Ucom-ը միաժամանակ հինգ մրցանակի է արժանացել Ookla® ընկերության կողմից շնորհվող Speedtest Awards հեղինակավոր մրցանակաբաշխության շրջանակում:
Ucom-ը լավագույնն է «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ինտերնետ» (Fastest Mobile Network), «Հայաստանում լավագույն ֆիքսված ցանց» (Best Fixed Network) եւ «Հայաստանում լավագույն շարժական ցանց» (Best Mobile Network) անվանակարգերում՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակի արդյունքներով։
Ookla® Speedtest Intelligence® հարթակի՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակի նույն տվյալների հիման վրա Ucom-ն ստացել է նաեւ հետեւյալ մրցանակները․ «Հայաստանում լավագույն շարժական ինտերնետով խաղային փորձառություն» (Best Mobile Gaming Experience) եւ «Հայաստանում լավագույն ֆիքսված ինտերնետով խաղային փորձառություն» (Best Internet Gaming Experience)։
Այս մրցանակները հաստատում են, որ Ucom-ի ցանցը կայուն եւ բարձրորակ փորձառություն է ապահովում ինչպես առօրյա ու աշխատանքային օգտագործման, այնպես էլ` բովանդակության դիտման եւ խաղային փորձառության ընթացքում։
«Speedtest Awards մրցանակները մեր թիմի երկարաժամկետ եւ հետեւողական աշխատանքի արդյունքն են։ Դրանք եւս մեկ անգամ հաստատում են, որ Ucom-ը ոչ միայն ներդնում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այլեւ կառուցում է այնպիսի ցանց, որը իրական արժեք է ստեղծում մեր երկրի եւ բաժանորդների համար։ Ucom-ի 5G-ն արդեն ներդրվել է Հայաստանի գրեթե բոլոր քաղաքներում։ Մեր նպատակն է ապահովել կայուն, արագ եւ հուսալի կապ երկրի բոլոր բնակիչների համար՝ անկախ գտնվելու վայրից, եւ այս գնահատականները ցույց են տալիս, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է Ucom-ին շնորհավորելն այս նշանակալի հաջողության եւ ճանաչման կապակցությամբ՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակում Հայաստանում Speedtest Awards մրցանակաբաշխության շրջանակում հինգ մրցանակ, այդ թվում՝ լավագույն ֆիքսված եւ լավագույն շարժական ցանց մրցանակները նվաճելու համար։ Այս բարձր գնահատականը վկայում է Ucom-ի հետեւողական եւ նպատակասլաց աշխատանքի մասին՝ իր բաժանորդներին ոլորտում առաջատար շարժական եւ ինտերնետ ծառայություններ մատուցելու ուղղությամբ։
Բարձր մրցակցային պայմաններում Ucom-ի ցուցանիշներն առանձնացան՝ ապահովելով ամենաարագ շարժական արագությունների եւ լավագույն խաղային փորձի մրցանակները թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ։ Ookla-ի Speedtest Awards մրցանակաբաշխությունը հայտնի է իր խիստ եւ համապարփակ մեթոդաբանությամբ, որի միջոցով գնահատվում են շարժական եւ ինտերնետային ցանցերի կատարողականի ոլորտում լավագույն ընկերությունները», - նշել է Ziff Davis ընկերության ստորաբաժանում հանդիսացող Ookla-ի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։
Speedtest Awards մրցանակները շնորհվում են ինտերնետի արագության եւ կապի որակի գլոբալ առաջատար հարթակ Ookla Speedtest-ի կողմից։ Մրցանակները շնորհվել են Ucom-ին ՀՀ շուկայում ամենաբարձր ցուցանիշները ապահովելու համար, որոնք հիմնված են ինտերնետի իրական օգտատերերի Speedtest թեստերի լայնածավալ վերլուծության վրա։
Speedtest Awards-ի մեթոդաբանությունը հիմնված է մի շարք առանցքային ցուցանիշների համադրության վրա, այդ թվում՝ ներբեռնման (download) եւ փոխանցման (upload) արագությունների, համացանցի զննում (web browsing) եւ տեսանյութերի սթրիմինգ (video streaming), իսկ որոշ կատեգորիաներում՝ նաեւ խաղային փորձի գնահատում (Game Score), որը հաշվի է առնում ազդանշանի ուշացումն (latency) ու տատանումները (jitter)՝ իրական խաղային սերվերների հետ կապի պայմաններում։
Ucom-ը Ookla Speedtest Awards կողմից նախկինում ստացել է «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021», «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2022» եւ «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանց 2022» մրցանակները։ Այս մրցանակները հաստատում են Ucom-ի շարունակական ներդրումը Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում եւ ընդգծում են ընկերության առանցքային դերը երկրի կապի ապագայի ձեւավորման հարցում։

Компания Ucom одновременно удостоилась пяти наград в рамках престижной премии Speedtest Awards, присуждаемой компанией Ookla®, в том числе в номинациях «Самый быстрый мобильный интернет в Армении» (Fastest Mobile Network), «Лучшая фиксированная сеть в Армении» (Best Fixed Network) и «Лучшая мобильная сеть в Армении» (Best Mobile Network).
