17:22 | 30.06.14 | Նորություններ | 4136
Ավելի քան 30 Beeline-ի աշխատակից մասնակցեցին դոնորների կամավոր ակցիային։ Հունիսի 26-ին եւ 27-ին ՀՀ ԱՆ Պրոֆ. Ռ.Հ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական Կենտրոնում Beeline-ի աշխատակիցները հանձնեցին արյուն Արյունաբանական կենտրոնում բուժում ստացող երեխաներին օգնելու համար։
«Դոնորական ակցիային մասնակցելը խիստ անձնական եւ կամավոր որոշում է, եւ ես հերթական անգամ հպարտանում եմ Beeline–ի աշխատակազմով արագ արձագանքման եւ ակցիային մասնակցելու համար։ Ես լիովին կիսում եմ մեր աշխատակիցներից մեկի այն տեսակետը, ով արյուն հանձնելուց հետո ինձ ասաց, որ աշխատանքային օրն այսօր խորհրդանշական է եւ լի դրական զգացմունքներով, քանի որ կարողացար փրկել ինչ–որ մեկի կյանքը»,– ասել է Հայաստանում Beeline–ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Իր հերթին Կենտրոնի արյան ծառայության գծով փոխտնօրեն Մարինա Քամալյանը շնորհակալություն հայտնեց Beeline աշխատակիցներին՝ հանձնելով նրանց արյան կամավոր դոնորության կրծքանշան։ Նա հավելեց, որ ակցիայի շրջանակում հավաքված արյունն արդեն իսկ հանձնվել է Արյունաբանական կենտրոնի հիվանդներին։
Նրա խոսքերով, առանց առողջությանը վնաս պատճառելու յուրաքանչյուր դոնորից միաժամանակ կարելի է վերցնել 400 մլ արյուն, արարողությունը կարելի է կրկնել տարեկան 1-2 անգամ։ Երկրին արյան փոխներարկման կարիքները հոգալու համար, անհրաժեշտ է, որ 1000 մարդուց 40–ը կանոնավոր հանձնեն արյուն։
«Այսօր Հայաստանում կա մոտ 12 հազար մշտական դոնոր, որոնցից միայն 4,7 տոկոսն է հանձնում արյուն կամավոր»,– ասաց Մարինա Քամալյանը։

Более 30 сотрудников Beeline приняли участие в добровольной донорской акции. В период с 26 по 27 июня в Республиканском гематологическом центре им. профессора Еоляна сотрудники Beeline сдавали кровь, которая будет использована для нужд детей, проходящих лечение в Гематологическом центре.
«Участие в донорской акции – это дело сугубо личное и добровольное, и я очень горжусь коллективом Beeline, в очередной раз проявившим участие и отзывчивость. Я полностью разделяю мнение одного из наших сотрудников, который после сдачи крови сказал мне, что сегодняшний день для него символичен и полон положительных эмоций от осознания того, что он помог спасти чью-то жизнь», - сказал гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Заместитель директора по службе крови Республиканского гематологического центра Марина Камалян в свою очередь поблагодарила сотрудников Beeline, отметив, что компания стала большим помощником в развитии донорского движения в Ереване. Она также сказала, что все компоненты крови, собранные в рамках акции, уже переданы больным Центра.
По ее словам, у каждого донора единовременно без угрозы для здоровья можно взять 400 мл. крови, процедуру можно повторять 1-2 раза в год. Чтобы страна могла устойчиво обеспечивать свои нужды в крови для переливаний, необходимо, чтобы из каждых 1000 человек 40 регулярно сдавали кровь.
«В Армении на сегодняшний день около 12 тысяч постоянных доноров, из них только 4,7% сдают кровь добровольно», - сказала Марина Камалян.