16:02 | 12.02.15 | Նորություններ | 4994
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ BirthLink ՀԿ-ի ներկայացուցիչ նեոնատոլոգ Արշակ Ջերջերյանն այցելել են Հրազդան քաղաքի բժշկական կենտրոնի ծննդատուն:
Ծննդատանը տրամադրվել են անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ տաքացուցիչ, շնչառական ֆունկցիայի կարգավորման սարք, թթվածնային թերապիայի սարք, դեղնախտի վերահսկման սարք, ինչպես նաեւ երակային ներարկման պոմպ:
Բուժսարքավորման տրամադրմանը զուգահեռ շարունակվում է բուժանձնակազմի վերապատրաստումը եւ աջակցությունը:
«Կյանքի խորհուրդներից մեկը ժառանգ ունենալն է, որին փոխանցում ես քո արժեհամակարգը, ուղղություն ես ցույց տալիս նրան, նպաստում ես, որ զավակդ հասարակության արժանի անդամ դառնա` հետագայում այդ ամենն արդեն իր ժառանգին փոխանցելու համար: Սա է յուրաքանչյուր ընտանիքի երազանքը, եւ դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպիսի ծանր ապրումներ են ունենում այն ծնողները, ում երեխան առողջական խնդիրներով է ծնվում: Նման դեպքերում շատ բան կախված է ժամանակին ցուցաբերած բժշկական օգնությունից: Սակայն, նույնիսկ ամենաբարձր որակավորմամբ բժիշկը կարող է անզոր լինել, եթե իր տրամադրության տակ չլինեն համապատասխան սարքավորումներ: Անհեթեթ կլինի, եթե երեխայի կյանքը չհաջողվի փրկել` անհրաժեշտ սարքավորումների բացակայության պատճառով միայն: BirthLink-ի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրի նպատակը հենց այդ ռիսկերի կրճատումն է»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարի լրանում է BirthLink ՀԿ-ի եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության յոթերորդ տարին: Ծրագրի շրջանակում Երեւանի 12 եւ Հայաստանի 7 մարզերի 23 նորածնային բաժանմունք ստացել են նորածնային խնամքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ: Ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է մոտ 535 մլն դրամ:

16:02 | 12.02.15 | Новости | 4979
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и представитель общественной организации BirthLink неонатолог Аршак Джерджерян посетили родильное отделение медицинского центра города Раздан.
Родильному отделению переданы обогреватель, аппараты респираторной и кислородной терапии, устройство по обеспечению контроля над гепатитом, а также помпа для введения внутривенных инъекций.
Параллельно с предоставлением оборудования осуществляется процесс переподготовки медперсонала.
«В жизни важно иметь наследников, чтобы передавать им свою систему ценностей, направлять, помогать, чтобы твой ребенок стал достойным членом общества, а в будущем передал все то же самое своим потомкам. Это мечта каждой семьи, и несложно представить, как тяжело переживают родители, дети которых при рождении имеют проблемы со здоровьем. В подобных случаях многое зависит от оказанной медицинской помощи. Однако даже врач самой высокой квалификации может оказаться бессильным, если у него под рукой не окажется необходимого оборудования. Нелепо было бы, если бы жизнь ребенка не удалось спасти только лишь из-за нехватки оборудования. Цель программы, осуществляемой совместно с BirthLink, заключается именно в сокращении подобных рисков», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В этом году исполняется 7 лет сотрудничеству ВиваСелл-МТС и организации BirthLink, направленному на улучшение ухода за детьми, рожденными прежде срока, и сокращение детской смертности.
Программа стартовала в 2008 году и по сей день затронула родильные отделения 12 больниц Еревана и 23 больниц в семи областях страны. В целом ВиваСелл-МТС выделил на осуществление программы порядка 535 млн. драмов.