Արա Թադեւոսյանն ու Ռալֆ Յիրիկյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ Մեդիամաքս-ի նախաձեռնած Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը “նպատակային մեծ քայլ կդառնա համացանցում հայկական բովանդակության զարգացման ուղղությամբ”:
Մեդիամաքս-ը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր ներկայացրել են Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը, որի նպատակն է վարպետության դասերի միջոցով ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման եւ առաջխաղացման լավագույն արտասահմանյան փորձը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանդես է գալիս նախագծի գլխավոր հովանավորի դերում:
Վարպետության դասերով հանդես կգան.
- Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին (Հոկտեմբերի 15);
- Rambler Internet Holding ընկերության նախկին գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ivi.ru պորտալի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան (Հոկտեմբերի 22);
- Ռուսաստանյան ինտերնետի «կնքահայրերից» մեկը` Անտոն Նոսիկը; (Հոկտեմբերի 29);
- Լիտվայի առաջատար Delfi.lt պորտալի հասարակության հետ կապերի տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեն; (Նոյեմբերի 5);
- Ռուսաստանում Facebook սոցիալական ցանցի տնօրեն Եկատերինա Սկորոբոգատովան (Նոյեմբերի 12):
«Wikimedia-ի եւ Facebook-ի ներկայացուցիչների ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ այդ ընկերությունները գլոբալ խաղացողներն են, եւ հետաքրքիր է ուսումնասիրել նրանց փոխհարաբերությունները տեղական կոնտենտի մատակարարների հետ: Անտոն Նոսիկը ստեղծել է այնպիսի հայտնի պորտալ, ինչպիսին Lenta.ru-ն է, եւ վստահ եմ, որ նրա փորձը շատ հետաքրքիր կլինի դասերի մասնակիցների համար»,-ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Delfi.lt պորտալի ներկայացուցչի ընտրությունն էլ պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ շուկայի ծավալների առումով Լիտվան հեշտ կարելի է համադրել Հայաստանի հետ:
Արա Թադեւոսյանը նշել է, որ Աննա Զնամենսկայան կներկայացնի ցանցային բովանդակության առեւտրայնացման հարցերը, որոնք եւս շատ կարեւոր են:
«Հաճախ մարդկանց թվում է, որ լավ բովանդակությամբ եւ ինտերֆեյսով կայքը բավարար է հաջողակ դառնալու համար, սակայն շատ կարեւոր է լուծել այդ բովանդակության միջոցով գումար վաստակելու խնդիրը»,-ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրենը:
Մասնակցությունը վարպետության դասերին լինելու է անվճար: Մեդիամաքս-ը մասնակցության անհատական հրավերներ է ուղարկելու, սակայն սկսնակ ընկերությունները եւ անհատները եւս հնարավորություն ունեն մասնակցության հայտ ներկայացնել` ywm_2011@mediamax.am հասցեին նամակ ուղարկելով:

Ара Тадевосян и Ральф Йриикян
Ереван/Медиамакс/. Гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йриикян заявил сегодня, что инициированный Медиамакс проект Yerevan Web Meetings 2011 «станет большим целевым шагом для развития армянского веб-контента».
Медиамакс и мобильный оператор ВиваСелл-МТС представили сегодня проект Yerevan Web Meetings 2011, целью которого является представление посредством мастер-классов лучшего зарубежного опыта по созданию и продвижению веб-контента. ВиваСелл-МТС выступает в роли генерального спонсора проекта.
С мастер-классами выступят:
- Себастиан Молески, президент Wikimedia Germany (15 октября);
- Анна Знаменская, основатель и со-акционер ivi.ru, бывший коммерческий директор Rambler Internet Holding (22 октября);
- Антон Носик, startup-менеджер, главный редактор БФМ.Ru (29 октября);
- Аисте Зилинскиене, директор по коммуникациям литовского портала Delfi.lt (5 ноября);
- Екатерина Скоробогатова, представитель Facebook в России (12 ноября).
«Выбор представителей Wikimedia и Facebook обусловлен тем, что жти компании являются глобальными игроками, и очень интересно рассматривать их взаимоотношения с создателями локального контента. В свое время Антон Носик создал такой известный портал, как Lenta.ru, и его опыт, несомненно, будет интересен слушателям мастер-классов»,- сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
Выбор представителя портала Delfi.lt обусловлен тем, что с точки зрения масштабов интернет-рынок Литвы сравним с армянским.
Ара Тадевосян отметил, что Анна Знаменская представит тему коммерциализации сетевого контента, которая очень важна.
«Людям часто кажется, что для того, чтобы сайт был успешным, необходимы лишь хороший контент и интерфейс, однако важно также решить задачу заработка посредством этого контента»,- сказал директор Медиамакс.
Участие в мастер-классах будет бесплатным. Медиамакс отправит индивидуальные приглашения для участия, однако начинающие компании также могут отправить заявку на участие, отправив письмо по адресу ywm_2011@mediamax.am.