15:35 | 18.03.09 | Նորություններ | 7892
Երևան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչությունը հայտարարել է ապրիլի 1-ից սկսնակ IT ընկերությունների օժանդակման BizSpark ծրագրի մեկնարկի մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանն ասել է, որ ծրագրին կարող են մասնակցել այն ընկերությունները, որոնք գործունեություն են ծավալում ծրագրավորման ոլորտում եւ մտադիր են ստեղծել սեփական ծրագրային ապրանքատեսակներ: «Ծրագրին մասնակցող ընկերությունների տարիքը չպետք է գերազանցի 3 տարին, իսկ շրջանառությունը` $500 հազարը»,- ասել է Գրիգոր Բարսեղյանը:
Ծրագիրը նախատեսում է մշակումների նպատակով Microsoft-ի անհրաժեշտ ծրագրային փաթեթների անվճար ստացում ընկերությունների կողմից, ինչպես նաեւ ընկերության սերվերներից անվճար հիմունքներով երեք տարի օգտվելու հնարավորություն:
Գրիգոր Բարսեղյանը տեղեկացրել է, որ տեխնիկական աջակցությունից բացի` Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունը պատրաստ է ընկերություններին տրամադրել խորհրդատվական աջակցություն` նշելով, որ շուկայում առաջխաղացման նպատակով ընկերությունների կողմից BizSpark ծրագրի շրջանակներում ստեղծվող արտադրանքն իր տեղը կգտնի Microsoft-ի ինտերնետային կայքերում:
ՀՀ-ում BizSpark ծրագրի իրականացման շրջանակներում Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության գործընկերն է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը: Հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշել է, որ ծրագիրն էական ազդեցություն կունենա ՀՀ IT հատվածի զարգացման վրա եւ ստվերում աշխատել նախընտրող երիտասարդ ծրագրավորողների խմբերին կմղի գրանցելու իրենց ձեռնարկությունները` ծրագրին մասկակցելու նպատակով:

15:35 | 18.03.09 | Новости | 7937
Ереван /Медиамакс/. Представительство Microsoft в Армении (Microsoft RA) объявило о начале с 1 апреля реализации в стране программы BizSpark по поддержке начинающих IT-компаний.
Как сообщает Медиамакс, сегодня на пресс-конференции в Ереване руководитель армянского представительства Microsoft Григор Барсегян сказал, что в программе могут участвовать компании, задействованные с сфере программирования и планирующие создавать собственные программные продукты. “Возраст компаний-участников программы не должен превышать 3 года, а оборот - $500 тыс.”, - сказал Григор Барсегян.
Программа предусматривает бесплатное получение компаниями от Microsoft необходимых для разработок программных пакетов, а также право на трехлетнее бесплатное пользование серверами.
Григор Барсегян сообщил, что помимо технической поддержки армянское представительство Microsoft готово оказывать компаниям консультационную поддержку, отметив, что продукты, создаваемые компаниями в рамках программы BizSpark с целью продвижения на рынке, будут размещаться на веб-сайтах Microsoft.
Партнером Microsoft RA в реализации программы BizSpark в Армении выступает Фонд “Инкубатор предприятий”. Директор фонда Баграт Енгибарян отметил, что программа окажет существенное содействие развитию IT-сектора Армении и подтолкнет группы молодых программистов, предпочитающих работать в тени, к регистрации своих предприятий для участия в программе.