16:44 | 14.07.15 | Նորություններ | 4989
Նախագիծը, որի շրջանակում Փանիկ գյուղի ավելի քան 200 ընտանիք մինչեւ տարվա վերջ բնամթերքը վերամշակելու եւ հավելյալ եկամուտ ապահովելու հնարավորություն կստանա, իրականացվում է Հայկական Միջմասնագիտական Միջազգային խմբավորման (G2iA), Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ տարածաշրջանի եւ Orange Հիմնադրամի համատեղ ջանքերով:
2014թ. մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում համայնքում արդեն հիմնվել է սպառողական կոոպերատիվ: Կաթնամթերքի արտադրամասը շուտով կհանձնվի շահագործման, իսկ աշնանը շահագործման կհանձնվի նաեւ մրգի վերամշակման արտադրամասը:
Այսօր G2iA-ի եւ Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այցելել են Փանիկ՝ ծանոթանալու արտադրամասի նախապատրաստական աշխատանքներին:
«Orange Հիմնադրամի գործունեության կարեւորագույն ուղղություններից մեկը գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրերի իրականացումն է: Վերջին տարիներին հատկապես մենք առավել ուշադրություն ենք դարձնում այն ծրագրերին, որոնք նպատակ ունեն գյուղական համայնքները տնտեսապես ուժեղացնել՝ կայուն աշխատատեղեր ու աշխատանքի հնարավորություններ ստեղծելով: Մասնավորապես, Տավուշի, Արագածոտնի եւ Սյունիքի մարզերում արդեն իրագործել ենք մի շարք գյուղատնտեսական ծրագրեր, որոնք հաջողությամբ են պսակվել: Ուրախ ենք մասնակից լինել նաեւ Փանիկի այս արտադրամասի ստեղծմանը: Վստահ ենք, որ այն նույնպես հաջողություն կունենա եւ կծառայի համայնքի տնտեսական զարգացմանը»,- ասել է Orange Հիմնադրամի քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Նշենք, որ սա G2iA-ի, Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ տարածաշրջանի եւ Orange Հիմնադրամի առաջին համագործակցությունը չէ: 2014թ. վերջիններիս, ինչպես նաեւ Օքսֆամ եւ CARE կազմակերպությունների աջակցությամբ Տավուշի մարզի Այրում համայքնում գործում է «Այրում ֆրութս» մրգի եւ հատապտուղների վերամշակման գործարանը:

16:44 | 14.07.15 | News | 4908
Panik village in Shirak region is getting ready for the launch of dairy product and fruit processing plants.
The project is implemented with the joint efforts of G2iA (Armenian International Inter-professional Group), French Region Rhone-Alpes and Orange Foundation.
The representatives of G2iA and Orange Foundation paid a visit to Panik village to get acquainted with the preparatory works of the plant.
“One of the main areas of Orange Foundation’s work is the implementation of projects aimed at the development of rural communities. In the recent years, we are paying much attention to projects aimed at the economic development of rural communities creating stable jobs and job opportunities. In particular, we have already carried out a range of agricultural projects in Tavush, Aragatsotn and Syunik regions that were crowned with success. We are happy to have our input in the establishment of this plant in Panik village. We are sure it will also be a success and will promote the economic development of the community,” said Secretary of Orange Foundation Lilit Martirosyan.