08:45 | 16.05.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 182413
Մայիսի 11-12-ը Երեւանում անցկացվել է ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցի կազմակերպած «Թվանշային դիվանագիտություն. հեռանկարներ ու մարտահրավերներ» համաժողովը, որին մասնակցել է ավելի քան 70 դիվանագետ ու գիտնական 25 երկրից:
Համաժողովի շրջանակում Itel.am-ը բառացիկ զրույց է ունեցել «Twitter դիվանագետների համար» գրքի հեղինակ, Վաշինգտոնում Իտալիայի դեսպանատան մամուլի հարցերով կցորդ Անդրեաս Սանդրեի հետ: Ստորեւ ներկայացնում ենք զրույցի առավել ուշագրավ հատվածները:
Թվանշային դիվանագիտությունը ես դիտարկում եմ մի քանի տեսանկյունից: Ակնհայտորեն, Թվանշային դիվանագիտության ամենաակնառու հատվածը սոցիալական մեդիաներն են՝ Facebook-ը, Twitter-ը, ինչպես նաեւ LinkedIn-ը: Սակայն մենք պետք է շարունակենք փորձարկումները՝ տեսնելու, թե ինչպես կարելի է դրանք լավագույնս օգտագործել: Օրինակ, ԱՄՆ-ում կա մի քանի դեսպանություն, որոնք ակտիվորեն աշխատում են այնպիսի հարթակներում, ինչպիսիք են BuzzFeed-ն ու Snapchat-ը՝ դրանք դիտարկելով որպես Twitter-ի ու Facebook-ի սահմաններից դուրս գալու միջոց:
************
Թվանշային դիվանագիտությունը ոչ միայն սոցիալական ցանցերն են, այլեւ նորարարությունները, գաղափարների մեջ կատարվող ներդրումները, քանի որ հենց դրանք են առաջընթացի շարժիչ ուժերը: Տեխնոլոգիաների շնորհիվ երիտասարդ դիվանագետները կկարողանան դիվանագիտական պրակտիկայում նոր գաղափարներ կիրառել: Թվանշային դիվանագիտությունը նաեւ համակարգի «փլուզում» է: Սովորաբար «փլուզումը» բացասական երեւույթ է, սակայն եթե այն դիտարկենք նորարարության տեսակետից, ապա դրական երանգ է ստանում: Դա նաեւ նշանակում է, որ դասեր են քաղվում սխալներից ու ձախողումներից:
Ինչպես եւ դասական դիվանագիտության մեջ, սոցիալական մեդիաներում կարելի է սխալ արտահայտվել, կամ որեւէ բան հնարավոր է՝ սխալ ընկալվի: Մենք պետք է երկու անգամ մտածենք ցանկացած բան հրապարակելուց առաջ: Օրինակ, իմ ընկերը, որն աշխատում էր Եգիպտոսի դեսպանատանը, հեղափոխության ու ամենամեծ քաոսի օրերին հրապարակել էր դեսպանությունում ընթրիքի մի լուսանկար: Իտալացի բլոգերներից մեկը նկատել էր նկարը, եւ այն արագորեն տարածվել էր համացանցում: Մեկնաբանություններ էին արվում, որ դիվանագետն իր անմիջական պարտականությունները կատարելու, իտալական համայնքին աջակցելու ու Կահիրեում տեղի ունեցող դեպքերի մասին օպերատիվ տեղեկատվություն հայտնելու փոխարեն զվարճանում է դեսպանատանը: Սակայն դա զվարճանքի հետ որեւէ կապ չուներ. լուսանկարի հիմնական գաղափարն այն էր, որ անգամ նման քաոսային իրավիճակում պետք է հնարավորինս պահպանել սառնասրտությունն ու լավատեսությունը: Այնպես որ, պետք է զգույշ լինել:
Հարկավոր է ուշադրություն դարձնել վիճակագրությանը: Դա կարեւոր է, քանի որ հնարավորություն է տալիս հասկանալ, որքան «հեռու է գնում» ձեր հաղորդագրությունը: Դուք կարող եք սովորել այն մարդկանցից, որոնք «հետեւում են» ձեզ: Եվ սա միայն միջազգային հարաբերություններին չի վերաբերում:
Կարեւոր է նաեւ անձամբ օգտագործել սոցիալական մեդիաները: Քանի որ մարդկանց հետաքրքիր է, թե ինչով է զբաղվում դեսպանը գրասենյակից ու աշխատանքային պայմաններից դուրս: Այնպես որ, «մարդկային» կողմը նույնպես կարեւոր է, եւ այդ իմաստով պետք է օրինակ վերցնել հայտնի աստղերից: Հակառակ դեպքում՝ դուք հաջողակ չեք լինի, դուք միայն չոր պաշտոնական հաղորդագրություններ եք հրապարակելու՝ իրական ներգրավվածություն ստեղծելու փոխարեն:
Համաժողովում իր ելույթի ընթացքում Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը կատակեց, որ ԵՄ-ն նույնպես ունի ակտիվ օգտահաշիվներ սոցիալական մեդիաներում, սակայն դրանք այնքան շատ տարածում չունեն, ինչպես Քիմ Քարդաշյանի էջերը: Երբեմն Թվանշային դիվանագիտությունը հաջողության հարց է: Օրինակ, Քիմ Քարդաշյանի այցը Հայաստան մեծ ուշադրություն գրավեց Ցեղասպանության ու 100-րդ տարելիցի թեմաների հանդեպ: Այդ մակարդակի ուշադրություն երբեք չէր լինի, եթե Քարդաշյանը չայցելեր Հայաստան:
Հայաստանն ու այլ փոքր եւ ոչ այդքան փոքր երկրները չեն կարող մեծ ուշադրություն գրավել առանց նման հաջողության: Որոշ մարդիկ դա անվանում են «փոքրիկ հրաշք»: Այն փաստը, որ Քիմ Քարդաշյանն այստեղ էր 100-րդ տարելիցից 10 օր առաջ, նման «հրաշքի» օրինակ է, որովհետեւ, եթե դուք նայեք սոցիալական ցանցերի վիճակագրությանը, ապա կտեսնեք, թե Հայաստանն ինչպիսի մեծ թռիչք կատարեց իր հանդեպ ուշադրության առումով: Քիմ Քարդաշյանի նման աստղերը շատ կարեւոր են Թվանշային դիվանագիտության կիրառման հարցում, եւ ձեր բախտը բերել է, որ աշխարհի ամենահայտնի դեմքերից մեկը ձեր հայրենակիցն է:

