17:17 | 27.05.15 | Նորություններ | 5889
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) համագործակցության արդյունքում բացվել է թվով յոթերորդ ստեղծագործարանը:
Նորարական տեխնոլոգիաներով՝ էլեկտրոնային գրատախտակով (smart board), ժամանակակից համակարգիչներով եւ շարժական հատուկ կահույքով հագեցած դասասենյակում սովորելու են Արմավիրի մարզի Գետաշեն գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտները:
«Երեխայի զարգացումը ձեւավորվում է ընտանիքում եւ շարունակվում դպրոցում: Այս երկու միջավայրերը պետք է լինեն այնքան նպաստավոր ու հաճելի, որպեսզի երեխայի միտքն առողջ զարգանա: Գեղեցիկ միջավայրը ստիպում է գեղեցիկ մտածել: Եթե արագ տեմպերով զարգացող աշխարհում առաջնորդվենք միայն տեխնոլոգիաների մրցավազքով՝ կկորցնենք ստեղծագործելու կարեւոր ունակությունը: Չթերագնահատելով այդ երկուսի դերը՝ մենք խրախուսում ենք ստեղծագործ մոտեցումը նաեւ նորարար տեխնոլոգիաների միջոցով»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Արդյունավետ այս համագործակցության արդյունքում COAF-ը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը յոթ ստեղծագործարան են բացել Հայաստանի տարբեր մարզերում: Կրթությունը կարեւոր հիմք է երեխաների կյանքի բարօրության, ինչպես նաեւ որպես անհատականություն՝ նրանց ձեւավորման եւ հետագա գործունեության համար», - ասել է COAF-ի գործադիր տնօրեն Անուշ Եդիգարյանը:
Ստեղծագործարանի զարգացման ծրագրին զուգահեռ` COAF-ը Գետաշենի միջնակարգ դպրոցում սկսել է իրականացնել նաեւ «Առողջ սնունդ» եւ «Աֆլատուն» ծրագրերը, ինչպես նաեւ հիմնադրել է թատրոն:

17:17 | 27.05.15 | Новости | 5890
В результате сотрудничества ВиваСелл-МТС и фонда Дети Армении (COAF) открылась седьмая по счету творческая лаборатория.
Класс, оборудованный инновационными технологиями - электронной доской (smart board), современными компьютерами и специальной передвижной мебелью - будут посещать ученики средней школы села Геташен Армавирской области.
«Развитие детей закладывается в семье и продолжается в школе. Эти две среды должны быть настолько благоприятными и приятными, чтобы мышление детей развивалось правильным путем. Красивое окружение заставляет думать красиво. Если в быстро развивающемся мире мы будем руководствоваться только технологической гонкой, то потеряем важную способность творить. Не недооценивая роль и того, и другого, мы поощряем творческий подход посредством инновационных технологий», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
«В результате эффективного сотрудничества COAF и ВиваСелл-МТС открылысь уже 7 творческих лабораторий в разных марзах Армении. Образование – важный фундамент для благополучия детей, а также формирования их индивидуальности и дальнейшей деятельности»,- сказала исполнительный директор COAF Ануш Едигарян.
Параллельно с программой творческого развития, COAF начал осуществлять в средней школе Геташена программы «Здоровое питание» и «Афлатун», а также основал театр.