09:00 | 18.04.15 | Հոդվածներ | exclusive 8134
Sphere. Մոբայլ հավելվածը հնարավորություն է տալիս անծանոթ միջավայրում կողմնորոշվել՝ մոտակայքում գտնվող մարդկանց օգնությամբ:
Այն հասանելի է Android սարքերի համար: Մոտ մեկ ամսից պատրաստ կլինի iOS տարբերակը:
Հավելվածը ստեղծել են Մինաս Քեշիշյանը եւ Դավիթ Խաչատրյանը:
Վերջինս 2012թ. Իսրայելից հայրենիք էր վերադարձել: Տեսնելով այստեղ ստարտափներին ցուցաբերվող աջակցությունը, որոշում է մնալ եւ շարունակել գործունեությունը հայրենիքում:
«Ցանկանում էի ստեղծել սոցիալական ցանց, որը ոչ թե մարդկանց կբաժաներ խմբերի, ինչպես օրինակ՝ ընկերներ, ընկերների ընկերներ, այլ ուղղակի կմիավորեր նրանց մի հարթակում, որի միջոցով նրանք կկարողանային լուծել իրենց խնդիրները կամ ստանալ իրենց հարցերի պատասխանը»,- Itel.am-ին պատմում է Դավիթ Խաչատրյանը:
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում նա ծանոթանում է Մինաս Քեշիշյանի հետ, եւ որոշում են գաղափարը միասին իրագործել: Այդ նպատակով դիմում են «ՄԻԿ Աքսելերացիա» ծրագրին։
Հավելվածն այս պահին ունի շուրջ 500 ակտիվ օգտատեր:
Sphere-ի հիմնադիրները ծրագրի ընթացքում կարողացել են կապեր հաստատել տարբեր երկրների ստարտափների, հայտնի մասնագետների հետ, կարծիքներ լսել իրենց հավելվածի մասին։
«Այս պահին թիմ ստեղծելու նպատակով փորձում ենք ֆինանսավորում գտնել: Օրեցօր հավելվածի վրա աշխատանքի ծավալներն ավելանում են, եւ արդեն դժվար է երկուսով այն կառավարելը: Թիմը, որը նախատեսում ենք ստեղծել, կապահովի հավելվածի կանոնավոր զարգացումը»,- նշում է Դավիթ Խաչատրյանը:

09:00 | 18.04.15 | Articles | exclusive 8092
Sphere: Sphere mobile app enables to orient in an alien environment, with the help of people around you.
It is available for Android-based devices. The iOS version will be released in around a month.
The app was developed by Minas Qeshishyan and Davit Khachatryan.
Having returned from Israel to Armenia in 2012 and seeing the support provided to local startups, Davit Khachatryan decided to stay in Armenia and continue his career in his motherland.
“I always wanted to create a social network, which would not just divide people into groups, like friends or friends of friends but would connect people, and thus, help them with their issues and enquires,” Davit Khachatryan told Itel.am.
In the premises of Microsoft Innovation Center he got acquainted with Minas Qeshishyan and told him about his idea. To turn the idea into reality they decided to apply for the “MIC Acceleration” program.
The app already has more than 500 active users.
Through the program, the founders of Sphere made connections with various startups in many countries, got acquainted with well-known specialists and received their feedback.
“To set up a team, we are currently seeking funding. The efforts the app requires increase on daily basis and therefore it’s getting harder for us two to manage it. The team we are planning to set up will ensure the regular development of the app,” noted Davit Khachatryan.
It should be noted that initially the app was named Ask On’Fly. Itel.am’s article on it is available here.