13:06 | 02.02.15 | Նորություններ | exclusive 5773
Ask On’Fly հավելվածը կօգնի անծանոթ միջավայրում գտնել անհրաժեշտ բոլոր մոտակա օբյեկտները՝ ժամանցի վայր, մատչելի եւ որակյալ հագուստի խանութ եւ այլն:
Android-ի համար նախատեսված այս հավելվածը պատրաստել են ծրագրավորող Մինաս Քեշիշյանը եւ բիզնես մարքեթինգի մասնագետ Դավիթ Խաչատրյանը՝ «ՄԻԿ աքսելերացիա» ծրագրի շրջանակում:
Մինաս Քեշիշյանը եւ Դավիթ Խաչատրյանը Itel.am-ին պատմել են, որ հավելվածի ստեղծման գաղափարը ծագել է անցած տարվա դեկտեմբերին, երբ իրենք որոշել են մասնակցել «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» հիմնադրամի կազմակերպած ծրագրին:
Ask On’Fly-ը մշակվել է երեք շաբաթում: Հեղինակները նշում են սակայն, որ այն պարբերաբար թարմացվելու է եւ համալրվելու նոր գործառույթներով:
Անդրադառնալով շուկայում առկա համանման հավելվածներին՝ Մինաս Քեշիշյանն ընդգծում է. «Foursquare-ով, օրինակ, կարող ես ինչ որ վայրեր գտնել, բայց այնտեղ ամեն ինչ չէ, որ նշվում է:  Հնարավոր է հագուստի խանութ գտնես, որտեղ բարձր գներ լինեն կամ անորակ արտադրանք: Եվ միգուցե դրանից 10 մետր այն կողմ մեկ այլ ավելի հարմար խանութ կա, որը Foursquare-ը չի նշում: Ask On’Fly-ը տեղացիների խորհրդով կօգնի գտնել այդ երկրորդ՝ ավելի հարմար խանութը»:
Հավելվածում հարցերը կարող են ուղղվել ցանկացած լեզվով, թեեւ ինտերֆեյսն այս պահին միայն անգլերեն է: Ask On’Fly-ը հնարավորություն է տալիս նաեւ նախընտրած հեռավորության շառավղով տեսնել այլ օգտատերերի հարցերը: Հարց ուղղելու համար Facebook-ի օգտահաշվի միջոցով պետք է մուտք գործել հավելված. հարցի տրման պահին քարտեզի վրա կնշվի ձեր ստույգ աշխարհագրական դիրքը:

13:06 | 02.02.15 | News | exclusive 5661
Ask On’Fly app will help find all nearby objects – places to hang out, high-quality and affordable clothing stores, etc. – in a new environment.
This Android-based app was developed by programmer Minas Keshishyan and business marketing expert Davit Khachatryan within “MIC Acceleration” program.
Minas Keshishyan and Davit Khachatryan told Itel.am that the idea of the app occurred to them last December when they decided to take part in the program organized by Microsoft Innovation Center Armenia.
It took three weeks to develop Ask On’Fly. However, the authors noted it will be regularly updated and will be armed with new functions.
Touching upon suchlike apps in the market, Minas Keshishyan stressed: “For example, you can find places on Foursquare but it does not mention everything. You might find a clothing store which offers high prices or low-quality clothes. And it is likely, there is another store, just 10 meters from there, which Foursquare does not mention. Ask On’Fly will help find the second, more suitable one, upon the recommendation of the locals”.
The app allows to ask questions in any language; at the moment, however, the interface, is only in English. Ask On’Fly also allows to see the questions asked by other users at your preferred radius. To ask a question, users should sign in the app via their Facebook – once you ask the question the app will mention your exact geographical location.