15:15 | 20.11.18 | Նորություններ | 10469
Փարիզի շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսի` Երեւանի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն այցի շրջանակում մեկնարկել է «Թումո»-ի եւ INCO-ի միջեւ համատեղ ծրագիրը:
Հասարակական եւ բնապահպանական ստարտափներին աջակցություն տրամադրող Փարիզում հիմնված SPRINT ցանցը (Start-up Paris Region International) աշխատելու է Ինժեներիայի եւ կիրառական գիտությունների «Թումո»-ԵՄ Convergence Center-ի հետ համատեղ` աջակցելով տեղական ստարտափներին:
«Թումո»-ի զարգացման ղեկավար Բեկոր Փափազյանը եւ INCO-ի հիմնադիր տնօրեն Նիկոլա Ազարը գործակցության պաշտոնական հուշագիր են ստորագրել:
«Խորհրդային միության ժամանակ Հայաստանը եղել է գիտության եւ տեխնոլոգիաների հենման կետ: Ես մեզ անվանում եմ «ամենագետ» հանրապետություն: Այստեղ` «Թումո»-ում, այդ հիմքի վրա հենվելով, մենք շարունակում ենք աճել այնպիսի նախաձեռնություններով, ինչպիսին այսօրվա համագործակցությունն է INCO-ի հետ: Մեզ համար պատիվ է միանալ մի միջավայրի ստեղծմանը, որը կաջակցի Հայաստանի ապագայի սոցիալական եւ բնապահպանական նախաձեռնություններին»,- նշել է Բեկոր Փափազյանը:
«Ես բազմիցս լսել եմ «Թումո»-ի մասին եւ վերջապես պատիվ ունեմ այցելելու այս հիասքանչ կենտրոնը: Ինչպես գիտեք՝ «Թումո Փարիզը» բոլորովին վերջերս` օրեր առաջ սկսեց իր աշխատանքը, եւ ես հույս ունեմ, որ այն կհաջողի նույնքան, որքան հաջողում է այստեղ: Հայաստանը հայտնի է թվային ոլորտում իր ներդրումներով: Իմ պաշտոնական առաքելությունն է Փարիզի շրջանը Եվրոպայի առաջին սմարթ կենտրոն դարձնելը: Այս համատեքստում մեր այսօրվա հուշագիրը մեծ դեր ունի»,- ասել է Փարիզի շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսը:
INCO-ի հիմնադիր տնօրեն Նիկոլա Ազարն էլ նշել է, որ ցանկանում են ավելի կայուն ապագա կառուցել եւ նախաձեռնողների մի սերունդ կրթել, որը կկարողանա կառուցել այդ նոր աշխարհն ու հաղթահարել առկա սոցիալական եւ բնապահպանական խնդիրները:
««Թումո»-ն եւ Հայաստանը լավագույն վայրն են դրա համար, քանի որ, ինչպես տեսնում եք, այստեղ է նոր սերունդը: Այստեղ են այն մարդիկ, ովքեր ստեղծելու են ապագայի կազմակերպությունները, ապագայի ստարտափները: Նրանք են կերտելու նոր աշխարհը, որն ավելի ներառուն եւ կենսակայուն կլինի»,- ասել է նա:
Նշենք, որ INCO-ն աջակցում է աշխարհի 20 երկրներում գործող 500 ստարտափների եւ 25 զարգացման ծրագրերի՝ կառավարման եւ համակարգման միջոցով: Այն նաեւ թրեյնինգներ եւ իրազեկման նախագծեր է կազմակերպում այն ձեռներեցների հետ, որոնք առնչվում են բնապահպանական եւ հասարակական մարտահրավերներին:

15:15 | 20.11.18 | News | 10444
The TUMO Center for Creative Technologies and INCO have launched a joint initiative extending the SPRINT network to Armenia on the occasion of the official visit to Yerevan by Valérie Pécresse, President of the Paris region.
The SPRINT network (Start-up Paris Region International), a Paris-based catalyst for social and green start-ups, will work with the TUMO-EU Convergence Center for Engineering and Applied Science to support local startups.
Pegor Papazian, Head of Development at TUMO Center, and Nicolas Hazard, Founder and President of INCO, signed a memorandum of understanding officiating the partnership today at the TUMO headquarters in Yerevan.
Valérie Pécresse, President of the Paris region, delivered remarks at the signing.
“I have been hearing about TUMO for a very long time. And I’m very glad to finally be here and have the honor to visit this amazing place. As you of course know, the Parisian TUMO center was inaugurated a few weeks ago and I hope it will be as successful as yours... Armenia is particularly well known for its investment in digital training programs. My vision for the Paris region is that it could become the first smart region in Europe. That’s why I think our partnership makes a lot of sense”, she said.
In his remarks, Nicolas Hazard, Founder and President of INCO, said, “We want to build a better future and have a new generation of entrepreneurs, who will build the new world that we strongly need to address the social and environmental issues that we’re facing right now. TUMO and Armenia are the best places for that. Because as you see, here is the next generation of people, here are the people that are going to build the companies of the future - the startups of the future. These are the ones that are going to create the new world - a world that’s more inclusive and more sustainable.”
Pegor Papazian, head of development at TUMO, also addressed attendees. “Soviet Armenia was a focal point of science and technology. I call it the ‘nerd republic.’ Here at TUMO, we’re building on that foundation through initiatives like the one we’re launching with INECO today. We’re thrilled to help create an environment that nurtures the social and green enterprises of Armenia’s future,” he said.
INCO promotes the development of incubation and acceleration programs through the management and coordination of a network of 500 startups and 25 incubation programs in 20 countries around the world. INCO also develops training and awareness programs for entrepreneurs who respond to environmental and social challenges.