12:43 | 04.12.18 | Նորություններ | 15170
Դեկտեմբերի 1-2-ը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում անցկացվել է Startup Boost Weekend Vol3 միջոցառումը, որի նպատակն էր խթանել ձեռնարկատիրական մտածելակերպի տարածումը ուսանողների շրջանում։
Այն հանդիսանում է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող նախաձեռնություն, եւ միջոցառման երկու օրերի ընթացքում տարբեր համալսարանների ուսանողներ հնարավորություն են ստացել միասին աշխատել, կազմավորել թիմեր, գեներացնել գաղափարներ, հանդիպել եւ աշխատել փորձառու մենթորների, ձեռներեցների եւ ներդրողների հետ, իսկ երկրորդ օրվա ավարտին իրենց գաղափարները ներկայացրել փորձառու ժյուրիին:
Միջոցառման բացմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար պարոն Գոնզալո Սեռանոն, ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար նախաձեռնության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Բաբայանը, «Ռոստելեկոմ»-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը եւ ImpactAim Venture Accelerator-ի ղեկավար Ռուզաննա Սաֆարյանը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանոն ներկայացրել է ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող նորարարության եւ ստարտափ էկոհամակարգերին ուղղված միջոցառումները:
ԵՄ-ի կողմից համաֆինանսավորվող եւ ԳՄՀԸ (GIZ)-ի կողմից իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Բաբայանի խոսքով, ծրագիրն արդեն երրորդ անգամ է աջակցում Startup Boost Weekend նախագծին, քանի որ հենց երիտասարդներն են տիրապետում այն ներուժին, որն անհրաժեշտ է զարգացնելու երկրի նորարարական եւ ՏՏ ոլորտները:
«Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը նշել է, որ մեծապես կարեւորում է միջոցառմանը հայաստանյան առաջատար համալսարանների ուսանողների մասնակցությունը, եւ որ ստարտափ մտածողությունը պետք է ձեւավորվի հենց համալսարանական, ուսանողական տարիքից։ Նա ընդգծել է, որ ընկերությունը նույնպես սկսել է որպես ստարտափ, իսկ այսօր արդեն հանդիսանում է առաջատար օպերատորներից մեկը, եւ միջոցառման արդյունքում նույնպես ակնկալում է նոր հետաքրքիր նախագծեր տեսնել։
Startup Boost Weekend Vol3-ը միավորել էր նախաձեռնության գործընկեր 6 համալսարաններից ուսանողների՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարան, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, Հայ-Ռուսական համալսարան, Երեւանի պետական համալսարան, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան եւ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան։
Երկու օրերի ընթացքում ձեւավորվեցին 10 թիմեր, որոնք երկրորդ օրվա ավարտին ներկայացրել են իրենց գաղափարները ժյուրիին։ Հաղթող թիմերն են՝
- Eventor – անվճար եւ արագ մանկական ծննդյան միջոցառումների կազմակերպում՝ ելնելով մայրիկի սոցիալական էջերում նկատվող նախընտրություններից
- EyeZ – տեսողական խնդիրներ ունեցող մարդկանց օգնող սարք, որը թույլ է տալիս ճշգրիտ կողմնորոշվել շարժման ընթացքում
- PromoCar – հարթակ, որը միավորում է բրենդներն ու լրացուցիչ եկամուտ նախընտրող վարորդներին, ովքեր պատրաստ են բրենդավորված ավտոմեքենա վարել։
«Ռոստելեկոմ»-ի կողմից հաղթող թիմերին տրամադրվել են $600 եւ $400 համարժեք դրամային մրցանակներ առաջին եւ երկրորդ տեղերի համար։ Երկրորդ թիմը նաեւ հնարավորություն է ստացել մասնակցել ANEL Startup Incubator ծրագրին։
Startup Boost Weekend Vol3 միջոցառումն իրականացվել է Catalyst հիմնադրամի կողմից ՝ Եվրոպական միության եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից համաֆինանսավորվող եւ ԳՄՀԸ-ի կողմից իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների ինովացիոն ինկուբատորի եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համագործակցությամբ։

12:43 | 04.12.18 | News | 15169
National Polytechnic University of Armenia hosted Startup Boost Weekend Vol3 on December 1-2. The event was aimed at boosting entrepreneurial thinking among students.
The opening of the event was attended by Gonzalo Serrano, Head of Cooperation Section of EU Delegation to Armenia, Mariam Babayan, Team Leader of “EU Support to SME Development in Armenia” project (EU-SMEDA), Ruzanna Safaryan, Head of ImpactAim Venture Accelerator, and Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan.
Gonzalo Serrano, Head of the Cooperation Section of the EU Delegation in Armenia presented the scope of the support measures that EU provides for development of innovation and startup ecosystems in Armenia, since these sectors are one of the pillars for development of the national economy in Armenia. "We will help the Armenian Government in their objective to make the country a hub of IT and innovations", he concluded.
Mariam Babayan, Team leader of EU -SMEDA project implemented by GIZ mentioned:
"We support the Startup Boost Weekend event for the third time as we strongly believe that young people have the right potential to boost innovation and IT in the country, and this event is the first step to help them enter entrepreneurship world and create their startups with future achievements ahead".
Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan noted that he attaches special importance to participation of students from Armenian leading universities in the event. According to him, entrepreneurial thinking should be developed during years at university. He emphasized that the company was established as a startup, and today it is among leading operators in Armenia, while new interesting projects are expected after the event.
10 teams were formed in two days, and they presented their ideas to the jury at the end of the second day. The winning teams are:
- Eventor.am - free and fast online kid birthday organizer based on Mam’s social media preferences
- EyeZ - an assistive device for visually impaired people to provide with greater mobility
- PromoCar - matching brands with car owners who want to drive with an ad decal on their car allowing them to earn extra income
Rostelecom provided the winning teams with USD 600 and USD 400 for the first and second places. The second team also got the opportunity to participate in ANEL Startup Incubator program.
Startup Boost Weekend Vol3 program was implemented by Catalyst Foundation in cooperation with Support to SME Development (EU-SMEDA) Project, co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme, Armenian National Engineering Laboratories Innovation Incubator (National Polytechnic University of Armenia), and AUA’s Entrepreneurship and Product Innovation Center (EPIC).
The event was supported by Rostelecom Armenia, Impact Aim, Creatr, Hero House-ը and CA Training and Consulting.