11:36 | 10.09.18 | Նորություններ | exclusive 169011
Հայաստանում հիմնադրված Bluenero ստարտափը մշակել է աշխարհի առաջին սմարթ ակվարիումը, որը հեշտացնում եւ զվարճալի է դարձնում ձկնապահությունը:
Itel.am-ի հետ զրույցում Bluenero-ի գործադիր տնօրեն Վահե Թումանյանը տեղեկացրել է, որ Indiegogo հարթակում սեպտեմբերի 4-ից մեկնարկել է քրաուդֆանդինգ արշավ, որի շրջանակում հնարավոր է նախապես պատվիրել ակվարիումը:
Կոնցեպտի մասին
Վահե Թումանյանի խոսքով, աշխարհում օրեցօր զարգանում է ակվարիումային արդյունաբերությունը:
«Մենք վերստեղծել ենք ակվարիում երեւույթը՝ մի կողմից նրան տալով դասական ու կոմպակտ դիզայն, մյուս կողմից՝ այն դարձրել ենք բոլորը մեկում խելացի եւ ժամանակակից համակարգ։ Տալիս ենք ձկնապահներին հնարավորություն սմարթֆոնի օգնությամբ հոգ տանել իրենց ձկների մասին, կերակրել եւ հետեւել նրանց աշխատավայրից կամ այլ վայրից։ Ձկնապահները այսուհետ կարող են նաեւ չանհանգստանալ ակվարիումի վիճակի մասին՝ ջրի մաքրություն, բույսերի աճ եւ այլն»,- նշել է նա:
Առանձնահատկությունների մասին
Bluenero-ն նախատեսված է ինչպես ծովային, այնպես էլ քաղցրահամ ջրերի ձկների պահպանման համար:
Վահե Թումանյանի խոսքով, ակվարիումի կառավարման համար ստեղծված հավելվածը հեշտացնում է ձկներին ժամանակին կերակրելու գործընթացը, հնարավորություն է տալիս վերալիցքավորել կերը շաբաթը մեկ անգամ, իսկ ամբողջական սպեկտրով օժտված CREE LED շերտը ստեղծում է ակվարիումում առկա տարատեսակ բույսերի եւ մարջանների աճի համար հարմար պայմաններ։
Ներկառուցված HD տեսախցիկի միջոցով էլ սարքի տերը ստանում է իր ձկներին հետեւելու հնարավորություն՝ անգամ նրանցից շատ հեռու գտնվելու դեպքում:
Տեխնոլոգիայի մասին
Bluenero ակվարիումը պատրաստված է չժանգոտվող պողպատից եւ բարձրորակ ակրիլից: Այն նվազեցնում է աղմուկը հատուկ պրեմիում ֆիլտրի օգնությամբ։
Գնի եւ տեսակների մասին
Bluenero խելացի ակվարիումը հասանելի է մի քանի չափով՝ $199 (8 գալլոն), $399 (16 գալլոն), $599 (26 գալլոն), $749 (36 գալլոն):
Ստարտափն առաջարկում է նաեւ ֆիլտրի մասեր, ջրի աղային հաշվեկշռի սենսոր, Bluenero բրենդավորված խնամքի պարագաներ եւ այլն:

11:36 | 10.09.18 | News | exclusive 169010
Armenian startup Bluenero introduces the world’s first smart aquarium that makes keeping fish easier and more fun.
Bluenero CEO Vahe Tumanyan has told Itel.am that they started a crowdfunding campaign on Indiegogo, which allows to preorder the aquarium.
The concept
According to Vahe Tumanyan, aquarium industry is growing worldwide.
“We have reimagined the fish tank, giving it a classic, compact design on one hand and making it a smart, modern, all-in-one system on the other. Now people who want to keep fish can take care of them with their smartphone from work or any other place. No more worrying about the cleanliness of water and algae growth in your aquarium,” said Tumanyan.
The special features
Bluenero is designed to fit both saltwater and freshwater fish.
The Bluenero app for the aquarium makes it easier to feed the fish on time and refill the stock once a week, while the premium CREE LED stripe creates favorable conditions for the plants and corals.
The built-in HD camera allows watching the fish even if you are at a significant distance.
The technology
Bluenero’s aquariums are made of stainless steel and high-quality acryl. They also reduce noise level thanks to a special premium filter.
The price and types of product
Bluenero smart aquarium is available in several sizes and prices: USD 199 for 8-gallon tank, USD 399 (16 gal), USD 599 (26 gal) and USD 749 (36 gal).