Իէն Գիլանը Զվարթնոց օդանավակայանում
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Դիփ Փարփլ” խմբի մենակատար Իէն Գիլանը եւ “Բլեք Սաբաթ” խմբի կիթարահար Թոնի Այոմին այսօր ժամանել են Երեւան` “Մեդիամաքս” լրատվական գործակալության կողմից իրականացվող Armenia Grateful 2 Rock /”Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”/ նախագծի շրջանակներում:
Երեւան են ժամանել նաեւ “Ասիա” խմբի անդամ Ջոուֆ Դաունսը, ավստրալիացի լեգենդար տենիսիստ Փեթ Քեշը եւ Rock Aid Armenia /”Ռոքն օգնում է Հայաստանին”/ նախագծի հեղինակ, Do Something ավստրալիական ոչ կառավարական կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին:
Armenia Grateful 2 Rock նախագծի նպատակն է երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia նախագծի մասնակիցներին, որն իրականացվել է 20 տարի առաջ` 1989 թ-ին: Այն ժամանակ բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին “Դիփ Փարփլ” խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ լույս ընծայեցին հատուկ Earthquake Album ձայնասկավառակը, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ուղղվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
Հայաստանյան այցի ընթացքում Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջոուֆ Դաունսը եւ Ջոն Դին կպարգեւատրվեն Հայաստանի Հանրապետության “Պատվո Շքանշանով”: Նրանց պարգեւատրման հրամանագրերը` ՙՀայաստանին եւ հայ ժողովրդին զգալի եւ շարունակական աջակցության համար՚, նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել էր դեռեւս այս տարվա հուլիսին:
Այցի շրջանակներում ռոք-աստղերը կայցելեն Սպիտակ եւ Գյումրի: Նրանք նաեւ կհայտարարեն 1989 թ-ին ձայնագրված Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսի թողարկման մասին: Ռեմիքսը վաճառքի է հանվելու iTunes ինտերնետ-խանութում, եւ ողջ հասույթը կրկին ուղղվելու Սպիտակի երկրաշարժի գոտում նախագծերի իրականացմանը:
“Մեդիամաքս” լրատվական գործակալությունն իրականացնում է Armenia Grateful 2 Rock նախագիծը ՀՀ նախագահի Աշխատակազմի աջակցությամբ: Նախագծի գլխավոր հովանավորը “ՀայՌուսԳազարդ” ընկերությունն է, որն առաջին տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի խոշորագույն հարկատուների ցանկում: Նախագծի հովանավորն ու պաշտոնական ավիափոխադրողը BMI ընկերությունն է:

04:43 | 01.10.09 | Новости | 5036
Ереван /Медиамакс/. Вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан и гитарист группы Black Sabbath Тони Айомми прибыли сегодня в Ереван в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock («Армения благодарна року»), который осуществляет агентство Медиамакс.
В Ереван также прибыли член группы Asia Джоуф Даунс, легендарный австралийский теннисист Пэт Кэш и автор проекта Rock Aid Armenia, глава австралийской неправительственной организации Do Something Джон Ди.
Цель проекта Armenia Grateful 2 Rock - выразить благодарность участникам проекта Rock Aid Armenia, реализованного 20 лет назад, в 1989 году. Тогда британские рок-звезды записали кавер-версию песни Smoke on the Water группы Deep Purple и выпустили специальный Earthquake Album, все средства от продажи которого были направлены в Армению, пострадавшую от разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года.
В рамках пребывания в Армении Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джоуф Даунс и Джон Ди будут награждены «Орденами почета». Указы об их награждении «за существенное и продолжительное содействие Армении и армянскому народу» были подписаны президентом Сержем Саргсяном еще в июле этого года.
В рамках визита в Армению рок-звезды посетят города Спитак и Гюмри, наиболее пострадавшие от землетрясения 1988 года. Они также объявят о выпуске ремикса кавер-версии песни Smoke on the Water, записанной в 1989 году. Ремикс будет выставлен на продажу в интернет-магазине iTunes, и вся выручка будет направлена на реализацию проектов в зоне Спитакского землетрясения.
Медиамакс реализует проект Armenia Grateful 2 Rock при поддержке Администрации президента Армении. Генеральным спонсором проекта выступила компания «АрмРосГазпром», занимающая 1-е место в списке крупнейших налогоплательщиков Армении. Спонсором и официальным авиаперевозчиком проекта выступает BMI. --0—