13:36 | 11.12.09 | Նորություններ | 3715
Երեւան /Մեդիամաքս/. Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում տեղի կունենա Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնությունը /ArmRobotics/:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության /UITE/ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, արդեն երրորդ անգամ անցկացվող առաջնության նպատակը երիտասարդ գիտնականներին համախմբելն է, Սփյուռքի գիտական ներուժը ներգրավելը, երիտասարդների մոտ թիմային մտածելակերպն ու աշխատանքը զարգացնելը եւ նոր տեխնոլոգիաների մուտքը Հայաստան խթանելը:
Կարոն Վարդանյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ առաջնության ընթացքում նախատեսվում է անցկացնել «Իրեր տարբերող եւ դասակարգող» մրցույթի եզրափակիչ փուլը: Մրցույթի մասնակիցները պետք է նախագծեն եւ պատրաստեն ռոբոտ, որը պետք է իրարից տարբերի առարկաներն ըստ դրանց երկրաչափական տեսքի:
Կարեն Վարդանյանի խոսքերով, մրցույթի հաղթողները առաջին տեղի համար կստանան 250 հազար դրամ, երկրորդ տեղի համար` 200 հազար դրամ եւ երրորդ տեղի համար` 100 հազար դրամ:
Առաջնության ավարտին կկայանա «Երիտասարդությունը եւ ռոբոտաշինությունը» կոնֆերանսը, որին կմասնակցեն միջնակարգ դպրոցների ուսուցիչները, բուհերի դասախոսներն ու շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:

13:36 | 11.12.09 | Новости | 3716
Ереван /Медиамакс/. Открытое первенство роботов Армении /ArmRobotics/ состоится 12 декабря в Ереване.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сказал исполнительный директор Союза IT-компаний Армении /UITE/ Карен Варднян.
По его словам, целью первенства, которое проходит уже в третий раз, объединить молодых ученых, привлечь научный потенциал диаспоры, развить у молодежи коллективное мышление и работу, стимулировать новые технологические идеи в Армении.
Карен Варданян сообщил также, что в ходе первенства планируется провести финал конкурса «Распознающий и классифицирующий предметы». Участники данного конкурса должны были спроектировать и разработать роботов, которые распознавают предметы по их геометрическим очертаниям.
По словам Карена Варданяна, победители конкурса получат вознаграждение в 250 тыс. драмов за первое место, 200 тыс. драмов – за второе и 100 тыс. драмов  - за третье.
По окончании первенства состоится конференция «Молодежь и роботостроение», в которой примут участие учителя средних школ, преподаватели вузов и представители заинтересованных ведомств.