06:39 | 27.04.16 | Հոդվածներ | exclusive 13434
Հայ մասնագետները պատրաստում են 360 աստիճանով եռաչափ ուսումնական տեսանյութեր, որոնք աշակերտներին թույլ են տալիս սեփական աչքերով տեսնել այն, ինչ պատմում են նրանց դասագրքերը:
Immersive Education Solutions նախագիծը «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերության ստարտափներից է:
Itel.am-ի հետ զրույցում Immersive Education Solutions նախագծի հեղինակ ֆիզիկոս Լեւոն Արամյանը պատմել է, որ ուսուցողական տեսանյութերը նախատեսված են հատուկ սֆերիկ կինոթատրոններում՝ պլանետարիումներում դիտելու համար:
«Հաճախ մեր նախագիծը համեմատում են եռաչափ ֆիլմերի հետ, բայց այն ավելի շատ նման է վիրտուալ իրականությանը: Բայց վերջինիս հետ եւս կան տարբերություններ՝ մեր ֆիլմերը միաժամանակ կարող է դիտել 15-20 մարդ, ինչը վիրտուալ իրականության պարագայում հնարավոր չէ»,- բացատրել է Լեւոն Արամյանը:
TSD/IES
Ֆիլմերը դիտելու համար անհրաժեշտ են համապատասխան պլանետարիումներ: Լեւոն Արամյանը վստահեցրել է, որ մատչելի միջոցներով հնարավոր է հայաստանյան դպրոցների համար ձեռք բերել նման համակարգեր:
Նա պատմել է, որ շուտով պատրաստ կլինի առաջին ուսուցողական տեսանյութը, որը նվիրված է աստղագիտությանը:
«Ֆիլմը ներկայացնում է մարդու պատկերացումների փոփոխությունը տիեզերքի մասին՝ քարե դարից մինչեւ մեր օրերը: Դպրոցներում հասցրել ենք մի քանի փորձնական ցուցադրություն կազմակերպել՝ հասկանալու աշակերտների եւ ուսուցիչների արձագանքը: Բոլորը շատ ոգեւորված էին: Սա ավելի հետաքրքիր եւ տպավորիչ է դարձնում դասապրոցեսը»,- նշել է Լեւոն Արամյանը:
Նախագծի համահիմնադիր Արմինե Ղազարյանն էլ նշել է, որ այս տեմպով շարունակելու դեպքում տարեկան 2 ֆիլմ կկարողանան ավարտին հասցնել:
«Տեխնոլոգիական այս դարաշրջանում արդեն նոր ուղիներ է պետք փնտրել ՝ աշակերտների համար ուսումնական պրոցեսն ավելի գրավիչ դարձնելու համար: Մեր պատրաստած տեսանյութերը կընձեռեն այդ հնարավորությունն ամենատարբեր առարկաների համար՝ ֆիզիկա, քիմիա, աստղագիտություն, պատմություն եւ այլն»,- ասել է Արմինե Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ ֆիլմերն ամբողջությամբ իրենք են պատրաստում:
«Դեռ հստակ չենք պատկերացնում՝ ինչպես ներկայանալ հայկական շուկայում: Ֆիլմերը նախատեսում ենք թարգմանել տարբեր լեզուներով: Նպատակն է մտնել միջազգային շուկա եւ ուսումնական ֆիլմերի լիցենզիան վճարովի տրամադրել տարբեր պլանետարիումների: Արժեքը կախված կլինի պլանետարիումի չափերից»,- եզրափակել է Արմինե Ղազարյանը:
Նշենք, որ ստարտափը 135 պետությունների ավելի քան 1000 ստարտափերի հետ միասին մասնակցում է Tech-I Global Pitch Competition մրցույթին եւ հայտնվել է կիսաեզրափակչում:
Հայկական ստարտափը միակն է կովկասյան տարածաշրջանից։ Կիսաեզրափակչի մասնակիցներից լավագույն 30-ին ընտրելու է ոչ միայն մասնագիտացված հանձնաժողովը, այլեւ հանրությունը։ Immersive Education Solutions նախագծի օգտին կարելի է քվեարկել այստեղ:

06:39 | 27.04.16 | Articles | exclusive 13359
Armenian specialists are making 360 degree educational videos in 3D, which will allow the students to see with their own eyes what their teacher is telling about.
Immersive Education Solutions project is a startup of Technology and Science Dynamics.
The author of Immersive Education Solutions, physicist Levon Aramyan told Itel.am that educational videos are to be viewed in special spherical theatres - planetariums.
“Our project is often compared to 3D films, but it’s much more like virtual reality. Although, it differs from the latter too, - 15-20 people can watch our videos at the same time, which is simply impossible in virtual reality,” explained Levon Aramyan.
TSD/IES
According planetariums are necessary to watch the films. Levon Aramyan assured that such equipment can be obtained for Armenian schools for reasonable prices.
He told that the first educational video dedicated to astrology will be ready soon.
“The film shows how humankind’s views on the universe changed from the Stone Age to our days. We managed to organize several test screenings at schools to understand the response of students and teachers. Everyone was very excited. This makes lessons much more interesting and impressive,” observed Levon Aramyan.
The co-founder of the project Armine Ghazaryan noted that if they continue in this pace, they’ll be able to complete 2 films per year.
“We should search new ways in this technological age to make the learning process more entertaining for students. Our videos will make it possible for various subjects: physics, chemistry, astrology, history, etc.,” said Armine Ghazaryan.
According to her, they make the entire films all by the themselves.
“We don’t have a definite image of how we could present this project on Armenian market. We intend to translate the films into different languages. The goal is to enter foreign markets and provide paid licenses for educational films to planetariums. The cost will depend on the size of the planetarium,” summed up Armine Ghazaryan.
It’s worth to note that this startup participated in Tech-I Global Pitch Competition along with over 1,000 other startups from 135 countries, and made it to the semi-final.
The Armenian startup is the only one from Caucasus. Top 30 participants of the semi-final will be chosen not only by experts, but the public as well. You can vote for Immersive Education Solutions here.