15:02 | 02.12.15 | Հոդվածներ | exclusive 28350
Այս տարվանից Երեւանում գործում է Armenian Code Academy կրթական կենտրոնը, որի նպատակն է որակյալ կրթություն տրամադրել շնորհալի երիտասարդներին եւ աջակցել նրանց աշխատանքի տեղավորման հարցում։
Կենտրոնի հիմնադիրներն են Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի (ՄՖՏԻ) եւ Մոսկվայի պետական համալսարանի (ՄՊՀ) շրջանավարտներ Կարեն Շարաֆյանը, Նարեկ Ասլիկյանը եւ Դավիթ Ազնաուրովը:
Armenian Code Academy-ն համագործակցում է հայաստանյան մոտ 10 ընկերությունների հետ, որոնց թվում են Zangi-ն, SFL-ը, Workfront-ը եւ այլն:
Itel.am-ի հետ զրույցում Կարեն Շարաֆյանը նշել է, որ ՏՏ ոլորտի հիմնական խնդիրը Հայաստանում բարձրորակ կադրերի պակասն է, եւ որ իրենք նպատակ ունեն նպաստել ոլորտի արագ զարգացմանը՝ ընկերությունների համար որակյալ կադրեր պատրաստելու միջոցով:
«Ներկա իրավիճակում հայկական համալսարաններն ի վիճակի չեն բավարարել գերարագ տեմպերով աճող ՏՏ ոլորտի պահանջարկը՝ ինչպես քանակապես, այնպես էլ որոշ դեպքերում` որակապես։ Այսպիսով, ՏՏ ոլորտի ընկերությունները ստիպված են զգալի գումարներ ներդնել կադրերի որոնման եւ պատրաստման գործում։ Միեւնույն ժամանակ, շատ քիչ ընկերություններ ունեն նման հնարավորություն, ինչը զգալիորեն դանդաղեցնում է ոլորտի զարգացումը»,- ընդգծել է նա:
Կարեն Շարաֆյանը նշել է, որ խնդրի լուծման համար իրենք ներգրավում են ոլորտի լավագույն մասնագետներին եւ կազմում անհատական ծրագրեր՝ հիմնվելով ՏՏ ոլորտի ընկերությունների պահանջների վրա:
«Դասընթացներն այս պահին տեւում են վեց ամիս, բայց առաջիկայում կունենանք նաեւ ավելի կարճ եւ ավելի երկար դասընթացներ։ Ամեն երկու ամիսը մեկ կազմակերպվում է գնահատման օր՝ հաքաթոնների եւ ապագա գործատուների հետ հարցազրույցների տեսքով, որը նպատակ ունի հեշտացնել ուսանող-գործատու կապը: Ծրագիրը հաջողությամբ ավարտած ուսանողները ստանում են բարձր վարձատրվող աշխատանքի հրավերներ: Բոլոր դասընթացներն ունեն անվճար տեղեր, իսկ աշխատանքի հրավերը ընդունելու դեպքում ուսանողները ստանում են ուսման վարձի 50% փոխհատուցում»,- տեղեկացրել է Կարեն Շարաֆյանը:
Armenian Code Academy-ում այս պահին ընթանում են Web եւ Android ծրագրավորման դասընթացները, ընթանում է ընդունելություն iOS ծրագրավորման դասընթացին միանալու համար:
Մոտ ապագայում դասընթացները հասանելի կլինեն նաեւ առցանց՝ շնորհիվ մշակվող օնլայն հարթակի, որը կմիավորի ուսանողներին եւ գործատուներին մեկ վայրում։
Ընկերությունը ծրագրում է նաեւ ներգրավել արտասահմանցի դասախոսների, իսկ հաջորդ տարի՝ կենտրոններ հիմնել մարզերում:
Կարեն Շարաֆյանը հավելել է, որ դասընթացներից բացի ծրագրում են գիտական լաբորոտորիաներ հիմնել, որոնք հնարավորություն կտան երիտասարդ հայ գիտնականներին աշխատել ՏՏ ոլորտի արդի խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ լինելով մրցունակ ամբողջ աշխարհում։ Առաջին գիտական լաբը պլանավորվում են հիմնել արդեն 2016թ. գարնանը։

15:02 | 02.12.15 | Articles | exclusive 28251
Armenian Code Academy education center operates in Yerevan starting from this year. It aims at providing high quality education to talented youth and supporting them in getting a job.
The center is founded by the Moscow Institute of Physics (MIPT) and Moscow State University (MSU) graduates Karen Sharafyan, Narek and Davit Aznaurov.
Armenian Code Academy cooperates with 10 Armenian companies including Zangi, SFL and Workfront.
Karen Sharaphyan told Itel.am that the main problem of IT in Armenia is the lack of qualified specialists and they aim to promote quick development of the field by providing high quality personnel for companies.
“Armenian universities are currently unable to satisfy the IT fields’ needs in terms of quantity, in some cases even- quality. Thus, companies have to allocate considerable sums of money for staff training and qualification. At the same time, very few companies have that opportunity: that puts off the field’s development”, he stressed.
Karen Sharaphyan stated that they involve the best specialists in solution to the problem and create individual programs basing on the companies’ demands.
“The courses last for 6 months currently, but we will soon have longer and shorter courses as well. Once every two months assessment is organized with hackatones and future employers to make student-employer contact easier. Those students, who complete the course with success, get well-paid job offers. There are free places in every course and in case of taking the job offers, students get 50% tuition refund”, Karen Sharaphyan informed.
Armenian Code Academy runs Web and Android programming courses. Applications are currently submitted for joining iOS programming course.
Thanks to a newly developed program, online courses will be available soon: they will combine students and employers at the same place.
The company plans to invite lecturers from abroad and open new centers in marzes.
Karen Sharaphyan added that apart from courses they are planning to open scientific laboratories that will give Armenian youth the opportunity to work on solving actual IT problems and become globally competitive. The first scientific lab will be opened in spring 2016.