08:45 | 16.05.15 | Интервью | exclusive 182479
11-12-го мая в Ереване состоялась организованная Дипломатической академией МИД Армении конференция «Цифровая дипломатия: перспективы и вызовы», в которой приняли участие более 70 дипломатов и ученых из 25 стран мира.
В рамках конференции Itel.am провел интервью с автором книги “Twitter для дипломатов” and “Цифровая дипломатия”, пресс-атташе посольства Италии в Вашингтоне Андреасом Сандрe. Представляем наиболее интересные отрывки беседы.
Я рассматриваю цифровую дипломатию с нескольких ракурсов. Очевидно, что наиболее заметной частью цифровой дипломатии являются социальные медиа - Facebook и Twitter, а также LinkedIn. Но мы должны продолжать экспериментировать, чтобы увидеть, как лучше всего их можно использовать. Например, есть несколько посольств, особенно в Соединенных Штатах, которые активно работают на таких площадках, как BuzzFeed и Snapchat, рассматривая их как путь расширения за пределы Twitter и Facebook.
************
Цифровая дипломатия это не только социальные сети, это также инновации и инвестирование в идеи, потому что именно идея являются двигателями прогресса. Благодаря технологиям, молодые поколения дипломатов могут привносить свежие идеи в дипломатическую практику. Это также о разрушении системы. В общем, разрушение – отрицательное явление, но если рассматривать ее с точки зрения инноваций, то это позитивное явление. Это также означает извлекать уроки из провалов и ошибок.
Также как и в традиционной дипломатии, в социальных медиа вы можете сказать что-то неверное, или что-то, что будет неверно интерпретировано. Мы должны думать дважды перед тем, как что-то публиковать. Например, мой друг, работавший в посольстве в Египте в дни революции и наибольшего хаоса, опубликовал фотографию с ужина. Итальянский блоггер заметил это и снимок быстро распространился по сети с комментариями о том, что вместо того, чтобы заниматься своими прямыми обязанностями, вместо того, чтобы помогать итальянской общине связываться со своими родственниками и оперативно информировать о происходящем в Каире, дипломат развлекается в посольстве. Но это не было развлечением, подтекстом снимка на самом деле было то, что необходимо пытаться насколько возможно сохранять хладнокровие и оптимизм в хаотичной обстановке. Так что следует быть осторожным.
Следует обращать внимание на статистику. Это важно, поскольку предоставляет возможность понять насколько далеко идет ваше сообщение. Вы также можете учиться от людей, кто пишет вам или является вашим фолловером. И это относится не только к сфере международных отношений.
Также важно лично использовать социальные медиа. Это важно, поскольку людей интересует то, чем посол занимается вне офиса и рабочей обстановки. Так что “человеческая” сторона очень важна, и в этом плане можно брать пример с известных “звезд”. В противном случае вы не будете очень успешным, вы просто будете публиковать сухие официальные сообщения, вместо реального вовлечения.
В ходе своего выступления на конференции, глава делегации ЕС в Армении пошутил, что у Евросоюза также есть активные аккаунты в социальных медиа, несмотря на то, что они не так популярны, как аккаунты Ким Кардашян. Иногда цифровая дипломатия – это удача. Например, визит Ким Кардашян в Армению привлек очень большое внимание к теме Геноцида и Столетия. Внимание, уровня которого никогда бы не было без визита Кардашян в Армению.
Армения и другие маленькие и не только маленькие страны никогда не смогут привлечь огромного внимания без такого рода удачи. Некоторые люди называют это “маленькой магией”. Тот факт, что Ким Кардашян была здесь за 10 дней до Столетия, является примером такой “магии”, потому что, если вы посмотрите на цифры в соцсетях, то увидете какой гигантский скачок внимания к Армении. Звезды наподобие Ким Кардашян очень полезны в процессе использования цифровой дипломатии, и вам повезло, что одна из самых крупных знаменитостей в мире – ваша соотечественница.