16:44 | 14.07.15 | Նորություններ | 4989
Նախագիծը, որի շրջանակում Փանիկ գյուղի ավելի քան 200 ընտանիք մինչեւ տարվա վերջ բնամթերքը վերամշակելու եւ հավելյալ եկամուտ ապահովելու հնարավորություն կստանա, իրականացվում է Հայկական Միջմասնագիտական Միջազգային խմբավորման (G2iA), Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ տարածաշրջանի եւ Orange Հիմնադրամի համատեղ ջանքերով:
2014թ. մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում համայնքում արդեն հիմնվել է սպառողական կոոպերատիվ: Կաթնամթերքի արտադրամասը շուտով կհանձնվի շահագործման, իսկ աշնանը շահագործման կհանձնվի նաեւ մրգի վերամշակման արտադրամասը:
Այսօր G2iA-ի եւ Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այցելել են Փանիկ՝ ծանոթանալու արտադրամասի նախապատրաստական աշխատանքներին:
«Orange Հիմնադրամի գործունեության կարեւորագույն ուղղություններից մեկը գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրերի իրականացումն է: Վերջին տարիներին հատկապես մենք առավել ուշադրություն ենք դարձնում այն ծրագրերին, որոնք նպատակ ունեն գյուղական համայնքները տնտեսապես ուժեղացնել՝ կայուն աշխատատեղեր ու աշխատանքի հնարավորություններ ստեղծելով: Մասնավորապես, Տավուշի, Արագածոտնի եւ Սյունիքի մարզերում արդեն իրագործել ենք մի շարք գյուղատնտեսական ծրագրեր, որոնք հաջողությամբ են պսակվել: Ուրախ ենք մասնակից լինել նաեւ Փանիկի այս արտադրամասի ստեղծմանը: Վստահ ենք, որ այն նույնպես հաջողություն կունենա եւ կծառայի համայնքի տնտեսական զարգացմանը»,- ասել է Orange Հիմնադրամի քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Նշենք, որ սա G2iA-ի, Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ տարածաշրջանի եւ Orange Հիմնադրամի առաջին համագործակցությունը չէ: 2014թ. վերջիններիս, ինչպես նաեւ Օքսֆամ եւ CARE կազմակերպությունների աջակցությամբ Տավուշի մարզի Այրում համայքնում գործում է «Այրում ֆրութս» մրգի եւ հատապտուղների վերամշակման գործարանը:

16:44 | 14.07.15 | Новости | 4972
Проект, в рамках которого более 200 семей до конца года смогут производить в селе обработку сырья и получат источник дополнительных доходов, осуществляется совместными усилиями Межпрофессионального международного армянского объединения (G2IA), французского региона Рона-Альпы и фонда Orange.
В результате работ, стартовавших в 2014 году, уже основан потребительский кооператив. Молочный цех вскоре будет сдан в эксплуатацию, а осенью будет задействован цех по обработке фруктов.
Сегодня представители G2iA и Orange посетили Паник, чтобы ознакомиться с подготовкой к запуску цехов.
«Одно из важнейших направлений деятельности фонда Orange – осуществление программ по развитию сельской местности. Особенно в последние годы мы уделяем особое внимание программам, ориентированным на экономическое укрепление сельских общин, а также создающим стабильные рабочие места и возможность работать. В частности, в марзах Тавуш, Арагацотн и Сюник уже осуществлен ряд успешных сельскохозяйственных программ. Мы рады также участвовать в создании этого цеха в Панике. Уверены, что он тоже будет иметь успех и послужит экономическому развитию общины», - сказала секретарь фонда Orange Лилит Мартиросян.
Отметим, что это не первый случай сотрудничества G2IA, французского региона Рона-Альпы и фонда Orange. С 2014 года при их содействии в сотрудничестве с организациями «Оксфам» и CARE в общине Айрум Тавушского марза действует завод по переобработке фруктов и ягод «Айрум Фрутс».