17:07 | 10.09.14 | Նորություններ | 2647
Մեկնարկում է Beeline-ի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի համատեղ «Գիտելիք` հանուն բարեկեցության» ծրագիրը
Beeline-ը եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամը հայտարարել են համատեղ  «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի մեկնարկի մասին:
Ծրագրի նպատակն է ներառական կրթության զարգացումը Հայաստանի մարզերում և Երևանում: Ծրագրի շրջանակում Երևանի, Արարատի ու Կոտայքի մարզերի 6 կրթական հաստատությունում կիրականացվեն ներառական կրթության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր: Ներառական կրթությամբ զբաղվող մասնագետները կանցնեն վերապատրաստում, մասնագիտական սենյակները կզինվեն հատուկ զարգացնող խաղերով և գրականությամբ, կստեղծվեն երեխաների զարգացման Beeline անկյուններ, երեխաներին կտրամադրվեն Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից արտադրված զարգացնող խաղալիքներ:
«Մենք կարևորում ենք Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ հաջող համագործակցությունը և հավատացած ենք, որ այս ծրագիրը նույնպես կօգնի երեխաներին փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը: Հատուկ կարիքներով երեխաների համար համապատասխան ուսումնական պայմանների ապահովումը և ներառական կրթության որակի բարձրացումն առանցքային նշանակություն ունեն նրանց մտավոր ներուժի զարգացման համար: Սա իր հերթին ստեղծում է ինքնադրսևորման ավելի լայն հնարավորություններ երեխաների համար և նպաստում նրանց ինտեգրմանը հասարակություն», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր Տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Beeline-ը համագործակցում է Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ  2011 թվականի ապրիլից։ Համագործակցության շրջանակում ստեղծվել է հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաներից և հանրակրթական դպրոցներում սովորող երեխաներից բաղկացած «Մենք ենք» թատերախումբը: Թատերախմբի սաների համար անց են կացվում հատուկ միջոցառումներ և արտ–թերապիայի դասընթացներ, որոնք նպաստում են հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների ինտեգրմանը հասարակություն։

17:07 | 10.09.14 | Новости | 2685
Целью проекта является развитие инклюзивного образования в столице и марзах Армении. В рамках проекта в 6 учебных заведениях Еревана, а также Араратского и Котайкского марза будут осуществлены мероприятия, направленные на развитие инклюзивного образования в стране.
Специалисты, занимающиеся инклюзивным образованием, пройдут курсы повышения квалификации, специализированные комнаты в учебных заведениях будут оснащены соответствующими развивающими играми и литературой. Для детей будут созданы уголки развития Beeline и розданы развивающие игрушки, производимые Фондом детского развития.
«Мы очень ценим опыт удачного сотрудничества с Фондом детского развития и верим, что наш очередной проект также поможет детям изменить свою жизнь к лучшему. Создание соответствующих условий обучения детей и повышение уровня инклюзивного образования имеют ключевое значение для умственного и физического развития детей с особыми потребностями. Этот комплексный подход поможет их интеграции в общество и создаст более широкие возможности для самореализации», - отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Beeline сотрудничает с Фондом детского развития с апреля 2011 года. В рамках сотрудничества была создана детская театральная труппа «Мы», состоящая из детей с особыми потребностями и детей из общеобразовательных школ. Для школьников регулярно проводятся специальные мероприятия и уроки арт-терапии, помогающие развитию их умственных и физических способностей.