10:03 | 28.02.11 | Նորություններ | 3926
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը կարծում է, որ հայաստանյան շուկայում սակագների էժանացման  ռազմավարությունը չի կարող շահութաբեր լինել ոչ երկարաժամկետ, եւ ոչ էլ կարճաժամկետ հեռանկարում:
Այդ մասին Մեդիամաքս-ին ասել են «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի մամուլի ծառայությունում` մեկնաբանելով կարծիքն այն մասին, որ բաժանորդի համար “մրցավազքում” օպերատորները երբեմն անտեսում են տնտեսական գործոնները:
«Օպերատորները, որոնք ընտրում են ծառայությունների սակագների էժանացման ճանապարհը, կանգնում են ներդրումների վերադարձելիության ցածր ցուցանիշ ունենալու ռիսկի առջեւ: Այնպիսի հագեցած շուկայում, ինչպիսին բջջային հաղորդակցության հայաստանյան շուկան է, նման ռազմավարությունը չի կարող շահութաբեր լինել ոչ երկարաժամկետ, եւ ոչ էլ կարճաժամկետ հեռանկարում: Հայաստանում բջջային կապի ծառայությունների թափանցելիությունը բավականին բարձր է, ինչը նշանակում է, որ օպերատորները սկսում են ավելի շատ ծախսել բաժանորդներին պահպանելու համար` շահույթի մարժայի շարունակական նվազեցման պայմաններում: Մյուս կողմից`բաժանորդների կողմից նորարարական լուծումների պահանջարկը թելադրում է սահմանել ներդրումների վերադարձելիության խելամիտ ցուցանիշ»,- նշել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի մամուլի ծառայությունում:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին` Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ասել է.
«Մեր ընկերությունը բավականին յուրահատուկ կարգավիճակում է, քանի որ մինչ օրս մենք ներդրումների փուլում ենք եղել: Ցանցի ծածկույթի եւ խտության առումով մենք կատարել ենք նախապես սահմանված պլանները, եւ նույնիսկ ներդրել ենք նախատեսվածից մի փոքր ավելին: Դրա պատճառն այն էր, որ առեւտրային գործունեության առաջին շրջանում մենք բաժանորդների անսպասելի մեծ հոսք ունեցանք, եւ հավելյալ ներդրումներ կատարեցինք, որպեսզի կարողանանք ծառայությունների լավ որակ ապահովել: Այսօր մենք ունենք ավելի քան 500 հազար ակտիվ բաժանորդ, որոնցից 50 հազարը ինտերնետի բաժանորդներ են, եւ մենք կարող ենք ծառայություններ ապահովել ավելի մեծ քանակով բաժանորդների ապագայում: Ինչ վերաբերում է ներդրումների վերադարձելիությանը, ապա մեր բոլոր սակագները եւ ծառայությունները մշակված են այնպես, որ ողջամիտ ժամկետներում ապահովեն ներդրումների վերադարձը»:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով հարցին պատասխանել է նաեւ «ԱրմենՏել»-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը.
