08:06 | 14.06.16 | Նորություններ | 9512
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արձագանքել է լրագրող Էդիկ Բաղդասարյանի հունիսի 13-ին արված գրառմանը, որում Հետաքննող լրագրողների ասոցիացիայի նախագահը կոչ էր արել վերացնել ռոումինգը Լեռնային Ղարաբաղում եւ կոչ էր արել «Ղարաբաղ Տելեկոմի եւ Վիվասելի դեմ պայքարի հստակ մեխանիզմներ մշակել»։
Էդիկ Բաղդասարյանին ուղղված ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Մայիս ամսվա ընթացքում Ձեզ մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարման ենթակա 72,392 դրամից 66,470-ը բաժին է ընկնում ռոումինգին: Սպասարկման կենտրոնները Ձեր ցանկության դեպքում կարող են տրամադրել մանրամասն քաղվածք: Այս տեղեկությունները պահպանվում են ընկերության համակարգերում՝ օրենքով սահմանված կարգով եւ լիովին հասանելի են Ձեզ՝ իբրեւ բաժանորդի:
Անդրադառնալով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Ղարաբաղ Տելեկոմի միջեւ ռոումինգի ծառայության վերացման անհրաժեշտության մասին Ձեր հայտարարությանը՝ հայտնում ենք, որ որպես բջջային կապի օպերատոր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեությունը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ եւ միջազգային նորմերով: Մասնավորապես, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ծառայությունները մատուցվում են ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք բերված լիցենզիայի հիման վրա, եւ այդ ծառայությունների մատուցումը սահմանափակվում է բացառապես լիցենզիայով սահմանված եւ GSM Association կազմակերպության կողմից հիմք ընդունվող՝ ՀՀ տարածքով: Ինչ վերաբերում է Արցախում ռոումինգի սակագներին, հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների համար դեպի ՀՀ ելքային զանգերի 1 րոպեի սակագինը նույնն է, ինչ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող մյուս բջջային օպերատորների կողմից իրենց բաժանորդներին առաջարկված սակագները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն անընդունելի է համարում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում իրականացվող իր ծրագրերը զուտ կոմերցիոն գործունեության հետ շփոթելը կամ պայմանավորելը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իրականացնում է բաց եւ թափանցիկ գործունեություն, եւ իր բոլոր (այդ թվում՝ սոցիալական ներդրումների ոլորտում իրականացվող ծախսերը) ենթարկվում են աուդիտի՝ միջազգային աուդիտորական ընկերությունների կողմից:
Կոչ ենք անում Ձեզ եւ գիտակից այլ քաղաքացիներին (հատկապես լրագրողական հանրությանը) զերծ մնալ շրջանառվող չճշտված տեղեկությունները տարածելուց»:

VivaCell-MTS responded to the note that journalist Edik Baghdasaryan posted on June 13, where the head of the Armenian Association of Investigative Journalists called to cancel roaming in Artsakh and “develop clear mechanisms in the fight against Karabakh Telecom and VivaCell.”
The response of VivaCell-MTS, addressed to Edik Baghdasaryan, reads in particular:
“AMD 66,470 out of AMD 72 392 subject to payment for services provided to you in May are charged for roaming. If you wish, the service centres can provide you detailed extracts. This data is stored in the company’s system in accordance with the law, and you have complete access to it as a subscriber.
In regard to your statement on the necessity to cancel roaming between VivaCell-MTS and Karabakh Telecom, we state that activity of VivaCell-MTS as a mobile operator is regulated by the legislation of the Republic of Armenia and international standards. In particular, VivaCell-MTS provides services by the license obtained in accordance with regulations of the legislation of Armenia, and provision of these services is limited exclusively by the territory of Armenia, established by the license and accepted by GSM Association. As for roaming tariffs in Artsakh, we should notice that the tariff for 1 minute of outgoing calls to Armenia for VivaCell-MTS subscribers is equal to tariffs that other mobile operators in Armenia set for their subscribers.
VivaCell-MTS considers is unacceptable to confuse or condition the projects it realizes in the framework of corporative social responsibility by solely commercial activity. VivaCell-MTS works openly and transparently, and all expenses of the company (including those on social investments) are audited by international audit companies.
We call you and other responsible citizens (especially journalistic community) to refrain from spreading unconfirmed information.”