17:22 | 30.06.14 | Նորություններ | 4136
Ավելի քան 30 Beeline-ի աշխատակից մասնակցեցին դոնորների կամավոր ակցիային։ Հունիսի 26-ին եւ 27-ին ՀՀ ԱՆ Պրոֆ. Ռ.Հ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական Կենտրոնում Beeline-ի աշխատակիցները հանձնեցին արյուն Արյունաբանական կենտրոնում բուժում ստացող երեխաներին օգնելու համար։
«Դոնորական ակցիային մասնակցելը խիստ անձնական եւ կամավոր որոշում է, եւ ես հերթական անգամ հպարտանում եմ Beeline–ի աշխատակազմով արագ արձագանքման եւ ակցիային մասնակցելու համար։ Ես լիովին կիսում եմ մեր աշխատակիցներից մեկի այն տեսակետը, ով արյուն հանձնելուց հետո ինձ ասաց, որ աշխատանքային օրն այսօր խորհրդանշական է եւ լի դրական զգացմունքներով, քանի որ կարողացար փրկել ինչ–որ մեկի կյանքը»,– ասել է Հայաստանում Beeline–ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Իր հերթին Կենտրոնի արյան ծառայության գծով փոխտնօրեն Մարինա Քամալյանը շնորհակալություն հայտնեց Beeline աշխատակիցներին՝ հանձնելով նրանց արյան կամավոր դոնորության կրծքանշան։ Նա հավելեց, որ ակցիայի շրջանակում հավաքված արյունն արդեն իսկ հանձնվել է Արյունաբանական կենտրոնի հիվանդներին։
Նրա խոսքերով, առանց առողջությանը վնաս պատճառելու յուրաքանչյուր դոնորից միաժամանակ կարելի է վերցնել 400 մլ արյուն, արարողությունը կարելի է կրկնել տարեկան 1-2 անգամ։ Երկրին արյան փոխներարկման կարիքները հոգալու համար, անհրաժեշտ է, որ 1000 մարդուց 40–ը կանոնավոր հանձնեն արյուն։
«Այսօր Հայաստանում կա մոտ 12 հազար մշտական դոնոր, որոնցից միայն 4,7 տոկոսն է հանձնում արյուն կամավոր»,– ասաց Մարինա Քամալյանը։

Over 30 Beeline employees took part in the voluntary donation campaign. On June 26-27, Beeline employees donated blood in the Hematology Center after Professor R. Yeolyan, which will be used to treat the Center’s children.
“Taking part in the donation campaign is a purely personal and voluntary decision and I am very proud of Beeline staff for their participation and response once again. I completely share the opinion of one of our employees who told me after donating blood today is a symbolic day full of positive emotions due to his being conscious of helping save someone’s life”, said Beeline CEO Andrey Pyatakhin.
In her turn, Deputy Director of Blood Service at Hematology Center after Professor R. Yeolyan Marina Kamalyan thanked Beeline employees noting that the company has greatly contributed to the progress of blood donation movement in Yerevan. She also stated that all blood components have already been gathered and delivered to the Center’s patients.
According to her, 400ml of blood can be simultaneously taken from each blood donor without any health risks; the procedure can be repeated once or twice a year. In order for the country to sustain its blood needs for transfusion, it is important that 40 out of 1000 people regularly donate blood.
“As of today, there are around 12.000 regular donors in Armenia; only 4.7% of them donate their blood voluntarily”, said Marina Kamalyan.