13:31 | 25.07.14 | Նորություններ | 4211
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ «BirthLink» ՀԿ-ի տնօրեն Քեթի Մելորը այսօր ներկայացրել են առողջական խնդիրներ ունեցող, վաղաժամ ծնված երեխաների խնամքի բարելավմանը եւ Հայաստանում նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատմանն ուղղված համագործակցության զեկույցը:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2008-ին՝ անցյալ տարիների ընթացքում ընդգրկելով 11 նորածնային բաժանմունք Երեւանում եւ 23 բաժանմունք Հայաստանի 7 մարզերում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ BirthLink-ի համատեղ ծրագրի նպատակն է Հայաստանում նորածնային մահացությանը կրճատումը՝ ժամանակակից եւ նոր բուժսարքավորման ապահովման, նորածնային բաժանմունքների վերասարքավորման եւ բուժանձնակազմի վերապատրաստման միջոցով:
«Նորածնային մահացությունը լուրջ խնդիր է ամբողջ աշխարհում. բացառություն չէ նաեւ Հայաստանը: Անհնար է անտարբեր մնալ՝ գիտակցելով, որ կարելի է փրկել բազմաթիվ երեխաների, որոնք մահանում են անհրաժեշտ սարքավորումների բացակայության կամ մասնագիտացված բուժօգնության անհասանելիության պատճառով: «BirthLink»-ի հետ ձեռք ձեռքի՝ մենք որոշեցինք պայքարել Հայաստանում ծնվող յուրաքանչյուր երեխայի կյանքի համար», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծրագիրը կշարունակվի նաեւ 2014թ.-ին՝ ներառելով Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի, Արագածի և Սյունիքի մարզերի ինը բուժհաստատություն: 2008-2014թթ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ծրագրի իրագործման համար տրամադրել է շուրջ 535 մլն դրամ:

13:31 | 25.07.14 | Новости | 4138
Гендиректор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и глава общественной организации BirthLink Кети Мелор представили сегодня доклад по результатам сотрудничестве в области улучшения условий ухода за детьми, родившимися раньше срока.
В совместную программу, которая стартовала в 2008 году, были вовлечены 11 родильных отделений в Ереване и 23 - в семи марзах Армении.
Целью программы является сокращение смертности новорожденных, обеспечение соответствующих медучреждений современным оборудованием и переквалификация кадров.
«Смертность новорожденных является основной из главных проблем медицины, как во всем мире, так и в Армении. Вместе с BirthLink мы решили бороться за жизнь каждого новорожденного», - сказал гендиректор ВиваСеллл-МТС Ральф Йирикян.
Программа продолжится в течение этого года в Армавирском, Араратском, Котайском, Арагацотнском и Сюникском марзах. Начиная с 2008 года компания ВиваСелл-МТС выделила для реализации проекта около 535 млн драмов.