11:31 | 02.07.13 | Նորություններ | 4277
Orange հիմնադրամը եւ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը Տավուշի մարզի Պտղավան եւ Պառավաքար գյուղերում ստեղծել են նոր մարզադահլիճներ:
Մարզասրահները կկարողանան լիովին բավարարել դպրոցական սպորտային ծրագրի պահանջները: Պտղավանը, որը Վրաստանի հետ սահմանին է գտնվում, ունի 900 բնակիչ, իսկ Պառավաքարը, որը սահմանակից է Ադրբեջանին՝ 1730:
Նախատեսվում է, որ այս մարզասրահները կօգտագործվեն ոչ միայն աշակերտների, այլ նաեւ համայնքի մյուս բնակչների կողմից:
«Orange Հիմնադրամն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են երեխաներին եւ խոցելի գյուղական համայնքներին», - ասել է Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Մարզադահլիճների կահավորման համար Orange-ը տրամադրել է 5,5 միլիոն դրամ:
Աշխատանքներն իրականացնելիս տեղական համայնքը եւ Հայաստանի Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամը նույնպես ունեցել են իրենց ներդրումը, մասնավորապես, վերանորոգման գործում:
Orange-ի աջակցությամբ արդեն 8 այլ մարզադահլիճներ են բացվել Հայաստանի տարբեր համայնքներում. Մալիշկայում (Վայոց Ձոր), Դավիթ Բեկում եւ Շինուհայրում (Սյունիք), Բասենում, Արեւշատում եւ Մարմաշենում (Շիրակ), Ջուջեւանում եւ Նոյեմբերյանում (Տավուշ):

11:31 | 02.07.13 | News | 3487
The Orange Foundation and Shen NGO established 2 new gyms in Ptghavan and Paravakar villages of Tavush region, equipping them with a variety of sports facilities.
Both gyms can fully meet the requirements set by the sports program of the school. Ptghavan, which is located at the border with Georgia, is populated by 900 residents, while Paravakar, on the Azerbaijani border, is the home of 1730 people.
The gym will not only serve the children, but also other local residents, in order to organize sport events and contests, the company informs.
«The Orange Foundation is keeping focus on the issues referring to children and vulnerable rural communities. We are happy to note that this gym will enable local people, especially in winter when the season for agricultural works is closed, to make their life active and healthy», said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
Orange has invested 5.5 million drams for the equipment of both gyms. The local community and the Foundation of Social Investments of Armenia as well had their valuable contribution, in particular, to renovation of the gym.
With the support of Orange 8 other gyms have already been opened in different regions of Armenia – in Malishka village (Vayots Dzor region), in Davit Bek and Shinuhayr villages (Syunik region), in Basen, Arevashat and Marmashen villages (Shirak region) and in Noyemberyan and Jujevan (Tavush region).