10:12 | 14.02.15 | Հոդվածներ | exclusive 32553
Հայ ծրագրավորողների մշակած Zangi հավելվածը հնարավորություն է տալիս նույնիսկ շատ թույլ ինտերնետի դեպքում բարձրորակ վիդեո եւ աուդիո զանգեր իրականացնել, փոխանակվել ինտերակտիվ հաղորդագրություններով, լուսանկարներով եւ տեսանյութերով:
Այն հասանելի է Android եւ iOS համակարգերով աշխատող մոբայլ սարքերի համար:
Zangi-ի հիմնադիր Վահրամ Մարտիրոսյանը Itel.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ հավելվածի ստեղծման գաղափարն առաջացել է շուրջ 5 տարի առաջ, երբ սմարթֆոնների «հեղափոխությունը» դեռ նոր էր սկսվում:
«Չորս տարի շարունակ զարգացրել ենք Zangi-ն: Այդ ժամանակ Viber-ը եւ Tango-ն նոր էին շուկա մտել, իսկ Skype-ը մոբայլ սարքերով չէր աշխատում: Որոշեցինք հեռահաղորդակցության նոր տեսակի օպերատոր ստեղծել: Ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի թիմը գիտելիք եւ փորձ ձեռք բերի, իսկ ավելի ուշ սկսեցինք դիմել ֆինանսավորման տարբեր աղբյուրների: Արտասահմանից պատվերներ էինք ստանում, որին զուգահեռ նաեւ թիմն էր ավելանում: Այդ ընթացքում մեկնարկի համար անհրաժեշտ որոշակի գումար հավաքվեց»,- պատմում է նա:
Վահրամ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այսօր իրենք տեսազանգերի որակի տեսանկյունից համարվում են համաշխարհային առաջատարներից մեկը:
«Skype-ին, օրինակ, բազմաթիվ ֆիզիկական բնորոշիչներով գերազանցում ենք: Տեսազանգերի ոլորտում աշխարհում առաջինն ենք մոբայլ սարքերի վրա կիրառում 720p ստանդարտը: Օրինակ, Skype-ի պարագայում մինչ օրս կիրառվում է 480p-ն»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ի տարբերություն Viber-ի ու մյուս հավելվածների՝ իրենք ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում ոչ թե զվարճանքի, այլ հարմարավետության գործառույթի վրա:
Zangi-ի ստեղծողները փորձում են նաեւ նորարարություններով հանդես գալ: Դրանցից է, օրինակ, ձախլիկների համար նախատեսված ստեղնաշարի գործառույթը, որը հավելվածից օգտվելն ավելի հեշտ է դարձնում:
Մի քանի ամսից պատրաստ կլինի նաեւ Zangi-ի համակարգչային տարբերակը:
Ներկայում Zangi-ն արտոնագրման գործընթացում է: Փետրվարի վերջին Սիլիկոնյան հովտում այն ներկայացվելու է մի շարք միջազգային ներդրողների եւ ընկերությունների:

Основатель Zangi Ваграм Мартиросян
Приложение Zangi, разработанное армянскими программистами, позволяет выполнять видео и голосовые звонки высокого качества, обмениваться интерактивными сообщениями, фотографиями и видеозаписями даже при очень слабом интернет-соединении. Приложение доступно для мобильных устройств, работающих на основе операционных систем Android и iOS.
Основатель Zangi Ваграм Мартиросян в беседе с Itel.am рассказал, что идея создания приложения родилась примерно 5 лет назад, когда «смартфоновая революция» только начиналась.
«Четыре года подряд мы развивали Zangi. Тогда Viber и Tango только выходили на рынок, а Skype не работал на мобильных устройствах. Мы решили создать телекоммуникационный оператор нового типа. Потребовалось время, чтобы команда могла набраться нужных знаний и опыта, а позднее мы стали обращаться к различным источникам финансирования. Мы получали заказы из-за рубежа, параллельно с этим росла команда. В этот период накопилась определенная сумма, необходимая для старта», - рассказал он.
По словам Ваграма Мартиросяна, с точки зрения качества видеозвонков сегодня они считаются одним из лидеров в мире.
«Мы, например, превосходим Skype по множеству физических характеристик. В области видеозвонков мы стали первыми в мире, кто использует стандарт 720p для мобильных устройств. К примеру, Skype до сих пор использует 480p», - сказал он.
По его словам, в отличие от Viber и других приложений, они больше внимания уделяют функциям, связанным не с развлечениями, а с удобством.
Создатели Zangi стараются также вносить инновации. Среди них, например, функция клавиатуры для левшей, что упрощает использование приложения.
Через несколько месяцев будет готова также компьютерная версия Zangi. В настоящее время Zangi находится на стадии лицензирования. В конце февраля приложение будет демонстрироваться международным инвесторам и компаниям в Силиконовой долине.