15:20 | 28.03.17 | Նորություններ | 19413
.am դոմենային տիրույթի 768 կայք արդեն իսկ կցված է նախօրեին Երեւանում դատա կենտրոն բացած՝ կայքերի պաշտպանության եւ քեշավորման Cloudflare համակարգին:
Ucom-ի նախաձեռնությամբ Երեւանում տեղակայված Cloudflare-ի տվյալների նոր շտեմարանը թույլ կտա համացանցի ավելի քան 6 մլն աղբյուր դարձնել ավելի արագ եւ ապահով:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշել է, որ Cloudflare-ի նոր շտեմարանի շնորհիվ Հայաստանում Ucom-ի ծառայություններից օգտվող ինտերնետ օգտատերերի համար սպասելու ժամանակը նվազել է 6 անգամ:
«Cloudflare-ի հետ համագործակցությունը ստացվեց, քանի որ մենք Հայաստանում տվյալների տարանցման ամենամեծ ծառայություն մատուցող ընկերությունն ենք: Մեր բաժանորդներին Cloudflare-ը տալիս է ավելի արագ մուտք եւ ավելի պաշտպանված ինտերնետից օգտվելու հնարավորություն: Կարծում եմ` սա հնարավորություն է նաեւ հարեւան երկրների համար, որոնք օգտվում են մեր համակցված ցանցից: Հայաստանը երկրորդն է հետխորհրդային երկրների շարքում, որ երկարատեւ բանակցություններից հետո կարողացել է հասնել հաջողության եւ ներդնել այս տվյալների շտեմարանը: Մինչ այդ նմանատիպ շտեմարան հետխորհրդային տիրույթում առկա էր միայն Մոսկվայում»,- ասել է Հայկ Եսայանը:
ՏՏ աուդիտոր Ռուբեն Մուրադյանն իր հերթին նշել է, որ երեւանյան կենտրոնն Ասիա մայրցամաքում Cloudflare-ի 37-րդ դատա կենտրոնն է, եւ 103-րդը՝ գլոբալ մակարդակում:
«Մեր տարածաշրջանում Cloudflare-ի այլ քեշ գոյություն չունի, եւ սա հույս է ներշնչում, որ տարածաշրջանի մյուս երկրներում մեր տարանցիկ ծառայություններից օգտվողները կարող են միանալ Cloudflare-ի մեր քեշին եւ օգտվել առկա ծառայություններից: Այսպիսով, օգտատերերը ստանում են կապի բարելավում, կայքերի տերերը ստանում են անվտանգություն եւ կայքի արագ աշխատանք»,- ամփոփել է Ռուբեն Մուրադյանը:
Itel.am-ը թեմայի շուրջ ավելի վաղ զրուցել էր «ՍԱՅԲԵՐ ԳԵՅԹՍ» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Սամվել Գեւորգյանի հետ:

15:20 | 28.03.17 | Новости | 19421
768 армянских сайтов, базирующихся в доменной зоне «.am» уже подключились к датацентру всемирной системы защиты и кэширования сайтов Cloudflare, открытому вчера в Ереване.
По инициативе компании Ucom в Ереване был установлен датацентр (кеш), который сделает более доступными и безопасными более 6 млн вебсайтов.
Сегодня в беседе с журналистами гендиректор компании Ucom Айк Есаян отметил, что благодаря новому датацентру Cloudflare время ожидания абонентов  Ucom в Армении уменьшилось в 6 раз.
«Сотрудничество с Cloudflare сложилось, потому что мы являемся крупнейшей компанией в Армении по услугам транзита данных. Нашим абонентам Cloudflare предоставляет более быстрый доступ и возможность пользоваться более защищенным интернетом. Думаю, это также возможность для соседних стран, которые пользуются нашей комбинированной сетью. Армения является второй из постсоветских стран, которой после длительных переговоров удалось добиться успеха и внедрить этот датацентр. До этого идентичный кеш на постсоветском пространстве существовал только в Москве», - сказал Айк Есаян.
ИТ-аудитор Рубен Мурадян в свою очередь отметил, что ереванский центр является 37-м по счету в Азии и 103-м во всем мире.
«В нашем регионе другого кэш Cloudflare не существует, и это внушает надежду, что те, кто пользуется нашим транзитом данных, смогут подключиться к кэшу Cloudflare и пользоваться существующими услугами. Таким образом, пользователи получают лучшую сеть, владельцы сайтов – безопасность и высокую скорость работы», - подытожил Рубен Мурадян.
Ранее Itel.am вокруг данной темы побеседовал с учредителем и директором компании «Сайбер Гейтс» Самвелом Геворкяном.