«Վերջին տարիներին մեր ընկերությունը լուրջ ներդրումներ է կատարել լարային եւ բջջային կապի ենթակառուցվածքի զարգացման գործում: Կապի որակը բարձր մակարդակում պահելու նպատակով 2010թ. տեղադրվել են երկրորդ եւ երրորդ սերնդի լրացուցիչ կայաններ: Այսօր Beeline-ի բջջային կապի որակը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր պահանջներին: Զուգահեռաբար, ընկերությունը շարունակում է զարգացնել օպտիկամալուխային ենթակառուցվածքը, թվայնացնում է անալոգային կայանները, ընդլայնում է Hi Line ծառայության աշխարհագրությունը: 2010թ. արդյունքներով «ԱրմենՏել»-ը զբաղեցրել է երրորդ տեղը ՀՀ խոշորագույն հարկատուների ցուցակում` վճարված հարկերի ծավալով առաջ անցնելով հեռահաղորդակցային ոլորտի մյուս ընկերություններից: Միաժամանակ, ցանկի առաջին եռյակում ընդգրկված ձեռնարկություններից միայն «ԱրմենՏել»-ն է ավելացրել հարկային վճարումների ծավալը 2009թ. համեմատ: Բացի այդ, «ուղղակի» հարկերի ծավալով «ԱրմենՏել»-ը գլխավորում է հարկատուների ցուցակը, ինչը, մեր կարծիքով, եւս վկայում է ընկերության գործունեության արդյունավետության մասին: Նշված փաստերը խոսում են այն մասին, որ 2010թ. նոր բաժանորդների ներգրավման քաղաքականությունը իրականացվել է բիզնես-ռազմավարության վրա` հիմնվելով ընկերության մրցակցային առավելությունների վրա եւ հաշվի առնելով հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը»:

10:03 | 28.02.11 | Новости | 3918
Ереван/Медиамакс/. «ВиваСелл-МТС» считает, что стратегия удешевления тарифов не может быть прибыльной на армянской рынке ни в долгосрочной, ни в краткосрочной перспективе.
Об этом Медиамакс сказали в пресс-службе «ВиваСелл-МТС», комментируя мнение о том, что в «погоне за абонентом» операторы порой игнорируют экономические факторы.
«Операторы, которые выбирают пусть удешевления тарифов, встают перед риском получить низкий показатель окупаемости инвестиций. На таком насыщенном рынке, каким является рынок Армении, подобная стратегия не может быть прибыльной ни в долгосрочной, ни в краткосрочной перспективе. Проникновение услуг мобильной связи в Армении довольно высокое, и это означает, что операторы начинают тратить больше на сохранение абонентов в условиях продолжающегося сокращения маржи прибыли. С другой стороны, спрос на инноваторские услуги со стороны абонентов диктует необходимость устанавливать разумный показатель возвратности инвестиций», - отметили в пресс-службе «ВиваСелл-МТС».
Отвечая на вопрос Медиамакс, гендиректор Orange Armenia Бруно Дютуа сказал:
«Наша компания находится в своеобразном положении, поскольку мы до сих пор находились на этапе осуществления инвестиций. Мы выполнили и даже перевыполнили планы по обеспечению покрытия сети и ее плотности. После начала коммерческой деятельности мы столкнулись с неожиданно большим притоком абонентов, и сделали дополнительные инвестиции, чтобы обеспечить лучшее качество услуг. Сегодня у нас более 500 тысяч активных абонентов, 50 тысяч из которых - пользователи интернета. Что касается возвратности инвестиций, то все наши услуги и тарифы разработаны таким образом, что обеспечить возврат инвестиций в разумные сроки».
По просьбе Медиамакс на вопрос ответила также руководитель службы по связям с общественностью «АрменТел» Ануш Беглоян:
«В последние года наша компания осуществила серьезные инвестиции в развитие инфраструктур проводной и сотовой связи. Для поддержания качества связи на высоком уровне в 2010 году были установлены дополнительные станции второго и третьего поколения. Сегодня качество связи в мобильной сети Beeline отвечает самым высоким международным требованиям. Параллельно компания продолжает развиваить оптиковолоконную инфраструктуру, проводит оцифровку аналоговых станций, расширяет географию услуги Hi Line. По итогам 2010 года «АрменТел» заняла третье место в списке крупнейших налогоплательщиков, опередив по объему выплаченных налогов остальные компании телекоммуникационной сферы. При этом, из предприятий, входящих в первую тройку списка, только «АрменТел» увеличила объем налоговых выплат по сравнению с 2009 годом. Кроме того, по объемы «прямых» налогов АрменТел возглавляет список налогоплательщиков, что, по нашим оценкам, также свидетельствует об эффективности деятельности компании. Указанные факты говорят о том, что в 2010 году политика привлечения новых абонентов осуществлялась в рамках бизнес-стратегии, основываясь на конкурентных преимуществах компании и с учетом необходимости дальнейшего развития».