11:48 | 04.05.17 | Նորություններ | 46037
Երեկ Երեւանում կայացել է «Խթանելով նորարար աճը Հայաստանում. աջակցության եւ ֆինանսավորման հնարավորություններ ՓՄՁ-ների եւ ստարտափների համար» խորագրով միջոցառումը, որին մասնակցել է հանրային եւ մասնավոր հատվածի 100-ից ավելի ներկայացուցիչ:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում, որը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի եւ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից եւ իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ, GIZ) Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի զարգացման ծրագրի շրջանակում: Միջոցառմանը մյուս կազմակերպիչը Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկն է (ՎԶԵԲ):
Քննարկվել են հայաստանյան ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման հնարավորությունները՝ ներառյալ քրաուդֆանդինգը, վաղ շրջանի ներդրումները, դրամաշնորհները, վենչուրային ֆինանսավորումը եւ այլն, ինչպես նաեւ ստարտափ էկոհամակարգի ուժեղ եւ թույլ կողմերը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանն իր խոսքում նշել է, որ ՓՄՁ-ները տնտեսական զարգացման հիմքն են, իսկ նորարարությունը ՓՄՁ զարգացումը խթանող շարժիչն է: Նրա խոսքով, ՓՄՁ-ների եւ նորարարության զարգացումը խթանելու համար հարկավոր են համապատասխան մեխանիզմներ, որոնք դեռեւս զարգացած չեն Հայաստանում:
Հայաստանում ԳՄՀԸ գրասենյակի ղեկավար Աննե Քեմփան ընդգծել է մասնավոր հատվածի զարգացման կարեւորությունը, ինչը կհանգեցնի տնտեսական զարգացման եւ կնպաստի աշխատատեղերի ավելացմանը:
«Սրան հասնելու համար հարկավոր են ներդրումներ, իսկ ֆինանսավորման ավանդական աղբյուրների, օրինակ, մասնավոր բանկերի դերը նվազում է: Հետեւաբար, հարկավոր են այլընտրանքներ՝ նոր տնտեսական սեկտորներ եւ թրենդներ զարգացնելու համար»,- նշել է Աննե Քեմփան:
ԵՄ համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա–Բին Աջեմյանի խոսքով, Հայաստանը ռազմավարական տարածաշրջան է, որտեղ ԵՄ-ն տարբեր սեկտորների տրամադրում է աջակցություն, որոնք միտված են տնտեսական կայունության եւ աճին: Դրանց թվում են նորարարությունը, կրթությունը, գիտությունը եւ ՏՀՏ-ն, համալսարանների հետ համագործակցությունը եւ այլն:
«Կարեւոր է, որ Հայաստանը դարձել է Horizon 2020-ի ասոցացված անդամ, ստանալով մուտք դեպի 70 մլրդ եվրո ֆինանսավորման հնարավորություններ՝ հետազոտությունների եւ զարգացման ծրագրերի իրականացման համար: ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանի զարգացմանը՝ խթանելով նորարարությունը մասնավոր սեկտորի հետ համատեղ»,- ընդգծել է Հոա–Բին Աջեմյանը:
ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն էլ Հայաստանում ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման հնարավորություններին նվիրված իր ելույթում նշել է, որ կարեւոր է ճիշտ իրականացնել հիմնական քայլերը: «Պետք է վաճառեք, որպես ՓՄՁ պետք է ստեղծեք դրամական հոսքեր»,- կոչով դիմել է նա ներկաներին:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերն իր հերթին ասել է, որ նորարարությունը ասոցացվում է խորդուբորդ ճանապարհի հետ, իսկ իրենց ծրագիրը աջակցում է ՓՄՁ-ներին որքան հնարավոր է հարթ անցնել այդ ճանապարհը:

11:48 | 04.05.17 | News | 46006
Yesterday Yerevan hosted “Nurturing innovative growth in Armenia - Support and financing opportunities for innovative SMEs and startups” event, which was attended by more than 100 representatives of the public and private sectors.
The event was organised by “Support to SME Development in Armenia” (SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ PSD SC Regional Programme. The event was organised together with the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD).
The event participants discussed financing opportunities for SMEs, including crowdfunding, early stage financing, seed funding, venture capital, etc, as well as strong and weak points of the startup ecosystem.
Armenian Deputy Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan noted that SMEs are the backbone of economic development and innovation is the engine to promote the SME growth. According to him, support for SMEs and innovation requires proper mechanisms, which are not yet developed in Armenia.
GIZ Country Director Anne Kempa highlighted the importance of private sector development in order to generate economic development and to create jobs and employment globally.
“To achieve this, investment is needed and the role of traditional sources of financing such as private banks is decreasing, and alternative options have to be assessed and provided in order to develop new economic sectors and new trends,” Anne Kempa said.
According to EUD Head of Cooperation Hoa-Binh Adjemian, Armenia is a strategic region where European Union provides support in various sectors, aimed at economic stability and growth, among which are the innovation, education, science and ICT, cooperation with universities, etc.
“It is important that Armenia became an associate member of Horizon 2020 with an access to 70 billion EURO funding for research and development projects. The EU will continue supporting Armenia’s growth, promoting innovation jointly with the private sector,” said Mr. Adjemian.
EBRD Country Director Mark Davis noted in his detailed presentation on SME funding in Armenia that it’s important to get the basics right. “You have to sell, you have to produce some cashflow as an SME,” Mr. Davis addressed the attendees.
SMEDA Team Leader Eva Naeher said in her turn that innovation is associated to a “bumpy road” and SMEDA supports SMEs to have a smooth ride.