12:17 | 16.07.10 | Նորություններ | 4201
Երեւան/Մեդիամաքս/. Համաշխարհային բանկը /ՀԲ/ Հայաստանին կտրամադրի $24 մլն` «Էլեկտրոնային հասարակությունը եւ նորարարությունը մրցունակության խթանման համար» ծրագրի իրականացման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀԲ տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների գլխավոր մասնագետ Խուան Նավաս-Սաբատերը:
Նա ընդգծել է, որ ծրագրի հիմնական նպատակն է Հայաստանում էլեկտրոնային հասարակության եւ դրա ենթակառուցվածքի զարգացումը, ինչպես նաեւ աջակցությունը տեղական IT-ընկերություններին միջազգային շուկա մտնելու հարցում: Խուան Նավաս-Սաբատերի խոսքերով, ծրագիրը թույլ կտա նաեւ ավելացնել քաղաքացիների հասանելիությունը լայնաշերտ ինտերնետին: Ծրագրի բաղադրիչ մասն են կազմում նաեւ էլեկտրոնային անձնագրի ներդրումն ու «Համակարգիչ բոլորի համար» նախագիծը:
Խուան Նավաս-Սաբատերն ընդգծել է, որ ծրագիրը վերջնական կհաստատվի հոկտեմբերին Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհրդում, սակայն ՀԲ-ն արդեն հատկացրել է $3 մլն դրա իրականացման համար: Նա ընդգծել է նաեւ, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում ակնկալվում է նաեւ ՀՀ կառավարության մասնակցությունը $6 մլն-ի սահմաններում:
«Էլեկտրոնային հասարակությունը եւ նորարարությունը մրցունակության խթանման համար» ծրագիրը հաշվարկված է 4 տարվա համար:

12:17 | 16.07.10 | Новости | 4196
Ереван/Медиамакс/. Всемирный банк (ВБ) предоставит Армении $24 млн. на программу «Электронное общество и инновации для стимулирования конкурентоспособности».
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель программы, главный специалист по информационным и телекоммуникационным технологиям ВБ Хуан Навас-Сабатер.
Он подчеркнул, что главной целью программы является развитие электронного общества и его инфраструктуры в Армении, а также содействие местным IT-компаниям в выходе на международный рынок. По словам Хуана Навас-Сабатера, данная программа позволит также увеличить доступ граждан к широкополосному интернету. Составляющими программы являются также внедрение электронного паспорта и проект «Компьютер для всех».
Хуан Навас-Сабатер подчеркнул, что окончательное одобрение программа получит в октябре на Совете директоров Всемирного банка, однако ВБ уже выделил $3 млн. на ее реализацию. Он также подчеркнул, что в реализации данной программы ожидается также участие правительства Армении в размере $6 млн.
Программа «Электронное общество и инновации для стимулирования конкурентоспособности» рассчитана на 4 года.