18:56 | 01.06.11 | Նորություններ | 3851
«ԱրմենՏել»-ը պատրաստ է մասնակցել ԱՊՀ տարածքում հեռահաղորդակցության ոլորտի օրենսդրության համապատասխանեցմանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ՓԲԸ վաճառքի գծով տնօրեն Ալեքսանդր Սիվոլապովն այսօր ասել է, որ «այն գումարները, որոնք հայ օպերատորները վճարում են եվրոպական օպերատորներին Եվրոպայում հայ բաժանորդների ռոումինգի ապահովման համար կտրուկ տարբերվում եվրոպական օպերատորների միջեւ հաշվարկվող գումարներից»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին  Ալեքսանդր Սիվոլապովը հայտարարել է այսօր Երեւանում Կապի տարածաշրջանային համագործակցության (ԿՏՀ) նիստի ժամանակ:
«ԱրմենՏել»-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ համաձայն ՀՀ օրենսդրության ռոումինգի ծառայության տրամադրման կանոններ են սահմանված, այդ թվում նաեւ ծառայության արժեքի մաքսիմալ գնի ավելացում (15%), որը պայմանագրով է սահմանվում:
«Պետք է հաշվի առնել այն, որ ի տարբերություն ԵՄ-ի` ԱՊՀ-ն դեռեւս չի կարելի անվանել համապատասխանեցված օրենսդրությամբ միասնական տնտեսական գոտի եւ այդ պատճառով ռոումինգի ծառայությունների սակագների իջեցումը ԱՊՀ տարածքում հնարավոր է միայն հեռահաղորդակցության ոլորտում օրենսդրության համապատասխանեցման դեպքում, ինչն իր հերթին մշակում եւ համապատասխան միջպետական համաձայնագրերի ստորագրում կպահանջի», - ասել է Ալեքսանդր Սիվոլապովը:
«»ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն, ինչպես այլ «ՎիպելԿոմ» խմբի ընկերությունները հետաքրքրված է բաժանորդների համար կոմերցիոն տեսակետից ձեռնտու սակագներով եւ պատրաստ է մասնակցել ԿՏՀ Աշխատանքային խմբին սակագնային քաղաքականության հարցերով», - ասել է «ԱռմենՏել»-ի վաճառքի գծով տնօրենը:

18:56 | 01.06.11 | Новости | 4704
АрменТел готов участвовать в обсуждениях об унификации законодательства в области телекоммуникаций на территории СНГ
Ереван/Медиамакс/. Директор по продажам ЗАО «Арментел» Александр Сиволапов сказал сегодня, что «цены, которые армянские операторы платят европейским операторам за организацию роуминга армянских абонентов в Европе, сильно отличаются от цен, по которым европейские операторы рассчитываются между собой».
Как сообщает Медиамакс, Александр Сиволапов сказал об этом, выступая сегодня в Ереване на совещании Регионального содружества в области связи (РСС).
Представитель АрменТел отметил, что в соответствии с законодательством Армении, установлены правила предоставления мобильными операторами услуг роуминга, в том числе и максимальная величина наценки (15%) на стоимость услуги, определяемую договором с оператором гостевой сети.
«Следует принять во внимание то, что в отличие от ЕС СНГ пока еще нельзя назвать единой экономической зоной с унифицированным законодательством и поэтому снижение тарифов на услуги роуминга на пространстве СНГ возможно лишь в случае унификации законодательства в области телекоммуникаций, что в свою очередь потребует разработки и подписания соответствующих межгосударственных соглашений», - сказал Александр Сиволапов.
«ЗАО «Арментел», как и другие компании, входящие в группу «Вымпелком», заинтересовано в коммерчески привлекательных для абонентов тарифах на услуги роуминга и готовы участвовать в Рабочей группе РСС по вопросам тарифной политики», - сказал директор по продажам ЗАО «Арментел».