12:17 | 16.07.10 | Նորություններ | 4201
Երեւան/Մեդիամաքս/. Համաշխարհային բանկը /ՀԲ/ Հայաստանին կտրամադրի $24 մլն` «Էլեկտրոնային հասարակությունը եւ նորարարությունը մրցունակության խթանման համար» ծրագրի իրականացման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀԲ տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների գլխավոր մասնագետ Խուան Նավաս-Սաբատերը:
Նա ընդգծել է, որ ծրագրի հիմնական նպատակն է Հայաստանում էլեկտրոնային հասարակության եւ դրա ենթակառուցվածքի զարգացումը, ինչպես նաեւ աջակցությունը տեղական IT-ընկերություններին միջազգային շուկա մտնելու հարցում: Խուան Նավաս-Սաբատերի խոսքերով, ծրագիրը թույլ կտա նաեւ ավելացնել քաղաքացիների հասանելիությունը լայնաշերտ ինտերնետին: Ծրագրի բաղադրիչ մասն են կազմում նաեւ էլեկտրոնային անձնագրի ներդրումն ու «Համակարգիչ բոլորի համար» նախագիծը:
Խուան Նավաս-Սաբատերն ընդգծել է, որ ծրագիրը վերջնական կհաստատվի հոկտեմբերին Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհրդում, սակայն ՀԲ-ն արդեն հատկացրել է $3 մլն դրա իրականացման համար: Նա ընդգծել է նաեւ, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում ակնկալվում է նաեւ ՀՀ կառավարության մասնակցությունը $6 մլն-ի սահմաններում:
«Էլեկտրոնային հասարակությունը եւ նորարարությունը մրցունակության խթանման համար» ծրագիրը հաշվարկված է 4 տարվա համար:

12:17 | 16.07.10 | News | 4076
Yerevan/Mediamax/. World Bank (WB) will provide Armenia $24mln for “E-Society and Innovations to Stimulate Competitiveness” program.
Mediamax reports that Head of the program, Chief Expert on Information and Telecommunication Technologies of WB Juan Navas-Sabater said this at a news conference in Yerevan today.
He stressed that the main goal of the program is development of electronic society and its infrastructure in Armenia, as well as assistance to local IT companies in entering international market. According to Juan Navas-Sabater, this program will also allow increasing access of citizens to broadband internet. Introduction of an electronic passport and “Computer for All” project are also the program’s components.
Juan Navas-Sabater stressed that the program will be finally approved in October by WB Board of Directors, however, WB has already allocated $3mln for its implementation. He also stressed that Armenian government’s participation in this program at the volume of $6mln is also expected.