16:29 | 21.06.12 | Հոդվածներ | exclusive 15920
Օդնոկլասնիկի սոցիալական ցանցը (Mail.RuGroup-ի նախագիծ) հունիսի 22-ին  կհայտարարի, որ Հայաստանի բնակիչները կարող են օգտվել կայքից մայրենի լեզվով: Նախօրեին Մեդիամաքս-ի հարցերին պատասխանել է Mail.RuGroup-ի «Սոցիալական կայքեր» բիզնես ստորաբաժանման մարքեթինգի եւ ռազմավարական կոմունիկացիաների տնօրեն Ալեքսանդր Իզրյադնովը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Օդնոկլասնիկիի դիրքերը Հայաստանում:
- Այսօր մենք առաջին տեղն ենք զբաղեցնում Հայաստանում սոցիալական ցանցերի շրջանում: Հայաստանում ինտերնետից օգտվողների 90%-ն օգտվում է Օդնոկլասնիկիից: Ամեն օր Հայաստանում Օդնոկլասնիկի է այցելում ավելի քան 800 հազար մարդ, ընդ որում, նրանց մեկ երրորդը դրա համար օգտագործում է բջջային հեռախոսը:
- Ի՞նչ խնդիրներ թույլ կտա լուծել տեղայնացումը հայկական շուկայում:
- Մենք ցանկանում ենք մեր օգտատերերին հնարավորություն ընձեռել շփվել իրենց հարմար լեզվով: Օդնոկլասնիկիի զարգացման մեջ մենք ուղղորդվում ենք օգտատերերի պահանջներով:
- Որքա՞ն «խորն» է  լինելու տեղայնացումը:
- Օդնոկլասնիկիի տեղայնացումը կիրականացվի երկու փուլով. մենք արդեն թարգմանել ենք սոցիալական ցանցի շարժական տարբերակը: Մեկ ամսվա ընթացքում կթարգմանվի նաեւ հիմնական կայքը:
Մոտ ապագայում կթարգմանվեն եւ Android, iOS, Windows Phone, Symbian օպերացիոն հարթակների համար ներբեռնման հասանելի կլինեն սոցիալական ցանցի հավելվածները:
Մենք ծրագրում ենք նաեւ զբաղվել տեղական բովանդակության ներգրավմամբ՝ խաղեր, տեսանյութեր, երաժշտություն եւ այլն:
- Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ տարեվերջին Օդնոկլասնիկիի խաղային հավելվածներից ստացված հասույթը կհասնի $135 մլն-ի: Կարելի՞ է ասել, որ տեղայնացման մասին որոշման դրդապատճառներից մեկը հենց խաղերի հատվածի աճն է:
- Խաղերը Օդնոկլասնիկիի հասույթի շատ կարեւոր մասն են կազմում: Եվ, եթե տեղացի ծրագրավորողները ցանկանան խաղեր ստեղծել տեղական սյուժեներով, ապա կկարողանանք խոսել այն մասին, որ մենք տեղայնացման հաշվին կավելացնենք հասույթները խաղերից:
- Հայաստանում կարծիք կա, որ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում ինտելեկտուալ օգտատերերի մեծ մասն «արտագաղթել» է դեպի Facebook, եւ այսօրվա դրությամբ Օդնոկլասնիկիից օգտվում են հիմնականում պատանիները:  Ինչպե՞ս կբնորոշեք Հայաստանում ձեր լսարանը:
- Այս հղումով կարելի է տեսնել, թե ինչպես է աճում Facebook-ը Հայաստանում` http://www.socialbakers.com/facebook-statistics/armenia: Դժվար է այդ աճն էական անվանել: Ինչ վերաբերում է դեմոգրաֆիային, ապա Օդնոկլասնիկիում եւ Facebook-ում այն շատ նման է: Լսարանի միջուկը 18-ից 24 տարեկան երիտասարդներ են, ընդ որում՝ տղամարդկանց եւ կանանց թիվը գրեթե հավասար է:
- Ի՞նչպես է Հայաստանում գովազդ տեղադրվում Օդնոկլասնիկիում: Դուք ունե՞ք լիազորված գործակալություն/գործակալություններ, թե գովազդատուներն ուղիղ կերպով են ձեզ դիմում:
- Մենք գովազդի մի քանի ձեւեր ունենք: Ավանդական բաներային գովազդի դեպքում մենք ունենք լիազորված գործակալություն, որը ներկայացնում է մեր շահերը ՀՀ տարածքում: Մեզ մոտ կան նաեւ թիրախային գովազդ, երբ յուրաքանչյուրը կարող է ինքնուրույն ընտրել, թե ում ցույց տալ գովազդային հայտարարությունը, ինչ ծավալով եւ այլն: Գովազդի եւ գների մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք այցելել http://corp.mail.ru/adv/reg_am.htm?type=ok :
- Ակնկալո՞ւմ եք արդյո՞ք վաճառքների աճ Հայաստանում ցանցի հայերեն տեղայնացումից հետո:
- Սա ավելի շուտ իմիջային նախագիծ է, որն ուղղված է սոցիալական ցանցի հանդեպ լոյալության ավելացմանը: Մենք ակնկալում ենք ներգրավել մայրենի լեզու օգտագործող լսարանը եւ դրա հաշվին ավելացնել երկրում օգտատերերի թիվը:

