10:26 | 27.08.18 | Հոդվածներ | exclusive 91164
Հայաստանում մշակվել է երեխային գրկող սմարթ սարք (seat), որը հնարավոր է կառավարել մոբայլ հավելվածի միջոցով:
BabyBoo ստարտափի հիմնադիր Լիանա Մանուսաջյանը Itel.am-ին պատմել է, որ սարքը կունենա մի քանի ռեժիմ՝ վերեւ-ներքեւ, դեպի կողք, թափահարում (shaking), վիբրացիա:
«Սարքը թեթեւ է եւ մոր գրկի պատրանք է ստեղծում: Հետագայում կավելանա նաեւ սրտի աշխատանքի գործառույթը, որպեսզի սարքի աշխատանքն ավելի բնական լինի երեխայի համար: Նաեւ հնարավոր կլինի ձայնագրել եւ միացնել մոր ձայնը կամ, օրինակ, երաժշտություն, եւ եթե երեխան սկսի լաց լինել, երաժշտությունը կամ մոր ձայնը նրան կհանգստացնի։ Ողջ գործընթացը կկառավարվի մոբայլ հավելվածի միջոցով»,- նշել է նա:
«10 րոպե հետո արդեն հոգնել էի երեխային գրկելուց եւ մտածում էի, որ երանի լինի մի բան, որ ժամանակավորապես իմ փոխարեն կպահի երեխային, մինչ ես կհանգստանամ ու կրկին կգրկեմ: Մինչեւ մեկ տարեկան երեխաները ունեն բնավորություն՝ եթե իրենց ինչ-որ տեղ ես դնում՝ սկսում են լաց լինել: Ստացվում է, որ կամ պետք է նրան գրկած պահես, կամ պետք է քնի: Այս խնդիրը լուծելու նպատակով էլ ստեղծեցինք BabyBoo-ն»,- պատմել է Լիանա Մանուսաջյանը:
Սարքի վրա աշխատել են ծրագրավորողներ, ֆիզիկոսներ, խորհրդատվություն են տրամադրել մանկաբույժներ եւ մանկական հոգեբաններ: Ստարտափի հիմնադրի խոսքով, սարքը բացարձակ անվտանգ է եւ ամուր: Բացառված է նաեւ սարքից՝ երեխայի ընկնելու հավանականությունը, քանի որ այն նախագծված է եռոտանի շտատիվի օրինակով:
Ներկայում պատրաստ է BabyBoo-ի մոդելը, եւ թիմը ներդրող է փնտրում նախատիպը ստեղծելու եւ թեստավորում անելու համար:
«Մեզ հարկավոր է ընդամենը $6500-7500՝ նախատիպի մշակումը եւ թեստավորումը ավարտին հասցնելու համար: Արդեն գտել ենք մասնագետ Չինաստանի շուկայում, որտեղ էլ որոշել ենք հետագայում մեծածավալ արտադրություն սկսել: Ներկայում նաեւ փորձում ենք գտնել մասնագետներ, որոնք կհամագործակցեն երեխաների համար պարագաներ ստեղծող տարբեր ընկերությունների հետ։ Թեստավորումը լինելու է փուլային։ Մինչ վերջնական պրոդուկտի ստեղծումը նախատեսված է այն անվճար փորձարկել 5-6 տարբեր տարիքի երեխաների հետ, որոնցից առնվազն մեկը ընդունակ կլինի միմիկայով, ձեռքերով կամ խոսքով արտահայտելու, թե արդյոք իրեն հարմար է զգում, թե ոչ։ Նախատեսում ենք ստեղծել պրոդուկտի մի քանի մոդելներ՝ ըստ համապատասխան տարբեր գործառույթների»,- եզրափակել է նա:

10:26 | 27.08.18 | Articles | exclusive 91143
Armenian startup has developed a smart seat to be controlled via mobile app. The seat will allow kids to feel in mom’s arms.
The founder of BabyBoo Liana Manusajyan told Itel.am that the seat will have several modes: up-down, to the side, shaking, vibration.
“The seat is light and creates the impression of mom’s arms. Further we will add heartbeat function so that the seat feels more natural for kids. We will also be able to record and turn on mom’s voice or a piece of music, for example, if kid starts to cry. The music and mom’s voice will help them calm down. The whole process will be managed via mobile app,” she noted.
Programmers and physicists worked on the project, while pediatricians and child psychologists provided consultation. According to the founder of the startup, the seat is completely safe and durable. The possibility of child’s falling down is excluded, since it is elaborated in accordance with tripod model.
“We need only USD 6500-7500 to finish the elaboration of the prototype as well as its testing. We have already found an expert in Chinese market, where we have decided to organize large-scale sale. We also try to find experts, who would cooperate with producers of items for kids. We will implement a stage-by-stage testing. Before creating the final product, we intend to test it (free of charge) with 5-6 age groups, at least one of which will be able to express with mimics, hands or speech whether the seat is comfortable. We plan to create several models of the product in accordance with relevant functions,” she concluded.