10:12 | 14.02.15 | Հոդվածներ | exclusive 32553
Հայ ծրագրավորողների մշակած Zangi հավելվածը հնարավորություն է տալիս նույնիսկ շատ թույլ ինտերնետի դեպքում բարձրորակ վիդեո եւ աուդիո զանգեր իրականացնել, փոխանակվել ինտերակտիվ հաղորդագրություններով, լուսանկարներով եւ տեսանյութերով:
Այն հասանելի է Android եւ iOS համակարգերով աշխատող մոբայլ սարքերի համար:
Zangi-ի հիմնադիր Վահրամ Մարտիրոսյանը Itel.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ հավելվածի ստեղծման գաղափարն առաջացել է շուրջ 5 տարի առաջ, երբ սմարթֆոնների «հեղափոխությունը» դեռ նոր էր սկսվում:
«Չորս տարի շարունակ զարգացրել ենք Zangi-ն: Այդ ժամանակ Viber-ը եւ Tango-ն նոր էին շուկա մտել, իսկ Skype-ը մոբայլ սարքերով չէր աշխատում: Որոշեցինք հեռահաղորդակցության նոր տեսակի օպերատոր ստեղծել: Ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի թիմը գիտելիք եւ փորձ ձեռք բերի, իսկ ավելի ուշ սկսեցինք դիմել ֆինանսավորման տարբեր աղբյուրների: Արտասահմանից պատվերներ էինք ստանում, որին զուգահեռ նաեւ թիմն էր ավելանում: Այդ ընթացքում մեկնարկի համար անհրաժեշտ որոշակի գումար հավաքվեց»,- պատմում է նա:
Վահրամ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այսօր իրենք տեսազանգերի որակի տեսանկյունից համարվում են համաշխարհային առաջատարներից մեկը:
«Skype-ին, օրինակ, բազմաթիվ ֆիզիկական բնորոշիչներով գերազանցում ենք: Տեսազանգերի ոլորտում աշխարհում առաջինն ենք մոբայլ սարքերի վրա կիրառում 720p ստանդարտը: Օրինակ, Skype-ի պարագայում մինչ օրս կիրառվում է 480p-ն»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ի տարբերություն Viber-ի ու մյուս հավելվածների՝ իրենք ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում ոչ թե զվարճանքի, այլ հարմարավետության գործառույթի վրա:
Zangi-ի ստեղծողները փորձում են նաեւ նորարարություններով հանդես գալ: Դրանցից է, օրինակ, ձախլիկների համար նախատեսված ստեղնաշարի գործառույթը, որը հավելվածից օգտվելն ավելի հեշտ է դարձնում:
Մի քանի ամսից պատրաստ կլինի նաեւ Zangi-ի համակարգչային տարբերակը:
Ներկայում Zangi-ն արտոնագրման գործընթացում է: Փետրվարի վերջին Սիլիկոնյան հովտում այն ներկայացվելու է մի շարք միջազգային ներդրողների եւ ընկերությունների:

Zangi Founder Vahram Martirosyan
Zangi app developed by Armenian programmers enables making video and audio calls even in case of low internet speeds, exchange interactive messages, photos and videos. It’s available for mobile devices based on Android and iOS operation systems.
Zangi Founder Vahram Martirosyan said in his interview to Itel.am that they came up with the idea of the app 5 years ago when the smartphone “revolution” was still beginning.
“Over 4 consecutive years, we have been developing Zangi. At that time, Viber and Tango just entered the market and Skype didn’t work on mobile devices. We decided to develop a new type of telecommunication operator. Time was required for our team to gain knowledge and experience. Later, we started applying for various funding sources. We got orders from abroad as our team was growing. Over that period, we raised some money for the start”, he said.
According to Vahram Martirosyan, they are one of the world leaders in terms of quality of video calls.
“For instance, we leave behind Skype by various physical features. In the domain of video calls, we are the first in the world that uses the 720p standard on mobile devices. For example, Skype has applied 480p up to now”, he said.
According to him, unlike Viber and other apps, they focus more on convenience than entertainment. Zangi developers try to come up with innovations. The function of a keyboard for left-handed persons is one of the options, for instance.
Zangi computer version will be available in a few months. Presently, Zangi is in being licensed. In late February, it will be presented to a number of international investors and companies at the Silicone Valley.