17:21 | 04.10.18 | Նորություններ | 16828
Beeline-ի եւ Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության (ՀԳՀՄ) համատեղ ծրագրի շրջանակում հինգ դպրոցների աշակերտները ծանոթանում են արեւի էներգիայի կուտակման եւ օգտագործման տեխնոլոգիաներին։
Այս դասերը կազմակերպվում եւ անցկացվում են «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրում արեգակնային տաքացուցիչ սարքի կիրառմամբ:
Արտաուսումնական մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրին մասնակցում են հիմնականում 9-րդ դասարանի աշակերտներ եւ իրենց ֆիզիկայի ուսուցիչները։ Ծրագրի նպատակն է օգնել աշակերտներին մասնագիտական կողմնորոշման հարցում եւ հետաքրքրություն առաջացնել ինժեներինգի նկատմամբ։
«Ներկայիս արագ փոփոխվող տնտեսությունների շրջանում իրենց զարգացումը կարող են ապահովել այն երկրները, որտեղ աշխատուժն արագ է տեղեկանում աշխատաշուկայի պահանջներին եւ դրան համապատասխան ստանում կրթական համակարգից անհրաժեշտ արձագանք: Մեր ծրագիրը նպատակ ունի նվազեցնել ժամանակի ավելորդ կորուստներն երիտասարդների կարիերայի պլանավորման եւ ուսուցման գործընթացներում: Հայտնում եմ իմ խորին շնորհակալությունը Beeline-ին եւ Անդրեյ Պյատախինին մեր արդյունավետ համագործակցության համար»,- ընդգծել է ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը։
«Մենք որպես Հայաստանի խոշորագույն գործատուներից մեկը շատ լավ ենք գիտակցում պատրաստված կադրերի անհրաժեշտությունը եւ տեխնիկական մասնագիտությունների կարեւորությունը: Այդ իսկ պատճառով ամեն բան անում ենք, որպեսզի արդեն դպրոցից երիտասարդները ծանոթանան նոր տեխնոլոգիաներին եւ հետաքրքրվեն այս ոլորտով։ Մենք խիստ շահագրգռված ենք այս ծրագրի հաջողությամբ եւ վստահ ենք, որ այն օգտակար կլինի թե՛ մասնակիցների, թե՛ Հայաստանի հասարակության համար»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Beeline-ի եւ ՀԳՀՄ-ի համատեղ ծրագրի շրջանակում շուրջ 340 դպրոցականներ եւ իրենց դպրոցների ֆիզիկայի ուսուցիչները ստանում են տեղեկատվություն ՀՀ-ում ՏՏ եւ ինժեներինգ ոլորտների զարգացման միտումների եւ կարիերայի պլանավորման վերաբերյալ: Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռնում դպրոցականներին այցելել նշված ոլորտների կազմակերպություններ, մասնավորապես՝ Beeline:

17:21 | 04.10.18 | Новости | 16875
В рамках совместного проекта Beeline и Республиканского союза работодателей Армении (РСРА) ученики пяти школ знакомятся с технологией накопления и использования солнечной энергии.
Занятия проходят в международном научно-образовательном комплексе «Гимназия Ширакаци» при помощи солнечного водонагревающего устройства.
Участниками внешкольной учебной программы в основном являются ученики девятых классов, а также их преподаватели физики. Цель программы – помочь ученикам с профессиональной ориентацией и вызвать среди них интерес к инженерии.
«В период, когда экономики меняются с огромной скоростью, страны могут обеспечить себе развитие только в том случае, если работники будут оперативно узнавать о требованиях рынка труда, а система образования будет адекватно реагировать на все изменения. Цель нашей программы – сократить время, которое уходит на процессы планирования карьеры и обучения молодежи. Выражаю глубочайшую благодарность Beeline и Андрею Пятахину за эффективное сотрудничество»,- сказал председатель РСРА Гагик Макарян.
«Мы как один из крупнейших работодателей Армении прекрасно осознаем необходимость подготовленных кадров и важность технических профессий. Именно поэтому мы делаем все возможное, чтобы уже со школы молодежь знакомилась с новейшими технологиями и интересовалась этой сферой. Мы крайне заинтересованы в успехе этого проекта и уверены, что он принесет пользу не только самим участникам, но и всему армянскому обществу»,- отметил на запуске курса Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
В рамках совместного проекта Beeline и РСРА около 340 школьников и их учителя физики получают знания о тенденциях развития сферы ИТ и инженерии в Армении, а также получают навыки планирования карьеры. Также проект позволит ученикам посетить организации, работающие в данных сферах, в том числе офис Beeline в Армении.