապահովել անհրաժեշտ դեղորայքի մի քանի ամսվա պաշարով։
IMAST-ը (imast.am), ունենալով մեծ եւ ակտիվ լսարան, նախաձեռնության մասին պատմում է սոցիալական հարթակներում հրապարակվող reel-երի միջոցով, որտեղ ներկայացված են երեխաների պատմությունները, ինչպես նաեւ ցուցադրվում է, թե ինչպես կարելի է միանալ աջակցության գործընթացին։
«Երբ հասարակությունը միավորվում է մեկ նպատակի շուրջ, հնարավոր է իրական փոփոխություն ստեղծել։ Այս նախաձեռնությամբ մենք ցանկանում ենք ոչ միայն կրկնապատկել ֆինանսական աջակցությունը, այլեւ բարձրացնել ուշադրությունն այն ընտանիքների նկատմամբ, որոնք այսօր ամենամեծ աջակցության կարիքն ունեն։ Յուրաքանչյուր ներդրում՝ որքան էլ փոքր, կարող է հույսի աղբյուր դառնալ», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
IMAST-ի հիմնադիր Հայկ Հայրապետյանն ընդգծել է նախաձեռնության նշանակությունը․ «IMAST հարթակի գաղափարն այն է, որ յուրաքանչյուր մարդ կարողանա մի քանի քայլով մասնակցել բարության շղթային։ Viva-ի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է տալիս օգնությունը դարձնել կրկնակի ուժեղ եւ հասանելի ավելի շատ մարդկանց համար»։
Նախագիծն իրականացվում է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի (HFC Armenia) միջոցով, որը երկրի խոշորագույն եւ ամենավստահելի բարեգործական կազմակերպություններից մեկն է եւ գործում է հանրային նվիրատվությունների շնորհիվ: Հիմնադրվելով 2021 թվականին՝ հիմնադրամը տրամադրում է համապարփակ աջակցություն երեխաների շրջանում ծանր հիվանդությունների կանխարգելման, վաղ հայտնաբերման եւ բարձրորակ բուժման ուղղությամբ:
Անցած չորս տարվա ընթացքում HFC Armenia-ն ստացել է ավելի քան 100 000 նվիրատվություն եւ ներդրել ավելի քան 2 միլիարդ դրամ՝ աջակցելով առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող ավելի քան 4000 երեխայի: Հզորացնելով առողջապահական համակարգը եւ խթանելով փոխօգնության մշակույթը՝ հիմնադրամը ձգտում է ապահովել, որ յուրաքանչյուր երեխա հասանելիություն ունենա իրեն անհրաժեշտ որակյալ բժշկական օգնությանը:
«Այս համագործակցությունը հանրային միասնության լավագույն օրինակ է։ Միավորելով ուժերը Viva-ի եւ IMAST-ի հետ՝ մենք կարողանում ենք ապահովել հինգ երեխաների կյանքի համար կենսական նշանակություն ունեցող բուժումը։ Մեր նպատակն է, որ Հայաստանում ոչ մի երեխա անհասանելի դեղորայքի պատճառով չզրկվի առողջ լինելու հնարավորությունից», - նշել է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի հիմնադիր-տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը։
Viva-ն եւ IMAST-ը հանրությանը կոչ են անում միանալ նախաձեռնությանը եւ իրենց հնարավորության սահմաններում աջակցել երեխաներին, որոնց համար օգնությունն այսօր կենսական նշանակություն ունի։
IMAST հավելվածը կարող եք ներբեռնել այստեղ:
IMAST-ը Հայաստանի թիվ 1 բարեգործական հավելվածն է։ Այն գործում է որպես ոչ առեւտրային կազմակերպություն՝ իր գործունեության հիմքում դնելով հասարակական համերաշխությունն ու փոխօգնությունը։ IMAST-ի հավելվածը հասանելի է աշխարհի ցանկացած կետից, եւ յուրաքանչյուր մարդ կարող է մի քանի քայլով միանալ նախաձեռնություններին ու մասնակցել բարության շղթային՝ անկախ գտնվելու վայրից։ IMAST-ի ստեղծման հիմքում այն համոզմունքն է, որ տեխնոլոգիան կարող է ծառայել մարդկային կյանքին եւ իրական փոփոխություն բերել այնտեղ, որտեղ դրա կարիքն ամենամեծն է։

17:41 | 16.01.26 | Новости | 8412
Viva объявляет о партнерстве с цифровой платформой IMAST с целью содействия приобретению необходимых лекарств для пяти детей с тромбоцитопенией.