16:29 | 21.06.12 | Статьи | exclusive 16041
22 июня социальная сеть Одноклассники (проект Mail.RuGroup) объявит, что жители Армении могут пользоваться социальной сетью на родном языке. Накануне этого на вопросы Медиамакс ответил директор по маркетингу и стратегическим коммуникациям бизнес-подразделения «Социальные сети» Mail.RuGroup Александр Изряднов.
- Как вы оцениваете позиции «Одноклассников» в Армении?
- Сегодня мы занимаем первое место в Армении среди социальных сетей. 90% всех жителей Армении, имеющих доступ в Интернет, пользуются Одноклассниками. Каждый день в Армении на Одноклассники заходит более 800 тыс.человек, при этом около трети используют для этого свой мобильный телефон.
- Какие задачи на армянском рынке позволит решить локализация?
- Мы хотим дать возможность нашим пользователям общаться удобном для них языке. В развитии Одноклассников мы ориентируемся на потребности пользователей.
- Насколько «глубокой» будет локализация?
- Локализация Одноклассников будет проходить в два этапа: мы уже перевели  мобильную версии социальной сети. В течение месяца будет переведен основной сайт.
Также в ближайшее время будут переведены и доступны для установки приложения для операционных платформ Android, iOS, Windows Phone, Symbian.
Мы планируем также заниматься привлечением местного контента: игры, видео, музыка  и т.д., а также выдавать ее в приоритете при запросе информации.
- Аналитики прогнозируют, что к концу года доходы «Одноклассников» от игровых приложений достигнут $ 135 млн. Можно предположить, что одним из мотивов решения о локализации является именно рост в сегменте игр?
- Игры в Одноклассниках - очень большая часть дохода. И если местные разработчики захотят сделать игры по мотивам местных сюжетов, можно будет говорить о том, что мы увеличим доходы в играх за счет локализации.
- В Армении есть мнение, что за последние 2-3 года большая часть интеллектуальных пользователей мигрировала в Facebook, и сегодня «Одноклассниками» главным образом пользуются тинейджеры. Как вы сами характеризуете свою аудиторию в Армении?
- Здесь можно посмотреть, как растет Facebook в Армении: http://www.socialbakers.com/facebook-statistics/armenia Сложно назвать этот рост значительным. Что касается демографии, то у Одноклассников и Facebook она очень похожа. Ядро аудитории – это люди от 18 до 24 лет, при этом мужчин и женщин приблизительно поровну.
- По какой схеме размещается реклама в «Одноклассниках» в Армении? У вас есть уполномоченное агентство/агентства, или рекламодатели обращаются к вам напрямую?
- У нас есть несколько видов рекламы. Если мы говорим о традиционной баннерной рекламе, то у нас есть уполномоченное агентство, который представляет наши интересы на территории Армении. Также у нас существует таргетированная реклама, где каждый самостоятельно может выбрать - кому показывать свое рекламное обьявление, в каком количестве и т.д. Более подробную информацию о рекламе и расценках можно найти здесь: http://corp.mail.ru/adv/reg_am.htm?type=ok
- Ожидаете ли вы роста продаж в Армении после локализации сети на армянском языке?
- Это скорее имиджевый проект, рассчитанный на увеличение лояльности к социальной сети. Мы рассчитываем привлечь аудиторию, которая использует родной язык, и за счет этого увеличить количество пользователей в стране.