16:34 | 28.08.14 | Նորություններ | 4873
Ինչպես հաղորդում են Օրանժի լրատվական ծառայությունից, Հիմնադրամի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մարզում ամփոփվել են երեխաներին աջակցող «Ակնոցներ Հայաստանի համար» ծրագրի արդյունքները եւ պաշտոնապես բացել Վարդենիս քաղաքի նոր Զարգացման եւ վերականգնողական ինտեգրված կենտրոնը, Ակունք գյուղի համակարգչային սրահը:
«Ակնոցներ Հայաստանի համար» նախաձեռնության շրջանակներում Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքի եւ 32 համայնքների 6200 երեխաներ անցել են անվճար ակնային հետազոտություն: «Ֆրանսիայի հայկական բժշկական միություն - Փարիզ» ՀԿ-ի (ՖՀԲՄ) եւ Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող այս ծրագիրը ուղղված է երեխաների մոտ տեսողության խնդիրների վաղ հայտնաբերմանն ու կանխարգելմանը: Ծրագրի շրջանակներում տեղի ակնաբույժների համար ՖՀԲՄ-ի մասնագետների կողմից կազմակերպվել եւ անցկացվել են ակնային հետազոտությունների վերաբերյալ հատուկ դասընթացներ: Ակնային հետազոտություններից հետո ՖՀԲՄ-ի մասնագետների կողմից իրականացվել է 407 հատուկ հետազոտություն եւ պատրաստվել ու տրամադրվել է 241 անհատականացված ակնոց:
«Orange Հիմնադրամը մեծապես կարեւորում է երեխաների եւ հաշմանդամություն ունեցող մեծահասակների աջակցության խնդիրը: Արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ մեր գործընկերների հետ համատեղ իրականացնում ենք շարժական հիվանդանոցի ակնաբուժության ծրագիրը, որի շրջանակներում 9 մարզերի ավելի քան 55’000 բնակիչ ստացել է անվճար ակնային հետազոտության եւ բուժման ծառայություններ», - ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
««Ֆրանսիայի հայկական բժշկական միություն - Փարիզ» ՀԿ-ի կողմից «Ակնոցներ Հայաստանի համար» ծրագիրն իրականացվում է 2004թ.-ից ի վեր: Այս տարի ծրագիրն իրականացնում ենք Orange Հիմնադրամի հետ համատեղ ջանքերով Գեղարքունիքի մարզի Վադենիս քաղաքում եւ 32 համայնքներում: Երեխաների շրջանում ակնային հետազոտություններ իրականացնելուց եւ մեր մասնագետների կողմից տեղում պատրաստվող անհատականացված ակնոցներ տրամադրելուց զատ` մենք նաեւ անցկացրել ենք հատուկ դասընթացներ տեղի բուժանձնակազմի համար, որը թույլ կտա վերջիններիս մարզի բնակիչների համար իրականացնել պարբերական ստուգումներ եւ ակնային հետազոտություններ», - ասել է «Ակնոցներ Հայաստանի համար» ծրագրի ղեկավար, բժիշկ Լեոն Արթինյանը:
Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչների Վարդենիս կատարած այցի շրջանակներում կայացել է նաեւ հատուկ Զարգացման եւ վերականգնողական ինտեգրված կենտրոնի պաշտոնական բացումը, որը տեղի բնակիչներին, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող շուրջ 180 երեխաների եւ երիտասարդների, հնարավորություն կընձեռի համապատասխան մասնագետների օգնությամբ անցկացնել անհատական պարապմունքներ, բարելավել իրենց առողջական վիճակը, աջակցել կրթական գործընթացին, ինչպես նաեւ ստանալ մասնագիտական կրթություն, սովորել արհեստներ: Կենտրոնը բացվել է «Աստղավարդ» Հաշմանդամ երեխաների ծնողների ՀԿ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում:
Նույն օրը Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչները այցելել են նաեւ Ակունք գյուղ` մասնակցելու նոր համակարգչային սրահի բացման արարողությունը, որը ստեղծվել է «Շեն» բարեգործական կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակներում: Նորաբաց համակարգչային սրահը համալրված է Orange MyFi 3G երթուղիչով, որն ապահովում է մինչեւ 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն, համակարգիչներով, տպիչ սարքով եւ հարմարավետ կահույքով: Սա արդեն թվով 23-րդ համակարգչային սրահն է՝ բացված Հայաստանի տարբեր գյուղական համայնքներում:

16:34 | 28.08.14 | News | 4892
Orange press service reports that a number of initiatives are now taken in Gegharkunik, which representatives of the Foundation have visited to conclude the results of “Lunettes pour l’Armenie” program, dedicated to children open an Integrated Development and Rehabilitation Center in Vardenis town and a computer center in Akounk village.
Within “Lunettes pour l’Armenie” program, free of charge eye screenings have been performed for 6200 children of Gegharkunik region, including Vardenis town and 32 communities. The program, founded by “Union Médicale Arménienne de France de Paris” (UMAF) and by Orange Foundation, aims at early identification and prevention of sight issues of the children. Within the project, special eye screening trainings for local nurses were organized and performed by the specialists of UMAF. After examinations, 407 specialized examinations have been performed and 241 individualized glasses made and distributed by ophthalmologists of UMAF.
“Orange Foundation attaches a lot of importance to supporting children and people with disabilities. Already for 4 years, together with our partners, we implement the mobile hospital eye care project, in the frame of which more than 50’000 inhabitants of 9 regions have received free of charge eye care services and treatment”, said Francis Gelibter Chairman of the Board of Orange Armenia Foundation.
““Union Médicale Arménienne de France de Paris” has implemented “Lunettes pour l’Armenie” project since 2004. This year we have joint our efforts with Orange Foundation concentrating on Vardenis and 32 communities of Gegharkunik region. Apart from examining the children and providing individualized eyeglasses produced on place by our specialists, we have as well trained the local personnel so they can carry on with the periodic checkups and eye screenings of the inhabitants of Gegharkunik region” said Dr Léon Artinian, project manager of “Lunettes pour l’Armenie” .
During their visit to Vardenis, representative of the Orange Foundation have inaugurated an Integrated Development and Rehabilitation Center, equipped with special sports facilities, teaching tools, games as well as computers and Orange internet connection. The Center will enable local population, including around 180 children and young adults with disabilities, to have individual training with the help of field specialists, to improve their health and support the education process as well as get professional/vocational education.. The center has been opened in partnership with “Astghavard” Disabled children parents NGO.
On the same day, representatives of Orange Foundation also visited Akounk village, where a community computer room has been equipped in partnership with Shen NGO. The newly opened center is equipped with Orange MyFi 3G router, which allows up to 21.6Mbps download speed, as well as computers, printer and furniture. Special educational computer courses will be provided to further promote the use of Internet and make Internet services more available for the inhabitants of the village. It is already the 23rd computer rooms established in different rural communities.