В рамках своей миссии IMAST проводит кампанию по сбору средств, в ходе которой каждая сумма пожертвования будет удвоена компанией Viva. Таким образом, каждое пожертвование будет иметь двойной эффект. Собранные средства пойдут на приобретение препарата «Револейд», предназначенного для лечения детей.
Цель инициативы – обеспечить доступ к дорогостоящим и жизненно важным лекарственным средствам для этих детей, объединив усилия отдельных лиц и компаний вокруг важной проблемы. Механизм удвоения позволяет существенно увеличить объем оказываемой поддержки.
Мовсес, Эрик, Александр, Эстер и Рафаэль борются с иммунной тромбоцитопенией. Назначаемый препарат улучшает качество их жизни и в ряде случаев способен предотвратить состояния, опасные для жизни. При данном заболевании уровень тромбоцитов в крови может снижаться до критических значений. Качество жизни детей напрямую зависит от непрерывного приёма препарата «Револейд»: даже кратковременный перерыв может привести к обострению заболевания. Сбор средств поможет обеспечить детей необходимыми лекарственными средствами на несколько месяцев.
IMAST (веб-сайт организации: imast.am), обладая широкой и активной аудиторией, информирует об инициативе посредством видеороликов, публикуемых в социальных сетях, в которых представлены истории детей, а также наглядно показано, как присоединиться к процессу поддержки.
«Когда общество объединяется вокруг одной цели, можно добиться реальных перемен. С помощью этой инициативы мы хотим не только удвоить финансовую поддержку, но и привлечь больше внимания к семьям, которые сегодня больше всего в ней нуждаются. Каждый вклад, каким бы небольшим он ни был, может стать источником надежды», – сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Основатель IMAST Гайк Айрапетян подчеркнул значимость инициативы: «Идея платформы IMAST заключается в том, что каждый человек может принять участие в цепочке доброты, предприняв всего несколько шагов. Сотрудничество с Viva позволяет нам сделать помощь вдвое более значимой и доступной для большего числа людей».
Проект реализуется через Фонд здоровья детей Армении (HFC Armenia) — одну из крупнейших и наиболее авторитетных благотворительных организаций страны — и функционирует благодаря общественным пожертвованиям. Основанный в 2021 году, Фонд оказывает всестороннюю поддержку в сфере профилактики, ранней диагностики и качественного лечения серьёзных заболеваний у детей. За последние четыре года HFC Armenia получил более 100 000 пожертвований и инвестировал свыше 2 млрд драмов, оказав поддержку более чем 4 000 детям с серьёзными проблемами со здоровьем. Укрепляя систему здравоохранения и продвигая культуру взаимопомощи, Фонд стремится обеспечить каждому ребенку доступ к необходимой качественной медицинской помощи.
«Это партнерство – лучший пример единства общества. Объединив усилия с Viva и IMAST, мы можем обеспечить жизненно необходимое лечение пяти детям. Наша цель – чтобы ни один ребенок в Армении не был лишен возможности быть здоровым из-за недоступности лекарств», – сказал основатель и директор Фонда детского здоровья Армении Армен Мартиросян.
Viva и IMAST призывают общественность присоединиться к инициативе и в пределах своих возможностей поддержать детей, которые сегодня особенно нуждаются в помощи.
Приложение IMAST можно скачать здесь.
IMAST – это благотворительное приложение номер один в Армении. Оно работает как некоммерческая организация, в основе деятельности которой лежат социальная солидарность и взаимопомощь. У IMAST нет границ: приложение доступно из любой точки мира, и любой может присоединиться к инициативе и принять участие в цепочке добрых дел всего за несколько шагов, независимо от своего местоположения. IMAST был основан на убеждении, что технологии могут служить человеческой жизни и приносить реальные изменения там, где они больше всего необходимы.