15:30 | 27.10.15 | Նորություններ | 5641
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) ամփոփել եւ ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրով համատեղ իրականացվող հերթական նախագծի արդյունքները:
Նախագծի շրջանակում Տավուշի մարզի Արծվաբերդ համայնքի մարզադահլիճում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ եւ էլեկտրական ջեռուցման համակարգ:
Համակարգի գործարկումը ձմռանը 50-60%-ով կնվազեցնի ջեռուցման ծախսը, իսկ ամռանը` 100%-ով տաք ջրի ծախսը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւոր է համարում «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագիրը. դրա բնապահպանական առավելություններն ակնհայտ են, իսկ սահմանամերձ Արծվաբերդի մարզադահլիճը ջեռուցմամբ եւ տաք ջրով ապահովելը կրկնապատկում է նախագծի կարեւորությունը: Ձմռան ամիսներին եւս մարզվելու հնարավորություն ունենալով՝ Արծվաբերդի եւ շրջակա գյուղերի պատանիներն առավել մեծ հաջողությունների կարող են հասնել: Պատմության ընթացքում մենք շատ առիթներ ենք ունեցել հպարտանալու հայ մարզիկների բացառիկ հաջողություններով եւ համոզված ենք, որ Հայաստանի ապագա չեմպիոններ են մարզվելու հենց այս մարզադահլիճում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Սահմանամերձ Արծվաբերդ գյուղը, որը գտնվում է Ադրբեջանից մոտ 8 կմ հեռավորության վրա, ունի մոտ 5220 բնակիչ: Մարզադահլիճում գործում են տարբեր սպորտային խմբակներ ոչ միայն արծվաբերդցի, այլ նաեւ հարեւան համայնքների պատանիների համար:

15:30 | 27.10.15 | Новости | 5717
ВиваСелл-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) подвели итоги очередного проекта, осуществленного в рамках совместной программы «Альтернативная энергия».
В рамках проекта в спортивной школе общины Арцваберд Тавушского марза были установлены солнечные водонагреватели и электрическая система отопления. Запуск программы на 50-60% сократит расходы на отопление, а летом полностью покроет расходы на использование горячей воды.
«ВиваСелл-МТС придает значимость программе «Альтернативная энергия»: ее экологические преимущества очевидны, а обеспечение спортивной школы Арцваберда горячей водой и отоплением удваивает важность программы. Имея возможность тренироваться и в зимние месяцы, подростки Арцваберда и окрестных сел смогут добиться еще больших успехов. В ходе истории у нас было множество поводов гордиться исключительными достижениями армянских спортсменов, и мы уверены, что в этом спортзале будут тренироваться будущие чемпионы Армении», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В приграничном селе Арцваберд, расположенном приблизительно в 8 км от Азербайджана, проживает 5220 человек. В спортзале действуют разные кружки для детей из Арцваберда и близлежащих сел.