11:37 | 16.11.18 | Նորություններ | 15330
Նոյեմբերի 15-ին Ucom ընկերության նախաձեռնությամբ Երեւանի Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի (ISTC) հայկական տարածաշրջանային գրասենյակում կայացել է Harnessing the Power of Big Data միջոցառումը։
Մեծ տվյալների ուժի կիրառման ուղիներին ու առանձնահատկություններին նվիրված համաժողովն իրականացվել է Financial Times պարբերականի վարկածով Եվրոպայում 3-րդ տեղն զբաղեցնող հայտնի IE Business School-ի հետ գործակցությամբ։
Վերջին տասնամյակում աշխարհում կուտակվել են աննախադեպ քանակի տվյալներ: Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է Big Data աշխարհը, դրա կարեւորությունը եւ կիրառման բազմաթիվ հնարավորությունները։ Հատուկ ուշադրության է արժանացել Big Data-ի կիրառումը բիզնեսում, մասնավորապես՝ փոքր ձեռնարկություններում եւ խոշոր կորպորացիաներում։
Բանախոսները՝ IE Business School-ի դասախոս Քրիստինա Ստատոպուլոսը եւ Ucom ընկերության Մեծ տվյալների բաժնի ճարտարագետ Հայկ Զարգարյանը ներկայացրել են, թե ինչու է բիզնեսն այսօր պայքարում վերլուծության նոր մեթոդներ որդեգրելու համար:
Քրիստինա Ստատոպուլոսի հիմնական գործունեությունն ուղղված է որոնման համակարգի թրենդների ուսումնասիրությանը եւ իսպանական ու միջազգային այլ կազմակերպությունների համար դրանց վերլուծության հիման վրա արված նորարարական բիզնես լուծումների առաջարկներին։ Նա նշել է, որ դա օգնում է բիզնեսը նոր մակարդակի բարձրացնել։
Հայկ Զարգարյանն էլ իր խոսքում նշել է, որ Ucom-ն այն քիչ հայկական կազմակերպություններից է, որը հավաքագրում եւ վերլուծում է իր Big Data-ն: Նա մանրամասնել է այդ գործընթացը եւ պատմել, թե ինչ օգուտ է այն բերում Ucom-ին:
«Բազմիցս ասել եմ, որ Ucom-ը պարզապես կապի օպերատոր չէ։ Մենք թվային ընկերություն ենք՝ դրանից բխող բոլոր մարտահրավերներով ու հնարավորություններով։ Big Data-ին վերաբերող այս մակարդակի հանդիպումները լինելու են շարունակական»,- նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

11:37 | 16.11.18 | Новости | 15218
15 ноября по инициативе Ucom в армянском региональном офисе международного научно-технического центра инновационных решений и технологий г. Еревана (ISTC) состоялось мероприятие «Harnessing the Power of Big Data».
Конференция, посвященная способам и особенностям использования мощи больших данных стала возможной благодаря сотрудничеству с известной бизнес-школой IE, которая занимает 3 место в Европе по версии «Financial Times».
Известно, что за последнее десятилетие в мире накопилось беспрецедентное количество данных. В ходе обсуждения был представлен мир больших данных, его важность и множество возможностей их применения. Особое внимание было уделено применению крупных данных в бизнесе, особенно в малых предприятиях и крупных корпорациях. Выступающие: преподаватель бизнес-школы IE Кристина Статопулос и архитектор отдела больших данных компании Ucom Айк Заргарян, рассказали о том, почему сегодня бизнес пытается найти новые методы анализа больших данных.
Основной деятельностью Кристины Статопулос является изучение тенденций в поисковых системах и разработка инновационных бизнес-решений для испанских и других международных организаций на основе анализа больших данных. По ее словам, она помогает выводить бизнес на новый уровень.
По словам представителя Ucom Айка Заргаряна, компания Ucom является одной из немногих армянских организаций, которая собирает и анализирует свои большие данные. Он также детально описал этот процесс и пояснил, какие преимущества это дает компании.
«Я неоднократно заявлял, что Ucom – это не просто телекоммуникационный оператор. Мы являемся цифровой компанией, со всеми вытекающими из этого вызовами и возможностями. Встречи такого уровня, посвященные проблематике больших данных, будут носить продолжительный характер», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.