11:28 | 22.12.15 | Նորություններ | 5710
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ՝ «ԱրմենՏել» ընկերությունը պարտավորվում է պետական բյուջե վճարել ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կիրառած 20 մլն դրամ տուգանքը:
ՏՄՊՊՀ-ում հիշեցնում են, որ «Օրանժ Արմենիա» ընկերության դիմումի հիման վրա 2013թ. հարուցվել էր վարչական վարույթ:
Վարույթի հիմք է հանդիսացել այն, որ «ԱրմենՏել» ընկերության մեկնարկած «Պարզից Պարզ» անվանմամբ սակագնային փաթեթը կրկնօրինակում էր մրցակից ընկերության՝ «Օրանժ Արմենիայի» «Պարզ» անվանումով փաթեթին: Ընդ որում, վերջինը վերոնշյալ անվանումը դեռեւս 2011-ին գրանցել է մտավոր սեփականության գործակալությունում՝ որպես սպասարկման նշան:
Բացի այդ, «ԱրմենՏել» ընկերության «Պարզից Պարզ» սակագնային փաթեթի գովազդում ներկայացված էին նարնջագույն եւ կարմիր գույներով ներկված բիլիարդի գնդակներ՝ ակնհայտորեն մատնացույց անելով շարժական կապի մյուս 2 օպերատորներին, որոնք խաղի ընթացքում համարվում են պարտված:
Վարույթի ընթացքում հանձնաժողովը փաստել էր, որ «ԱրմենՏելի» նման վարքագիծը վնասում է մյուս օպերատորների համբավին եւ գործարար վարկանիշին, ինչն անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում է:
ՏՄՊՊՀ որոշմամբ՝ օրենքի խախտման համար, «ԱրմենՏելը» տուգանվել էր 20 միլիոն դրամի չափով եւ պարտավորվել սեղմ ժամկետներում վերացնել խախտումը:
«ԱրմենՏելը» ՏՄՊՊՀ որոշումը բողոքարկել է դատական կարգով: Դատական բոլոր 3 ատյաններում հանձնաժողովի որոշումը մնացել է անփոփոխ՝ ուժի մեջ:

11:28 | 22.12.15 | Новости | 5779
Решением Кассационного суда Армении компания «АрменТел» обязана выплатить в госбюджет штраф, установленный Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК).
В ГКЗЭК напоминают, что на основании заявления компании «Оранж Армения» в 2013 году было возбуждено административное производство.
Основанием для возбуждения дела стало то обстоятельство, что «АрменТел» запустила новый тарифный план «Проще простого», который копировал тарифный план «Оранж Армения» «Простой». Название «Простой» было запатентовано компанией «Оранж» в Агентстве интеллектуальной собственности еще в 2011 году.
Кроме того, в рекламе тарифного плана компании «АрменТел» были представлены биллиардные шары, окрашенные в оранжевый и красный цвета, которые явно указывают на двух других операторов мобильной связи – «Оранж Армения» и «ВиваСелл-МТС», и представлены в ролике как проигравшие в борьбе.
В ходе производства комиссия установила, что подобное поведение «АрменТел» вредит или может навредить репутации и деловому рейтингу компании «Оранж», а это является проявлением недобросовестной конкуренции.
Решением ГКЗЭК, за нарушение закона «АрменТел» был оштрафован на 20 млн драмов. Компания была обязана в короткие сроки прекратить нарушение.
«АрменТел» оспорил решение ГКЗЭК в судебном порядке. Все три судебные инстанции оставили решение Комиссии неизменным.