17:13 | 24.10.14 | Նորություններ | 5108
Հայաստանի ՄՌ ասոցիացիայի և «Կասկադ Քնսալթընթս» ընկերության կողմից կազմակերպվող ամենամյա համաժողովը նպատակ ունի ուսումնասիրելու տարածաշրջանի արդի ՄՌ մարտահրավերները և ներկայացնելու դրանց հնարավոր լուծումները: Ավանդական դարձած համաժողովում այս տարի ներկայացվել են ՄՌ համաշխարհային չափորոշիչները, ուսումնասիրության արդյունքները և տարածաշրջանում ՄՌ մասնագիտության նկատմամբ որակական որոշակի պահանջներ ներկայացնելու անհրաժեշտությունը:
Համաժողովում հետաքրքիր ելույթներով են ներկայացել տարածաշրջանի ՄՌ առաջատար մասնագետները, ինչպես նաև Եվրոպական ՄՌ ասոցիացիայից (EAPM), ՄՌ սերտիֆիկացման ինստիտուտից (HRCI), «Մայլսթոնս («Milestones») և «Թոմ Հանթ» («Tom Hunt») ընկերություններից հրավիրված հատուկ հյուրերը:
Տարածաշրջանում ՄՌ մասնագիտության ստանդարտացմանն ուղղված այս համաժողովում ՄՌ սերտիֆիկացման ինստիտուտի հետ կնքվել է համագործակցության պայմանագիր, ինչը հայաստանցի մասնագետներին հնարավորություն կընձեռի ստանալու միջազգային ճանաչում և հեղինակություն վայելող` Մարդկային ռեսուրսների բիզնես մասնագետի (HRBP), Մարդկային ռեսուրսների կառավարիչի (HRMP) և այլ մասնագիտական որակավորումներ:
Պայմանագիրը նախատեսում է նաև ՄՌ որակավորման քննության նախապատրաստման դասընթացներ, որոնք իրականացնելու են ՄՌ սերտիֆիկացման ինստիտուտի պաշտոնական գործընկերը` «Կասկադ Քնսալթընթս» ընկերությունը: Դասընթացները կազմակերպվելու են՝ ՄՌ սերտիֆիկացման պլանավորման ընկերության (HRCP) նյութերով և ծրագրով:
«Այսօր կարող ենք վստահությամբ նշել, որ Մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում հստակ դինամիկա է նկատվում ինստիտուցիոնալացման, համակարգման և կազմակերպությունում ՄՌ դերի արժևորման առումով, և ժամանակն է, որ լինեն հստակ չափորոշիչներ ՝ «միևնույն ալիքի վրա լինելու» և համաշխարհային միտումներին համընթաց քայլելու համար»,-ասել է Հայաստանի ՄՌ ասոցիացիայի նախագահ, «Կասկադ Քնսալթընթս» ընկերության տնօրեն Արփի Կարապետյանը:
Համաժողովի գլխավոր հովանավորը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է, իսկ բրոնզե հովանավորը՝ «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ընկերությունը:
«Հաճելի է արձանագրել, որ տարեցտարի ավելանում է նույն նպատակի շուրջը համախմբվելու ցանկություն ունեցող ընկերությունների թիվը: Աշխատավայրում մարդկային ռեսուրսների վարչության կարևոր դերակատարումը լուրջ հիմք է առողջ միջավայր ձևավորելու հարցում: Այս համաժողովը մասնագետների համար կարևոր հարթակ է` աշխատակիցների դերը գնահատելու, նրանց հուզող հարցերի լուծման ուղիները գտնելու և աշխատանքային հաճելի միջավայր ձևավորելու համար: Բոլորին մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համաժողովի ձեռքբերումներից մեկն էլ համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում Եվրոպական ՄՌ ասոցիացիային (EAPM) անդամակցելու հնարավորությունն է, որը հայաստանցի ՄՌ մասնագետների համար դուռ կբացի դեպի մասնագիտական աղբյուրները` դառնալով փորձի փոխանակման նոր հարթակ։

17:13 | 24.10.14 | News | 5059
The annual conference organized by the Human Resource Association of Armenia and Cascade Consultants aims at exploring the current challenges of the region in Human Resources area and offering their potential solutions. At the conference, which has already become traditional, the participants discussed the international HR standards, research findings and the need for development of the professional requirements in HR area.
Leading HR professionals of the region, as well as special guests representing the European HR Association (EAPM), the HR Certification Institute (HRCI) and the “Tom Hunt” Company made interesting presentations at the conference.
At this standardization conference a cooperation agreement was signed with the HR Certification Institute which will allow Armenian professionals of the area to receive qualifications such as HR Business Professional (HRBP) and HR Manager (HRMP), which have international acknowledgment and are highly respected.
The agreement also implies providing trainings for the HR qualification tests/exams, which will be conducted by Cascade Consultants, the official partner of the HR Certification Institute. The trainings will be conducted using the materials and programs and curriculum of HRCP.
“Today we can be confident that there is a special dynamics observed in HR management in terms of institutionalization, coordination and increase of HR role in organizations, and definitely the time has come to have certain standards to be on the same line with the international trends and to move forward the same direction,” said Arpi Karapetyan, the President of the HR Association of Armenia and Director of Cascade Consultants.
The General Sponsor of the conference is VivaCell-MTS; the bronze sponsor is “Dundee Precious Metals Kapan”.
“I state with pleasure that the number of companies willing to unite under the same cause grows year by year. The Human Resources department has a serious role in forming a healthy working environment. This conference is an important platform for professionals to appreciate the value of employees, find solutions to the problems concerning them and ways to turn the workplace into a pleasurable working environment. I wish you good luck in your undertakings,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
One of the achievements of this conference is the possibility to join the European HR Association (EAPM) within short period, which will provide lots of opportunities to HR professionals in Armenia and will ensure an access to professional resources creating a new platform for sharing experiences.