На основе данных платформы Ookla® Speedtest Intelligence® за второе полугодие 2025 года Ucom также получила следующие награды: «Лучший игровой опыт в мобильном интернете в Армении» (Best Mobile Gaming Experience) и «Лучший игровой опыт в фиксированном интернете в Армении» (Best Internet Gaming Experience). Эти награды подтверждают, что сеть Ucom обеспечивает стабильный и высококачественный пользовательский опыт как для повседневного и делового использования, так и при просмотре контента и во время игрового опыта.
«Награды Speedtest Awards являются результатом долгосрочной и последовательной работы нашей команды. Они еще раз подтверждают, что Ucom не только внедряет современные технологии, но и строит сеть, создающую реальную ценность для нашей страны и абонентов. Сеть 5G от Ucom уже внедрена практически во всех городах Армении. Наша цель — обеспечить стабильную, быструю и надежную связь для всех жителей страны, независимо от их местонахождения, и эти оценки показывают, что мы движемся в правильном направлении», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Для нас большая честь поздравить компанию Ucom с этим значительным достижением и признанием — получением пяти наград в рамках Speedtest Awards во втором полугодии 2025 года в Армении, включая награды за лучшую фиксированную и лучшую мобильную сеть. Эта высокая оценка свидетельствует о последовательной и целенаправленной работе Ucom по предоставлению своим абонентам мобильных и интернет-услуг ведущего отраслевого уровня.
В условиях высокой конкуренции показатели Ucom выделились, обеспечив победу в категориях самой высокой скорости мобильного интернета и лучшего игрового опыта как в фиксированных, так и в мобильных технологиях. Премия Speedtest Awards от Ookla известна своей строгой и всесторонней методологией, которая определяет лучших из лучших по показателям производительности мобильных и интернет-сетей», — заявил президент и генеральный директор Ookla, подразделения компании Ziff Davis, Стивен Бай.
Премии Speedtest Awards присуждаются глобальной платформой Ookla Speedtest — ведущим мировым инструментом измерения скорости интернета и качества связи. Награды были присуждены компании Ucom за достижение наивысших показателей на рынке Республики Армения, основанных на масштабном анализе результатов тестов Speedtest реальных пользователей.
Методология Speedtest Awards основана на совокупности ключевых показателей, включая скорость загрузки (download) и передачи данных (upload), качество веб-серфинга (web browsing) и потокового видео (video streaming), а в некоторых категориях — также оценку игрового опыта (Game Score), учитывающую задержку сигнала (latency) и её колебания (jitter) при соединении с реальными игровыми серверами.
Ранее Ucom уже получала от Ookla Speedtest Awards награды «Самая быстрая фиксированная сеть в Армении 2021», «Самая быстрая фиксированная сеть в Армении 2022» и «Самая быстрая мобильная сеть в Армении 2022». Эти награды подтверждают постоянные инвестиции Ucom в развитие цифровой инфраструктуры Армении и подчеркивают ключевую роль компании в формировании будущего связи в стране.