17:04 | 24.06.13 | Նորություններ | 5218
Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ եւ Գլոբալ երիտասարդական միություն հիմնադրամի (ԳԵՄՀ) ջանքերով այսուհետ Հայաստանի կույրերի միավորման տարածքում կգործի վերազինված ստուդիա, որտեղ հնարավոր կլինի ձայնագրել հայերեն աուդիոգրքեր կույր եւ թույլ տեսողություն ունեցող անձանց համար:
Ինչպես հայտնել են ընկերությունում, ձայնագրման այս ստուդիան, որը հիմնվել է տասնյակ տարիներ առաջ, մինչ օրս օգտագործում էր հին ձայներիզներ: Ձեռք բերված նորագույն տեխնիկայի շնորհիվ այսուհետ հնարավոր կլինի աուդիոգրքերը ձայնագրել CD եւ MP3 ֆորմատներով, իսկ արդեն եղած ձայներիզներում եղած բովանդակությունը՝ թվայնացնել:
«Հաշմանդամությունը եւ մասնավորապես տեսողական խնդիրներ ունեցող անձինք Orange Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են եղել միշտ: Մեծ ուրախությամբ ենք մասնակցում այս նախաձեռնությանը, որը թույլ է տալու տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար հնարավորինս հասանելի դարձնել հայ եւ արտասահմանյան գրականությունը: Իհարկե, արդեն իսկ բավականին քանակությամբ գրականություն կա բրայլյան այբուբենով, սակայն տեխնոլոգիաները մեզ հնարավորություն են տալիս նաեւ ունենալ խոսող գրքեր՝ էլ ավելի մեծ հարմարավետության համար»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
ԳԵՄՀ գործադիր տնօրեն Սուսաննա Հայրապետյանն ավելացրել է, որ նախագիծն ունի պատմական արժեք, քանի որ թույլ կտա տասնյակ տարիների ընթացքում հավաքագրված հայ գրականության մեծագույն արժեքները փոխանցել սերնդեսերունդ աուդիո տարբերակով:
Հայաստանում այսօր ապրում են ավելի քան 12,000 կույր եւ տեսողության խնդիրներ ունեցող անձինք, որոնց մեծ մասը այս կամ այն կերպ կապված են Հայաստանի կույրերի միավորման հետ: Հենց միավորումն իր ներկայացուցիչների միջոցով պիտի Հայաստանի տարբեր վայրերում բնակվող կույրերին հասցնի աուդիոգրքերը, որոնք կարեւոր են բոլորի եւ առավել եւս՝ տեսողությունը մեծ տարիքում կորցրած անձանց համար, ովքեր շատ դեպքերում բրայլյան այբուբենով գրականությունից չեն կարող օգտվել:
Նախագծի մեկ այլ բաղկացուցիչն է www.audiolibrary.am համացանցային աուդիոգրադարանի համալրումը նոր գրականությամբ, որտեղ մեծամասամբ ընդգրկվելու են հայ եւ արտասահմանյան դասական գրականության նմուշներ:
Նախագծի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը տրամադրել է 8,7 մլն դրամ:
Արդեն երկու տարի ի վեր Orange Հիմնադրամը Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին իրականացնում է մի բարեգործական նախագիծ՝ ուղղված Հայաստանի մարզերի բնակիչներին, որի նպատակն է անվճար ակնաբուժական ծառայություններ մատուցել տեսողության խնդիրներ ունեցողներին՝ ներառյալ անվճար վիրահատություններ եւ լազերային բուժումներ: Մինչ օրս բարձրակարգ ակնաբուժական խումբը եղել է Շիրակի, Սյունիքի, Արագածոտնի, Վայոց Ձորի, Կոտայքի, Արմավիրի, Արարատի եւ Տավուշի մարզերում՝ աջակցություն ցուցաբերելով առավել քան 37,000 մեծահասակների ու երեխաների:

17:04 | 24.06.13 | News | 5167
With the support of the Orange Foundation and the efforts of the Global Youth Union Foundation, a re-equipped studio will be operating in the building of the Union of the Blind of Armenia, where it will be possible to record audiobooks in the Armenian language for people with visual impairment.
This recording studio, which was founded tens of years ago, has always maintained its operation, but had been using old cassettes till today. Thanks to this new equipment, from now on it will be possible to record the audiobooks in CD and MP3 formats, and to convert into digital format the content previously recorded on cassettes, the company informs.
“Disability and in particular people with visual impairment have always been in the center of the attention of the Orange Foundation. We are happy to participate in the realization of this project, which will make Armenian and foreign literature more accessible to people with visual impairment. Of course, there is already a certain volume of literature in Braille language, but technology makes possible now to have also audiobooks, for a better comfort”, Francis Gelibter, Chairman of the Orange Foundation, noted.
Susanna Hayrapetyan, GYUF executive director, added, that the project has a historical value as it will allow collecting the Armenian literature and to transmit these values to next generations in an audio format.
More than 12,000 persons with visual impairment live today in Armenia, a large part of whom are beneficiaries of the Union of the Blind of Armenia. It’s through its representatives that the audiobooks will reach the blind people living in different parts of Armenia, which are especially important for those who have lost their sight in late age, and in many cases cannot read the Braille language.
Another component of the project is the enrichment of the www.audiolibrary.am online library with these new books, representing mainly Armenian and foreign classical literature.
Orange Foundation has allotted 8,700,000 AMD for the implementation of this project.
Orange Foundation implements a charitable project for the inhabitants of the regions of Armenia already since 2 years, which aims at delivering free ophthalmological services to those who need it, including free surgeries and laser treatments. Till now the highly qualified ophthalmological group has visited Shirak, Syunik, Aragatsotn, Vayots Dzor, Kotayk, Armavir, Ararat and Tavush regions and has given support to more than 37,000 adults and children.